>

Které týmy už budou moci po víkendu slavit?

Evženie Votinská, 16.05. 2019 Extraliga

Necelých 30 utkání zbývá do konce základní části naší nejvyšší soutěže, ale stále ještě neznáme odpovědi na 2 otázky: Kdo vyhraje základní část? Kterých 6 týmů postoupí do nadstavby?

Předprogramem víkendových střetnutí byl středeční duel mezi Draky Brno a Arrows Ostrava, ve kterém obhájce titulu zvítězil jasně 16:3, obrátil vzájemnou sérii ve svůj prospěch (2-1) a navíc odskočil právě Drakům v extraligové tabulce. Má tak velmi dobře nakročeno k výhře v základní části letošního ročníku nejvyšší soutěže. Arrows se velmi vydařila první směna, ve které na Viktora Večerku získali hned 7 bodů a tím byl určen ráz celého zápasu. Ostravští pálkaři (Juněc, Kubica) byli opět při chuti (3 hity, Juněc HR), navíc se k nim přidal i nadhazující Wesley Roemer (rovněž 3 hity), který byl naopak překážkou ve skórování pro Draky a odvezl si vítězný complete game.

Čtvrtek jako hrací den bude tentokrát patřit brněnské sérii mezi Hrochy a Draky, která bude následně pokračovat v pátek a v pondělí. Draci mají nabitý program, plánovány 4 zápasy ve 4 dnech, za sebou dvě porážky v řadě – prohra s Technikou ve čtvrtfinále ČBP (4:5, více zde) a extraligová s Arrows (3:16). S Hrochy ale mají vysoce aktivní bilanci (37-4) a jsou určitě favority, k tomu navíc jistotu startu v nadstavbě. Hroši jsou naopak na hraně postupu, mají stejnou bilanci W-L jako další 4 týmy a před sebou kromě Draků ještě sérii se Skokany. To pro Draky jsou to poslední zápasy v základní části. I přes poslední nezdary se mohou chlubit druhou nejlepší pálkou v lize – týmový pálkařský průměr (BA) .332, a rovněž druhým nejlepším ukazatelem nadhazovačů – umožněné body na zápas (ERA) 3.55. Jejich nadhazovači sami zařídili 209 autů, pole zahrálo nejméně chyb ze všech (20). Hroši se naopak v těchto ukazatelích pohybují spíše ve druhé polovině tabulky BA .231, ERA 4.53, SO 164, chyby 31. Uvidíme, jestli se Hrochům podaří alespoň jednou Draky porazit a udržet se v kontaktu s postupovou 6. příčkou.

Ke dvěma sériím se budou upínat zraky všech fanoušků týmů na 4.-8.místě. Jednou z nich budou zápasy mezi Olympií Blansko a Tempem Praha. Olympia zabrala, a zvítězila v posledních 6 zápasech v řadě a po Tempu ji čekají pražští Eagles. Tempo bylo 2x úspěšné s Hrochy, Arrows vzdorovalo pouze v určitých fázích zápasů a jeho posledním soupeřem v základní části budou třebíčtí Nuclears. David Nevěřil: „V zápasech s Hrochy se na obou stranách představila slušná nadhazovačská baterie, proti které nebylo snadné se prosadit, a zápasy tak většinou rozhodovalo až střídání nadhazovačů v koncovkách utkání. Vybojovali jsme dvě vítězství a výhra v sérii se počítá.“ Týmy mají zatím stejnou bilanci W-L 10-11, v roce 2018 byla úspěšnější Olympia (2-1), historicky naopak Tempo (48-23). Tempo drží v útoku Marek Minařík, Jake Rabinowitz a Jerry Lacayo, kteří dohromady odpálili 66 hitů a mají všichni BA. nad .300. Na druhé straně nad touto hranicí, po odchodu Hubbarda, žádný pálkař není, nejvíce hitů (21) má Jaroslav Němec. Na obou stranách barikády jsou nadhazovači, se 3 výhrami – Anderson a Nevěřil a Kostka a Havlíček. Tempo má jediný cíl: dojít si pro tři výhry a přiblížit se tak postupovým místům pro nadstavbu. Lubomír Čuhel: „Počítáme, že využijeme dobré formy našich startujících nadhazovačů, tedy Minaříka, Reyese a Rabinowitze. Do zápasů s Olympií musíme zlepšit hlavně obranu, hlavní důraz klademe na rutinní rozehry a aktivní přístup na pálce. Šance vyhrát je v každém ze tří utkání. Jen doufám, že těsná prohra v posledním utkání s Hrochy nebude mít vliv na konečné pořadí po základní části.“ V pátek večer se hraje v Blansku, v sobotu a v neděli pak v Praze na Tempu.

Zápasy prozatím prvního a posledního celku tabulky, tedy Arrows Ostrava a Techniky Brno, začínají v pátek večer v Ostravě, kde se hraje i druhé utkání v sobotu po obědě, na neděli se hráči přesouvají na Kraví horu. Páteční zápas doprovodí letošní čtvrtý Army Day s tradiční vojenskou technikou, slavnostním nadhozem a dalšími atrakcemi. Arrows stačí jedna výhra k zisku trofeje za prvenství v základní části Extraligy. Technika bude bojovat o vylepšení letošní bilance výher a proher (2-19). Že není brněnský tým radno podceňovat poznali Draci ve čtvrtfinále ČBP, ale Technika to tentokrát proti údernému útoku obhájce titulu bude mít opravdu těžké. Respekt budí celkových 230 získaných doběhů, 290 hitů, z toho 27 homerunů. Technika získala zatím 70 doběhů, odpálila 131 hitů a z toho, i přes kratší domácí hřiště, 6 homerunů. O 21 ostravských výher se nejvíce zasloužili Roemer (W-L 6-1, ERA 1.27, 58SO), který bral poslední winner ve středu s Draky, a Boris Bokaj (W-L 6-0, ERA1.98., 37SO). V záloze jsou ale také mladíci Satoriové, Marko Vykoukal a Chris Burkholder. Jediné dva dosud získané winnery v dresu Techniky zapsali Kaito Seko a Martin Střítecký. Seko byl, společně s Koizumim a Kočím, rovněž na nadhozu ve vítězném utkání s Draky. Filip Matějka: "V týmu panuje po pohárové výhře nad Draky bojovná nálada, kterou si chceme přenést i do série s Arrows. Na kopci by se měla objevit klasická rotace nadhazovačů Seko, Koizumi, Bláha, Kočí, Střítecký. Bohužel jsme stále limitovaní absencí Richarda Sázavského, kvůli zlomenině lícní kosti  (série s Tempem). Na neděli zveme všechny fanoušky do klubové restaurace Za Homerunem." Ostravský Terrell Joyce je již pouze 2 odpaly za plot od vstupu do Klubu českých homerunářů, do kterého se započítávají homeruny z utkání Extraligy a repre turnajů typu ME a MS. Podaří se mu této mety dosáhnout již tento víkend? Byl by tak prvním pálkařem, který trefil 50 dlouhých odpalů během pouhých 3 let.

 

Poslední sérií, která startuje v pátek bude souboj Eagles Praha a Skokanů Olomouc. Eagles drží bronzovou pozici, Skokani jsou devátí, spíše již pouze s teoretickými nadějemi na posun vzhůru, k dobru mají odložený zápas s Třebíčí. Pražský tým čeká v posledním „kole“ Olympia, ten olomoucký Hroši. Eagles mají za sebou pět výher ze 6 utkání, skalp Draků i Arrows a vyhranou sérii s Kotlářkou a budou tak pro tato utkání favority. Vedle Matěje Hejmy (29 hitů, 8 homerunů) se v poslední době na pálce probudil také Petr Zýma, stálicí jsou pálkařské výkony Dominica Piazzy (28 hitů) a daří se také Janu Homolkovi. Skokani musí spoléhat na reprezentanta Jakuba Vojáka (BA .317) a Jindřicha Adamuse (.308). Skokani získali o 44 doběhů méně než jejich soupeř a jsou jedním ze 3 nejvíce chybujících týmů v obraně. Eagles naopak patří mezi ty nejlepší. Vladimír Chlup prostřídal na kopci již 13 nadhazovačů, přičemž nejvíce winnerů (5) a přes 50 odházených směn má na svém kontě Tomáš Duffek. Jakub Voják jako manažer Skokanů „pouze“ 10, v jeho týmu je nejvytíženějším Justin Woods (34 IP). Po pátečním utkání se týmy stěhují do Olomouce, kde odehrají v sobotu double.

Druhým z nejvíce očekávaných soubojů budou ty mezi Kotlářkou Praha a Třebíčí Nuclears. Kotlářka má o jednu výhru více, ale Nuclears zápas k dobru, jinak jsou týmové statistiky velmi vyrovnané BA .278 vs. 263; ERA 5.5 vs. 5.35; SO nadhazovačů 160 vs. 156… Snad je v počtu chyb obrany je na tom pražský zástupce o poznání lépe 27 vs. 49. V čem má naopak lehce navrch Třebíč je bilance posledních 10 utkání, kdy Nuclears zvítězili v 5 z 10 zápasů, kdežto Kotlářka pouze ve 3. Ano byly to dvě výhry nad Draky, ale s Arrows se Pražanům už tolik nedařilo. Oba týmy mají ve svém středu výborné nadhazovače – mistr z roku 2015 reprezentanty Jana Nováka (W-L 3-1) a Daniela Padyšáka (W-L 4-2), nováček z roku 2018 mladého Lukáše Hloucha (W-L 4-1) a dva importy – Daltona Erba a Jose Florese, kteří všichni tři dohromady rozdali již 135 SO. V této činnosti se daří i Janu Novákovi (54), nejlepším celé lize je ale hráč Eagles Jarvis Jason (61). V pálkařském boxu jsem podle BA (pálkařských průměr) dva třebíčtí útočníci v TOP 10 celé soutěže: Brent Gillespie na .446 a Marek Krejčiřík na .411. Z Kotlářky jsou na tom nejlépe Brebner (.375) a Mulhearn (.371). Nadhazovači by se měli být na pozoru i před Treyem Bridisem, který v minulém kole odpálil hit for cycle a také stále lepšícím se Martinem Mužíkem. Jan Gregor: "Série s Kotlářkou je pro nás klíčová v potupu do play-off. Pokud podáme stejný pálkařský výkon jako proti Drakům, budeme mít velkou šanci." Začíná se sobotním doublem na Markétě a pokračuje v neděli v Třebíči.

Deštivé a chladné počasí mizí podle předpovědí z ČR, týmy bojují o účast v nadstavbě, hráči předvádí skvělé individuální výkony. Bylo by škoda u toho nebýt a jen si o tom číst.

Zdroj foto: FB týmů, Fotobanka ČBA

Starší články