1. Home >
  2. Obhájci titulu vstoupili do nové sezóny prohrami

Obhájci titulu vstoupili do nové sezóny prohrami

Ján Jabrocký, 14.04. 2024 Extraliga

Česká baseballová Extraliga má za sebou první hrací víkend letošní sezóny. V něm každý z týmů odehrál po dvou utkáních

Nepříliš úspěšně ale zvládli úvodní zápasy obhájci titulu Draci Brno. Ti totiž nedokázali ani jednou porazit Třebíč Nuclears a po prvním kole jsou bez výhry. V prvním utkání na Vysočině Drakům nepomohlo ani to, že poslali na kopec novou akvizici Joseho Medinu, který má zkušenosti z MLB. Venezuelan sice povolil pouze 3 doběhy v šesti směnách, ale to hostům nestačilo. Domácí startér Ryan Johnson totiž ve stejné porci směn umožnil o jeden doběh méně a k tomu přidal 9 strikeoutů. Nuclears nakonec zápas zlomili ve svůj prospěch v dohrávce páté směny, kdy stáhli tři body. A protože Lukáš Hlouch ani Cameron Liss ve zbytku utkání již body nepovolili, tak domácí vyhráli 4-2.

„Dnes to byl skvělý zápas. Vyhráli jsme po těžce vydřeném souboji. Dobrá obrana a hity ve správnou chvíli. Bylo skvělé vidět fanoušky podporovat nás v prvním utkání. Od začátku tomu dodávali playoff atmosféru. Užili jsme si to a jsem šťastní, že jsme vyhráli první zápas sezóny,“ neskrýval úsměv po prvním utkání Ryan Johnson.

Co se Drakům nepovedlo v pátek, chtěli odčinit doma o den později. Jenže i tentokrát narazili na výborné nadhazovače Třebíče Lukáše Pacala a Jakea Rabinowitze, kteří obhájcům titulu povolili pouze 1 doběh. A to Drakům velmi dobře zaházelo duo Filip Čapka a Vojtěch Ventruba. Jenže Třebíč Draky přepálila na pálce, kde měla o tři úspěšné odpaly více a díky tomu vydolovala výhru 3-1.

Eagles s Hlubokou nerozhodně

Můj dům, můj hrad. Přesně to platilo na dvojzápas mezi Eagles Praha a Sokolem Hluboká. V pátek totiž Jihočeši před svými fanoušky dokázali Pražanům uštědřit vysokou prohru 12-3. Prvním homerunem v této sezóně se o to přičinil také Martin Mužík. Eagles ale domácí posadili na koně také šesti chybami v poli.

Jenže v sobotu se karta obrátila. Tentokrát to byli hráči Hluboké, kteří vyrobili 5 chyb v obraně, a navíc se nemohli opřít o svou pálku. Výrazně se na tom ale podílel Tomáš Duffek, který výborným výkonem na kopci nepouštěl hosty na mety. Nakonec to byl jeho zápas, protože v něm jako čtvrtý nadhazovač historii Extraligy překonal metu 900 strikeoutů a jako třetí v historii pak zaznamenal 90. výhru v extraligové kariéře. Eagles díky jeho výkonu porazili Sokol doma 11-1 po sedmi směnách.

Házelo se mi příjemně. Po delší době jsem byl na kopci v Extralize. Dlouhou dobu jsem se připravoval, aby byla ruka zdravá. Dnes vydržela, za což jsem rád. 900 strikeout je třešnička na dortu, ale sezóna je dlouhá a mně jde o týmové úspěchy,“ řekl hrdina sobotního duelu Tomáš Duffek.

„Domácí zápas, jak jsme si představovali. Tomáš Duffek měl téměř perfektní zápas. Byl tam jeden hit a jedna meta zdarma. Obrana díky tomu dala základ útoku. Kluci udělali, co měli. Obrátili jsme stránku ze včerejška. Tam se nepovedlo, co se mělo. Klukům jsem řekl, že zapomene a jdeme. Předpokládám, že takový bude zbytek sezóny,“ nechal se slyšet po sobotním duelu nový trenér Eagles Michal Müller.

Arrows dvakrát přehráli Kotlářku

Navrátilec do Extraligy a vítěz Extraligy z roku 2015 Kotlářka Praha musela hned na úvod cestovat až na východ republiky. Nakonec si ale Pražané domů odvezli těsnou prohru 1-2, když celý duel nedokázali najít recept na Ondřeje Satoriu a střídajícího Jana Kozla. Ti hostům povolili pouze 4 hity a jediný doběh. Ten přišel ve chvíli, kdy Arrows vedli 1-0, když svůj první stav na pálce v ostravském dresu proměnil Jakub Mánek v homerun. Vítězný doběh pak Ostravě zařídil další novic v jejich týmu slovinský reprezentant Mark Rudolf.

O den později v hlavním městě se na kopec postavili dva navrátilci. Domácí Kotlářka vsadila na Lukáše Ercoliho, jenž poslední dvě sezóny odehrál v Brně a hosté na Jana Tomka, jenž působil dlouhé roky v zahraničí. Z tohoto souboje nakonec vyšel lépe ostravský startér, jenž v sedmi směnách nepovolil žádný doběh. Naopak Arrows proti Ercolimu ve čtyřech směnách stáhli 3 body, čímž postavili základ k vítězství. Na pálce se dařilo zejména dvojici zkušených baseballistů Jakubům Kubicovi a Malíkovi. Zejména druhý jmenovaný si připsal 4 úspěšné odpaly. Kotlářka ale v úplném závěru za stavu 0-6 dokázala duel výrazně zdramatizovat, když vytvořila velký tlak na Borise Bokaje. Když pak jejich letošní posila Keibert Petit tříbodovým homerunem snížil na 5-6, stačil domácím jediný bod k tomu, aby si vynutili nastavení. To se jim ale již nepovedlo a na první výhru po návratu do Extraligy si ještě musí počkat.

„Myslím, že na Opening Day v Ostravě byla super atmosféra. Přišlo hodně fanoušků, byli hodně slyšet a pomohli nám k první výhře. V sobotu pak oba nadhazovači zaházeli super. Na pálce i v poli máme ještě na čem pracovat, ale máme na čem stavět,“ řekl po dvojzápase pálkař Arrows Matyáš Kozel.

V opakování semifinále úspěšnější Hroši

Ani třetí tým z Prahy nedokázal zvítězit ve své sérii. Hroši Brno totiž dokázali vyzrát na Tempo Praha v obou vzájemných zápasech a soupeři tak vrátili prohru z loňského semifinále. Tehdy ale ještě na straně pražského celku stál Martin Červenka, který letos hájí barvy Hrochů. A proč je nyní považován za nejlepšího českého baseballistu prokázal i v tomto souboji, když v každém duelu dokázal odpálit homerun. Na straně Tempa mu dokázal sekundovat Marek Chlup, který si také do statistik připsal dva homeruny.

 

 

Hroši první duel vyhráli 11-5, když si rozhodující náskok vytvořili ve druhé směně, v niž stáhli šest doběhů. To doma měli ve druhé směně úplně jiné starosti, protože Matěj Menšík po trefení nadhozem přímo do tváře opouštěl hřiště se zakrvácenou tváří a do zápasu se již nevrátil. S jeho absencí si ale Hroši poradili, a nakonec duel vyhráli 10-1. Jediný bod Tempa zařídil Michal Zelenka odpalem přes plot.

Po úvodním kole tak máme tři týmy, které zatím ještě neprohrály a tři celky čekající na první vítězství v této sezóně. V nadcházejícím týdnu na týmy čekají další série po dvou zápasech. Pouze Hroši s Eagles předehrají jeden zápas kvůli povinnostem Pražanů v evropských pohárech.

Starší články