>

Nadstavba o Extraligu se dramatizuje

Lukáš Ercoli, 09.07. 2019 Extraliga

Také nadstavba o Extraligu pokračovala po reprezentační pauze. Poprvé se střetly extraligové týmy proti druholigovým a spousta zápasů skončila překvapivými výsledky. Třebíč Nuclears zaznamenali první prohru a Skokani Olomouc stále čekají na výhru.

První v tabulce jsou tak stále Nuclears Třebíč. V sobotu se dvakrát utkali se Sokol Hluboká, kdy první zápas jednoznačně patřil třebíčskému týmu. Na nadhazovacím kopci dominoval Timothy Holmes, jako zahraniční posila Nuclears. První zápas tak vyhráli Nuclears celkem jednoznačně 10:3. Druhý zápas měl zcela odlišný průběh a k vidění bylo pálkařské představení na obou stranách. I díky tomu zápas skončil velmi nevídaným skóre 20:15 pro domácí Sokol Hluboká. Třebíč si tak připsala první prohru v nadstavbě o Extraligu. Naopak Sokolu Hluboká patří 6. pozice v tabulce, kdy má stejnou bilanci 4-4 jako pátá Technika Brno. A jsou pouze jedinou výhru od postupových pozic, jsou tedy stále horkými kandidáty na postup do Extraligy.

Blesk Jablonec přivítal na svém stadionu Skokany Olomouc. První zápas byl velmi vyrovnaný a na nadhazovacím kopci za hosty začala jejich zahraniční posila Mason Felt. Za 7 směn povolil pálkařům Blesku pouze dva úspěšné odpaly a připsal si hned 13 strikeoutů. Střídajícímu nadhazovači Martinu Zdražilovi nevyšel vstup do utkání a umožnil pálkařům Blesku vyrovnat skóre na 9:9. V extra směně byli úspěšnější pálkaři domácích, a tak vyhráli utkání poměrem 11:10. Za zmínku stojí výborný pálkařský výkon Ondřeje Schwarze, který měl 5-6 a 5 RBI. Druhý zápas měl zcela odlišný průběh, kdy domácí Jablonec od začátku tahal za další konec. To mělo za následek jednoznačný výsledek 16:2 ve prospěch Blesku. Trápící se Skokani Olomouc tedy prohráli další dva zápasy a jejich bilance 0-8 napovídá tomu, že si příští rok v Olomouci českou nejvyšší soutěž nezahrají. Vždyť také zbývá šest zápasů do konce nadstavby, to znamená že by Olomouc musela všechny zbylé zápasy vyhrát, ale i tak by neměla zaručeno, že si místo v Extralize pro příští sezónu udrží. S největší pravděpodobností tedy příští rok uvidíme nový tým v Extralize. Právě Blesk Jablonec patří k největším kandidátům. S bilancí 5-3 má nadstavbu nadějně rozehranou a uvidíme, jak se mu bude dařit ve zbylých šesti zápasech.

Technika Brno zavítala na stadion Klasiku Frýdek-Místek. První zápas byl jednoznačně v rukou Techniky, kdy téměř každou směnu přidávala body, až se zastavila na konečných 11 bodech. Naopak pálkaři domácích se nemohli prosadit a povedlo se jim skórovat pouze dvakrát. První zápas tedy skončil ve prospěch brněnského týmu 11:2. Druhý zápas začal na nadhazovacím kopci za Techniku Roman Mráz a stal se tak v 61 letech nejstarším nadhazovačem, který házel extraligové utkání. Dokonce odházel complete game, což je úctyhodný výkon. Jiří Klusáček to okomentoval následovně: „Po 8. směnách, ibalginu, pár nábojích a nespočtu mezisměnových cigárek mi Mrazík hlásí na můj dotaz, jestli už ho mám střídat na kopci: Ruka v pohodě, klidně hodím ještě pět směn, takže dodělal celý špíl. Všechna čest!“.  Technika toto utkání vyhrála nakonec 5:3 a připsala si dvě vítězství tento den. Frýdek-Místek prohrami a s bilancí 2-6 téměř ztratil naději na to zahrát si příští rok Extraligu. Naopak Techniku s bilancí 4-4 ještě čeká šest velmi náročných utkání, pokud chce i příští rok hrát českou nejvyšší soutěž.

Jediný páteční duel odehrál SaBat Praha proti Olympia Blansko v Blansku. Utkání začali na nadhazovacím kopci proti sobě Štěpán Havlíček a Naoki Teramura. Více se dařilo Štěpánu Havlíčkovi, který umožnil pálkařům pražského celku pouze tři úspěšné odpaly za celý zápas a tím pádem pouze jediný bod. Naopak pálkaři domácích se prosadili proti japonskému nadhazovači hostů hned třikrát a první zápas tedy vyhráli 3:1. Série pokračovala v sobotu v Praze. Janu Nebenführovi příliš nevyšel vstup do utkání a pražský tým proti němu skóroval hned šestkrát za tři směny. Ani střídající Tomáš Jelínek, ani Jakub Kostka nedokázali rozjeté pálkaře SaBatu zastavit. Domácí celek si tedy nakonec připsal velmi důležité vítězství 14:6. Jak Olympia Blansko, tak SaBat Praha mají stejnou bilanci 5-3 a oba patří k velkým aspirantům na udržení, resp. postup do příštího ročníku české Extraligy.

Nadstavba české Extraligy je velmi otevřená a poslední tři hrací víkendy nám ještě nabídnou zajímavá utkání. Je téměř jisté že uvidíme příští rok nový tým v české nejvyšší soutěži místo Skokanů Olomouc, není však vůbec jisté, kdo to bude. Ani Technika Brno to však ještě nemá vybojované, pokud uvidíme rovnou dva nové týmy v Extralize, bude to velká obměna naší nejvyšší soutěže.

Tabulka soutěže zde

 

Starší články