>

Druhý extraligový víkend plný homerunů

Evženie Votinská, 08.04. 2019 Extraliga

Peter Moylan se představil v Praze a v neděli nastoupil na tři směny proti Tempu Praha. Terrell Joyce odpálil grandslam a další homerun k tomu, a výraznou měrou pomohl k výhrám Arrows Ostrava nad Eagles Praha. Bez porážky jsou zatím Draci Brno, bez výhry jejich brněnský soused Technika. Tři výhry z víkendu kromě Draků bere také Kotlářka Praha a Hroši Brno.

Olympia Blansko - Nuclears Třebíč 12:8, 1:4, 2:9
Série dvou překvapení prvního víkendu začala již ve středu a úspěšnější byla Olympia, která si po celé utkání udržovala vedení. Čtyři dobré odpaly ze 4 startů se podařily Dondrei Hubbardovi, který v Blansku hostuje z Draků Brno.
V pátečním večerním duelu čekali diváci dlouho na první bod. Hře jednoznačně kralovali nadhazovači – domácí Jakub Kostka a hostující Lukáš Hlouch. Ten odházel opět skvělé utkání, během sedmi směn rozdal 12 strike outů a dovolil hráčům Olympie pouze tři hity. Třebíč získala 4 body v dohrávce 8. směny, kdy její útok načal zkušený Jan Urbánek a vítězství si již vzít nenechala.
Sobotní utkání se hrálo v Třebíči a o výsledku opět rozhodla jedna směna. Tentokrát se Nuclears povedl útok v 6. inningu, kdy získali 5 bodů a definitivně zlomili blanenský odpor. Vítězný complete game (celé utkání) odházel Dalton Erb, třebíčská posila z USA. Čtyřmi dobrými odpaly se blýskl další Američan Brent Gillespie.

Kotlářka Praha – Skokani Olomouc 10:2, 7:1, 9:2
Trojzápas mezi Kotlářkou a Skokany začal v pátek odpoledne na Markétě. V pátečním utkání se na nadhozu představili Jan Novák a Američan Justin Woods. Průběžný nadějný výsledek 2:2 olomoučtí dlouho neudrželi. Kotlářce pomohl k získání rozhodujícího náskoku mimo jiné tříbodový homerun Martina Mužíka. V Extralize se poprvé představili pražští mladicí Jan Papp a David Komorous, který utkání výborně doházel. "Jsem rád, že se v našem týmu dostávají do hry i mladí hráči jako Honza Papp a David Komorous, a daří se jim," ohodnotil příspěvek mladíků Martin Mužík.
Další dvě střetnutí byla sehrána v sobotu odpoledne v Olomouci. První duel měli hosté dobře rozehraný, Skokani si nedokázali poradit s nadhozy Daniela Padyšáka ani Lukáše Ercoliho a za celý zápas zvládli pouze dva úspěšné odpaly. Další homerun přidal Martin Mužík, v dobré pálkařské pohodě pokračoval Scott Mulhearn (3 z 5).
Druhý zápas zahájili Viliam Sitár a Jackson Brebner, staronová posila Kotlářky. Výsledek utkání nebyl jasný do 6. inningu, v dalším útoku však hosté získali 4 body a Skokani tak v této sérii nedosáhli ani na jednu výhru. Pálkaři Kotlářky byli při chuti, jen v tomto utkání odpálili 15 hitů, z toho 5 dvoumetových.
Jak hodnotí celou sérii Martin Mužík, autor 2 homerunů? "Největší rozdíl oproti minulému víkendu byla naše pálka. Zatímco proti Tempu jsme dali sotva 7 bodů, proti Skokanům jsme si spravili vsichni chuť, a to i Matěj Šůcha." 

Technika Brno – Hroši Brno 4:10, 2:7, 2:12
Ze tří utkání malého brněnské derby berou tři výhry Hroši. V prvním páteční zápase ale byla Technika až do 8. směny ve vedení 2:1. I díky homerunům Jakuba Mánka a Michala Ondráčka však Hroši zápas otočili ve svůj prospěch. Na prkně se za domácí opět dařilo Vojtěchu Bláhovi, který vydržel šest směn, Kaito Seko, již tak úspěšný nebyl. Za Hrochy odházel complete game Steven Chambers a zapsal si kromě výhry také 13 SO.
Rovněž druhý zápas vypadal pro Techniku dlouho nadějně, po 6 hrách držela stav utkání 2:2. Opět však nevydržela se silami do konce, a nakonec i díky nepříliš jisté obraně podruhé v sérii prohrála.
Nedělní utkání se přesunulo do areálu U Hrocha. V jeho úvodu oba týmy plnily mety, ale nezískávaly tolik bodů. I tentokrát to nebylo pro Techniku špatně rozehrané, skóre 2:2 svítilo na ukazateli ještě před dohrávkou 5.směny. Pak už se Hrochům dařilo lépe pálit proti střídajícím nadhazovačům a zápas tak skončil rozdílovým výsledkem. Utkání dobře zvládli na domácím kopci Martin Kollár a Jan Kucin.

Draci Brno – Tempo Praha 7:0, 13:6, 13:3
Domácí Draci v pátek večer začali na kopci s reprezentantem Radimem Chroustem, hosté rovněž s reprezentantem Markem Minaříkem. Draci se dokázali lépe prosadit a bodovali téměř v každé směně. Tempo takové štěstí nemělo a své hráče z met nedokázalo stahovat pro body. Homeruny se blýskli Přemek Chroust a Martin Červinka, tři hity ze 4 startů odpálil Adam Hajtmar.
Úvod sobotního střetnutí, které se hrálo již v Praze, patřil nadhazovačům a obranám, všechny odpaly končily jistě v rukavicích polařů. První zádrhel pro Tempo přišel na začátku 4.směny, kdy metu zdarma bez autu dostal Přemek Chroust a Petr Čech odpálil homerun. Další tlak hostů přišel v následující směně, kdy už za Tempo házel Martin Zelenka – homerun Moštěka, double Červinky a další dobré trefy přidaly na konto Draků 4 body. Domácí se ale nevzdali a na startujícího Ondřeje Furka i střídajícího Jana Vašourka se jim podařilo přeci jen dostat trochu do hry a získat body. Zápas nakonec zavírali mladý Adam Vrubel a zkušený Martin Schneider.
Jake Rabinowitz a Peter Moylan to byli zahajovací nadhazovači nedělního střetnutí. Rabinowitz působí v Extralize již  šestým rokem a patří k nadhazovačským stálicím. Moylan hrál 12 let v MLB a v neděli odehrál své druhé utkání v české soutěži. Draci tentokrát začali sbírat body hned od začátku a vedli 4:0. Po vystřídání Petera Moylana po třech směnách se jim podařilo přiblížit se soupeři až na bod, ale poslední dvě směny zápasu byly jasně v útočné režii Draků. Z celkem 17 hitů trefili po třech Arnošt Dubový a Jakub Hajtmar, Zachary Wilson přidal druhý homerun ve své premiérové extraligové  sezóně.
„Všechny zápasy série začínaly vyrovnaným skóre, bohužel pro Tempo, Draci dokázali využít silných okamžiků na pálce a zaváhání v obraně Tempa, a překlopit vždy utkání ve svůj prospěch,“ okomentoval sérii zápasů s vicemistrem David Nevěřil, nadhazovač pražského týmu.

Eagles Praha – Arrows Ostrava 7:6, 1:15, 3:5
Tahák víkendu, souboj loňského mistra a bronzového medailisty odstartovali v pátek večer na Krči nadhazovači Jarvis Jason a Boris Bokaj. Domácí šli do vedení 4:0 i díky dvoubodovému homerunu Matěje Hejmy. Na snížení hostů dokázali Eagles reagovat a získali další dva body. Hosté se ale nevzdali a po 5.směně byl stav utkání 6:6. Vedoucí bod pro Eagles získal Jason Jarvis, který si v 7. směně k nadhozu přidal i start na pálce, a kterého následně stáhnul Jonáš Výbora. To už byl za Arrows na kopci Ondřej Satoria. Za Eagles doházel zápas úspěšně Vojtěch Bužga. „Dnes jsme stále dotahovali a nepodařilo se nám dostat do vedení,“ podotkl k utkání Aleš Navrátil.
V sobotu se hrálo rovněž večer, ale už v Ostravě, a pro domácí to byl opravdu vydařený zápas. V dresu Arrows poprvé nastoupila loňská opora Terrell Joyce a odměnila se fanouškům grandslamem, homerun přidali i Tomáš Kovala a Alex Rubanowitz. Na kopci úradoval Wesley Roemer, který odházel komplet 7 směn a rozdal 10 strike-outů. Eagles se na něj podařilo odpálit pouze 2 hity. „Eagles nasadili mladé nadhazovače, na které se nám podařilo brzy skórovat a tlakem na pálce navyšovat skóre“, ohodnotil rozdílovou výhru Aleš Navrátil. Jasný výsledek utkání dala hlavně 6.směna, ve které získali domácí hned 10 bodů.
Z divokého sobotního zápasu se v neděli odpoledne Eagles oklepali dobře, utkání začali útočně a bodovali hned v první směně a poté rovněž ve 3. Její dohrávka ale vyšla lépe domácím – Terrel Joyce trefil tříbodový homerun – a poslala je do vedení, které už nepustili. Na straně hostů dnes pálil výborně Matěj Hejma 3 ze 4, z toho 2 homeruny, ostatním už se na Marko Vykoukala tak nedařilo. Za hosty startoval Tomáš Duffek a zápas doházel Viktor Šmidt.

Jak vidno Extraliga má svůj náboj, nadhazovači i pálkaři předvádějí skvělé výkony. Další zápasy jsou na programu již od středy 10.4., hraje se pak každý den až do neděle. Podrobný rozpis zde

Autoři fotobrafií: Jan Beneš, Jakub Pláteník, Robert Vávra, Tomáš Břeský

Starší články