>

Zápas legend pro Arrows a souboj amerických nadhazovačů v Třebíči

jiri_uhlir, 11.04. 2017 Extraliga

 

Arrows Ostrava – Tempo Titans (7:1, 10:5)

Poslední březnový víkend zahájili baseballisté Arrows Ostrava novou extraligovou sezónu, tradiční Opening Day a první domácí zápas si nenechaly ujít stovky fanoušků. Uplynulý víkend pak na ostravské borce čekal domácí dvojzápas s Tempo Titans Praha.

Duel měl podtitul - Souboj legend. Za domácí totiž nastoupil Aleš Navrátil, dlouholetý reprezentant, legenda domácího baseballu, držitel rekordu v počtu odpalů. Aktuálně jich má 836. Za hosty pak na hřiště vyběhl Marek Rejman, další z dlouholetých reprezentačních opor. „Moc si vážím přivítání, které mi v Ostravě přichystali. Atmosféra zápasu byla skvělá. Aleš ukázal, že je pořád skvělý hráč, jen mě mrzí, že se k němu přidal i celý tým a nám se zde nepodařilo vyhrát,“ uvedl po zápase Rejman.

Slova chvály na svého dlouholetého baseballového kamaráda pak nešetřila ani ostravská legenda. „Marek je pořád borec, mrzí mě, že vyhlásil, že to bude jeho poslední sezóna. Moc se těším, ještě minimálně na ty dva odvetné zápasy co nás budou čekat, a doufám, že dopadnou stejně dobře, tedy vítězstvím pro Arrows,“ připojil se hrající kapitán Arrows Ostrava Aleš Navrátil.

V deštivém počasí domácí nastoupili v pátek od sedmi večer odhodlaně a od první chvíle jasně ukázali, že si jdou za vítězstvím. První bod zápasu sice přivezl Matěj Bužga po chybě domácí obrany. Ve třetím inningu však Arrows odpověděly třemi body. Stav 3:1 svítil na tabuli také na konci šesté směny, poté i směnu následující, kdy oba týmy provedly změnu na nadhazovacím kopci. Vítězství potvrdily Arrows v osmém inningu po sérii hitů a čtyřmi body navýšili skóre na konečných 7:1. Vítězným nadhazovačem domácích byl Ondřej Satoria, který dovolil pouze 2 hity.

 V útoku se Titánům moc nedařilo, zaznamenali pouze dva hity za celý zápas. „Oproti minulému víkendu nás vůbec nepodržela obrana. Do příště se musíme vyvarovat zbytečných chyb. A pokud nějakou uděláme, musíme se z ní okamžitě oklepat a nenechat se jí ovlivnit v dalším průběhu utkání,“ popisoval neúspěch manažer týmu Lubomír Čuhel.

K odvetě nastoupily oba týmy v sobotu po poledni, kdy se už umoudřilo počasí. Hned v dohrávce 1. směny se ujali domácí hráči vedení, kdy pro první bod utkání po hitu legendy Aleše Navrátila doběhl Devon Ramirez. Ve druhé směně měli hráči Tempa blízko k vyrovnání, ale Martina Zelenku ze třetí mety se jim nepodařilo dotlačit domů. Ve 3. inningu se Arrows podařilo na dva auty šestkrát skórovat. Tempo poprvé skórovalo v páté směně, v dohrávce této směny Pražané zahráli dvojaut, i tak Arrows přidaly další dva body. V 6. směně oba týmy střídaly nadhazovače, za Arrows šel házet Jan Řeháček, který začal SO, ale pak přišla ztráta kontroly a zápas doházel Tomáš Ondra. Tempo změnu využilo ke zkorigování nepříznivého stavu na 9:5. Poslední změna stavu přišla v 8. inningu, kdy domácí skórovali po SF Tomáše Juňce a zápas tak skončila stavem 10: 5.

„Pozitivně bych hodnotil náš agresivní přístup na pálce. Díky tomu jsme vyvinuli tlak na nadhazovače soupeře, který pak má větší tendenci udělat chybu. Bohužel jsme tento tlak nedokázali v pravou chvíli zužitkovat. Tím mám zejména na mysli dvě nesložené ulívky,“ dodal David Nevěřil.

Další domácí utkání čeká hráče z Arrows Ostrava v pátek 14. dubna od 19:00 hodin a v sobotu 15. dubna od 13:00 hodin. Soupeřem bude druhý pražský tým, a sice Kotlářka.

Skokani se s Eagles rozešli smírně (2:1, 1:8)

Druhé kolo baseballové extraligy bylo ve znamení souboje domácích Skokanů s pražskými Eagles. Oba zápasy se uskutečnily v sobotu 8. dubna na půdě lazeckého baseballového stadionu, kam i přes nepříliš příznivé počasí dorazil nemalý počet fanoušků. Týmy odehrály skvělé první zápasy, a tak tento souboj sliboval skvělou podívanou. To i pro to, že tým doplnil staronový trenér Skokanů Jakub Voják, který se v minulém týdnu vrátil z hostování v australském týmu West Torrens. V soupisce nechybělo ani jméno Maxwell MacNabb, tedy třetí zahraniční posily, která dorazila do Olomouce den před kláním s pražskými Orly.

Startérem v prvním zápase byl levák Lukáš Veselý. Lukáš odházel pět směn a nedostal žádný bod (3H, 2SO, 0ER). V poli Skokani předváděli skvělé zákroky a jejich pole bylo pevné jako skála. „Za zmínku stojí obětavá hra Jirky Kovaříka a Dylana Brammera, kteří skočili pro míč a stihli zahrát out na první metě,“ vyzdvihnul hráč Skokanů Martin Poledna. V šesté směně šel na kopec Dylan Brammer (4IP, 1H, 2SO, 1ER). Dylan odházel dobrý zápas a předkládal poli lehké míče. Za hosty šel na kopec Tomáš Duffek, který odházel sedm směn. „Duffek nás držel na uzdě a až střídání na kopci nás dostalo do hry. Na nadhoz šel catcher David Sandoval, který svoji roli closera nezvládl a dostal dva body,“ popsal dále Martin Poledna. V osmé směně si vítězný bod připsal Matěj Lázníček po odpale Ondřeje Antoše. Dva hity v zápase měli dva hráči, a to Chris Dawson a Dylan Brammer. Zápas vyhráli Skokani 2:1.

V druhém zápase házel Maxwell MacNabb (6 IP, 11 H, 5ER, 2SO). Tento nadhazovač odházel 6 směn a dostal 7 bodů. „Levák Max neměl moc času na adaptaci. Max házel rychlé míče, ale soupeři toho využili a trefovali se do jeho rychlých nadhozů,“ sdělil Martin Poledna. V sedmé směně jej vystřídal Pavel Schwarz (3IP, 1H, 1ER, 2SO). Pavel házel dobře a úspěšně zavřel utkání. Za hosty odházel šest směn levák Tyson Walker, který dostal pouze 2 H. Poté jej nahradil Matěj Hušek, který odházel jen jednu směnu. Zápas uzavíral Nizozemec Rijck van Dijck, který odházel dvě směny a dostal jeden bod. „Náš útok byl velmi slabý. Za devět směn jsme odpálili pouhé tři hity, dva z nich dal Dylan Brammer, jeden Ondra Schwarz. Naše obrana hrála celkem dobře až na šestou směnu, kdy udělala tři errory za sebou,“ zhodnotil druhý zápas Martin Poledna. Utkání skončilo skórem 1:8.

Skokani tak mají po druhém kole baseballové extraligy na svém kontě dvě výhry a dvě prohry. V příštím kole vyrazí olomoučtí baseballisté ven. V Brně je čeká souboj s Hrochy Brno, kteří v letošní sezoně dosud neprohráli.

Sestava 1. zápasu: P - L. Veselý/D. Brammer, C - J. Voják, 1B - J. Utěšený, 2B - M. Zdražil, 3B - Ch. Dawson/J. Kovařík, SS - D. Brammer/Ch. Dawson, LF - O. Antoš, CF - M. MacNabb, RF - M. Lázníček, DH-J. Kovařík. Sestava v 2. zápase: P - M. MacNabb/P. Schwarz, C - Ch. Dawson, 1B - J.Utěšený, 2B - M.Zdražil, 3B - J. Voják/J. Kovařík, SS - D. Brammer, LF - O. Antoš/M. Poledna, CF - M. Lázníček, RF - J. Kovařík/P. Mik, DH - O. Schwarz

Technika Brno – Třebíč Nuclers (3:0, 5:0)

V parádní souboj dvou výborných nadhazovačů se proměnilo druhé utkání baseballové Extraligy, které měli diváci možnost vidět o víkendu Na Hvězdě v Třebíči. Za domácí Nuclears se na kopec poprvé postavil téměř dvoumetrový levoruký Američan Devon Barker a hned ukázal, že bude dělat pálkařům v nejvyšší české soutěži velké problémy.

Technika Brno ale vyrukovala se stejnou zbraní a jejich mohutný americký nadhazovač Peter Gehle se stal hvězdou zápasu a rozhodujícím faktorem v jinak velmi vyrovnaném utkání. Peter totiž dominoval nejen na nadhozu, kde hráčům Třebíče nadělil celkem 13 strikeoutů a umožnil jen čtyři hity, ale dokázal se prosadit proti svému krajanovi i v útoku. Ze čtyř startů na pálce si připsal tři odpaly, z toho jeden dvoumetový, a dokázal stáhnout dva doběhy.

„Kvůli Gehlemu jsme to měli v útoku složité. Rozhodujícími momenty byly dvě chyby naší obrany v šesté směně a skutečnost, že jsme ve čtvrtém inningu nedokázali při obsazené druhé a třetí metě skórovat.“ Hodnotil vývoj utkání třebíčský trenér Jan Gregor. Stejně viděl příčiny vítězství Techniky 0:3 i zástupce Brna Richard Sázavský: „Rozhodly chyby Třebíče a skvělý výkon Gehleho.“

Nedělní zápas hraný v Brně na Kraví hoře se nesl ve stejném duchu, jako sobotní. Skvělé výkony nadhazovačů obou týmu, málo odpalů na obou stranách a mnoho chyb obrany Třebíče. Za Techniku začal zápas John Hussey, který si připsal 7 odházených směn bez bodu, zaznamenal 12 strikeoutů a pouze 3 hráči Třebíče dokázali dobře odpálit. Po jedné směně si připsal Marek Bošanský a Vojtěch Papež, kteří zápas zavírali. Také tři nadhazovači Třebíče se postavili pálkařům Techniky. 

Zápas začal Hlouch, vystřídal ho Chappell a jedu směnu odházel Pruša. Technika se proti těmto nadhazovačům nedokázala prosazovat dobrými odpaly, kterých zaznamenala za celý zápas pouze 3, ale dokázala využít met zdarma (7) a opět chyb obrany (5). „Po oba dny skvěle házeli naši nadhazovači, kteří neumožnili pálkařům Třebíče bodovat. My jsme se moc neprosazovali na pálce, ale dokázali jsme využít chyb obrany Třebíče a získali nějaké doběhy. Je dobré, že jsme si připsali dvě výhry, které nás nakopnou do dalších zápasů,“ hodnotil sérii s Třebíč Nuclears Robert Regner.

„Naši polaři vytvořili v obraně pět errorů, které nás stály čtyři body.“ Shrnuje výkon svých svěřenců trenér Nuclears Jan Gregor. Zároveň si ale chválí situaci na nadhozu: „Silnou stránkou našeho týmu jsou naopak nadhazovači, kteří ve dvou utkáních s Technikou umožnili soupeři pouze dva body.“

Příští víkend přivítá Technika Brno na svém hřišti na Kraví hoře pražský tým Tempo Titans. Sobotní zápas začíná v 15:00 hodin, v neděli se hraje již od 13:00 hod.

Loňští finalisté 1. ligy na sebe nejdříve narazí v pátek během večerního zápasu v Blansku. Stadion Na Hvězdě pak přivítá duel Třebíč Nuclears – Olympia Blansko v sobotu 15. dubna od 16 hodin.

Hroši Brno – Olympia Blansko (2:1, 4:3)

Po dvou vydřených výhrách nad Technikou čekal Hrochy nováček z Blanska. Kdo čekal, že si favorit oba zápasy pohlídá, šeredně se pletl. Začátek zápasu přitom vypadal, že Hroši tentokrát kráčí ke klidné výhře. První dvě směny shodně znamenaly po bodu, to ale bylo na dlouhou dobu vše.

Hroši měli problém stahovat běžce ze skórovacích pozic, a přestože měli v prvních pěti směnách 12 běžců na metách, dokázali skórovat pouze dvakrát. „Nadhazovači Blanska předvedli v obou dnech dobrý výkon a my jsme v úvodech zápasů nebyli na pálce dostatečně důslední,“ popsal problém Jakub Ondráček, druhá meta Hrochů.

Ještě více úzko bylo domácím v šesté směně, kdy chyba v obraně zavinila dva doběhy Blanska, které šlo rázem do vedení. Hroši, jak už je letošní sezonu jejich zvykem, si odpověď nechali až na úplný konec zápasu. Proti střídajícímu Havlíčkovi obsazují první a druhou metu, dvoumetový odpal Michala Ondráčka zařídil vyrovnání a Matěj Menšík hitem do pravého pole posílá domů vítězný bod. „Když jde do tuhého, dokážeme se vyhecovat a na soupeře zatlačit. Ale nejde na to spoléhat a v příštích zápasech musíme mít takový přístup v každé směně, pak bude vše jednodušší,“ doplnil Ondráček.

Draci Brno – Kotlářka Praha (6:3, 7:0)

Druhý baseballový víkend čekal na brněnské Draky soupeř vskutku zajímavý. Na jejich stadion totiž přijel jejich vyzyvatel z posledních čtyř finále extraligy Kotlářka Praha. Jenže ta Drakům dokázala více vzdorovat pouze v prvním utkání a nakonec domů odjížděla s prázdnou. Draci jsou i nadále bez prohry.

V pátečním utkání to ale byla právě Kotlářka, kdo jako první doběhl pro bod. Dva body v prvních dvou směnách však byly z její strany na dlouho vše. Pak domácí nadhazovač Petr Minařík prokázal své zkušenosti a až do páté směny nepovolil žádný další doběh. V šesté směně jeho místo převzala nová zahraniční posila Wesley Roemer. Roemer předvedl velmi dobrý výkon a ve zbývajících čtyřech směnách Kotlářce povolil pouze jeden doběh. Naopak Drakům se na pálce dařilo a s přispěním chyb hostujících polařů stáhli v utkání šest bodů, což nakonec stačilo na pohodlné vítězství 6:3.

Hned další den odpoledne se oba soupeři střetli v dalším souboji. Hrálo se opět na stadionu v Brně – Komárově a tentokrát měl zápas od začátku jednoznačnější průběh. Startující nadhazovač Kotlářky se evidentně trápil se svými nadhozy, čehož Draci v první směně dokonale využili a třemi body si vybudovali náskok. Naopak jejich startér Michal Sobotka svými nadhozy trápil pražské pálkaře a těm se nedařilo se proti němu prosazovat. Po šesti směnách tak odcházel z kopce za příznivého stavu 5:0. Na jeho práci pak navázali Radim Chroust i Jan Vašourek a Draci nakonec dokázali udržet čistý štít.

Brněnským pálkařům se navíc znovu dařilo na pálce. Svého soupeře pokořili celkem sedmi doběhy a nakonec si připsali jasné vítězství 7:0. Velkou zásluhu na tom měli se třemi dobrými odpaly Přemek Chroust, Petr Čech a další nová zahraniční posila Terrell Joyce.

„Naši hráči dnes vůbec nevycenili zuby,“ hodnotil průběh druhého zápasu manažer Kotlářky Michal Müller. „Navíc jsme Drakům prakticky darovali čtyři body zadarmo. Draci zaslouženě vyhráli.“

Domácí manažer Arnošt Nesňal tak mohl být po tomto víkendu spokojenější. „Co se týká kvality utkání, tak lépe hodnotím první zápas, kdy to byla větší bitva,“ řekl po druhém vzájemném duelu. „Nejdůležitějším momentem druhého utkání byl špatný start hostujícího nadhazovače. To poznamenalo celý zápas. My jsme se rychle ujali vedení a bylo po utkání.“

Draci tak i po druhém extraligovém týdnu zůstávají neporaženi a patří jim průběžné první místo tabulky. Příští týden je čeká porce tří zápasů. Ve středu nejdříve jedou do Prahy, kde se utkají s Eagles. Ty pak přivítají na svém stadionu v pátek večer a v sobotu odpoledne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Starší články