>

Hroši, Tempo nebo Technika?

Evženie Votinská, 09.07. 2020 Extraliga

Teprve poslední extraligový víkend základní části rozhodne nejen o postupujících do TOP6, ale také o vítězi této fáze soutěže a pořadí týmů, které je rozhodující pro nasazení domácích zápasů. První tři týmy mají totiž výhodu dvou utkání ze tří na domácí půdě.

Po pondělní výhře Arrows nad SaBaTem a „remíze“ v doublu mezi Olympií a Kotlářkou (více zde) jsou obhájci titulu na prvním místě, Kotlářka třetí, Olympie devátá a SaBaT desátý. Poslední dva jmenovaní se mohou pomalu chystat na Nadstavbu o Extraligu, Arrows a Kotlářka pak budou hrát o pomyslné stupně vítězů po ZČ. Před napjatým víkendem se ještě hraje ve čtvrtek večer v Praze duel mezi Eagles a Nuclears. Startujícími nadhazovači budou Šimon Blažek a Lukáš Pacal. Pražský tým může ještě zaútočit na vyšší příčky, třebíčský pouze vylepšit svou letošní bilanci.

Dosud pátí Hroši mají před sebou dva zápasy s Blanskem, tedy, co se týče výchozího postavení a papírové síly soupeře, nejlepší los a momentálně vyrovnanou bilanci W-L 8-8. Tempo je šesté a čekají ho tři utkání – pražské derby s Eagles a v neděli obhájce titulu Arrows - tedy soupeři z nejsilnějších. Technika je na tom, z odehraných utkání nejhůře s bilancí W-L 7-9 a čekají ji Draci Brno. Vzájemné zápasy mezi Hrochy, Tempem a Technikou jsou následující: Hroši – Tempo 0:2, Hroši – Technika 1:1, Tempo – Technika 1:1. V případě rovnosti W-L u Tempa a Techniky má Tempo těsně lepší skóre vzájemných utkání a to 14:13 – tato situace by nastala, pokus by Tempo i Technika získali po jedné víkendové výhře. V případě stejného poměru W-L mezi všemi třemi týmy, nepostoupí Hroši. Jasno, může být teoreticky už v pátek, pokud Hroši i Tempo zvítězí, a naopak Technika prohraje.

Série mezi Eagles a Tempem se hraje v pátek na Krči a v sobotu na Tempu. To má se svým soupeřem velmi nelichotivou bilanci W-L 34-61, z toho je ale posledních 20 utkání pouze ve prospěch týmu z Krče. „Určitě proti nám nastoupí v plné sestavě, protože postup do TOP6 nemají jistý a může se stát, že ani jedna výhra jim k postupu stačit nebude. Půjdou po vítězství za každou cenu,“ předpokládá trenér Eagles Vladimír Chlup. Ten i nadále počítá s tím, že bude testovat optimální sestavu a zkoušet mladé hráče. Odhodlání Tempa potvrzuje nadhazovač David Nevěřil, kterému se zatím velmi daří: „Proti Eagles nechceme nic podcenit, chceme urvat co nejvíce vítězství a potvrdit postup. Kladná bilance s Technikou nám dává větší šanci urvat horní šestku.“ Tempo v začátku sezóny ztrácelo v útoku, ale poslední výkony Martina Zelenky a Marka Minaříka a i dalších hráčů ukazují zlepšení v této činnosti. „Přenést naši pálkařskou formu do tohoto víkendu bude klíč k úspěchu,“ myslí si Nevěřil.

I brněnské derby, které startuje v pátek na MBS a pokračuje v sobotu na Kraví hoře, slibuje dramatické zápasy. Draci mají účast v TOP6 jistou, a určitě chtějí skončit na co nejvyšších příčkách, zaútočit mohou i na výhru v základní části. Z posledních 6 utkání prohráli pouze jednou s Hrochy. S Technikou mají navíc velice aktivní bilanci W-L 89-21. Technika pak potřebuje vyhrávat, aby v případě dobré konstelace ostatních výsledků mohla proklouznout do TOP6, což se jí poslední 3 roky nepodařilo.

Hroši mají nejlepší postupovou pozici, ale i oni potřebují pro svůj klid získat další vítězství. V cestě jim bude stát Olympia Blansko, která dokáže své soupeře potrápit. Své o tom ví Kotlářka, Eagles i Tempo. „Nemá cenu spekulovat a sázet na prohry Tempa a Techniky. Nesmíme se nechat ukonejšit výhodnější pozicí v tabulce,“ burcuje svůj tým Jan Kucin. V roce 2019 dokázalo Blansko Hrochy dvakrát porazit, čehož si je vědom i zkušený brněnský nadhazovač: „Blansko nás v posledních letech pořádně trápilo, ale my jdeme po dvou výhrách, ať se děje cokoli.“ Hraje se v pátek v Blansku a v sobotu v Brně.

V horních patrech tabulky se to má následovně – v případě tří porážek Arrows a dvou výher Draků vyhrají ZČ Draci. Rovnost mezi Draky a Arrows pak nastane, pokud Arrows vyhrají jednou a Draci dvakrát – zde pak bude o vítězi ZČ rozhodovat celkové skóre, protože týmy se spolu rozešly smírně, a navíc mají i stejné skóre 6:6 ze vzájemných utkání. Dvě výhry s Kotlářkou korunují vítězem základní části Arrows.

Vyhecovaný souboj mezi Arrows a Kotlářkou startuje v pátek v Ostravě a pokračuje v sobotu Na Markétě. On-line bitva už probíhá (více zde) :). Kotlářka má za sebou středeční dvojzápas v Blansku a před sebou další cestování, Arrows naopak mohli v klidu potrénovat doma. V zodpovědnou přípravu týmu věří i Jakub Malík: „Nejsem v Ostravě, ale věřím, že se tým připravuje zodpovědně tak, abychom k sérii přistoupili jako k zápasům v TOP6.“ Posledních pět utkání vyhráli ostravští celkem jasnými výsledky a věří, že Kotlářka jim bude vyrovnaným soupeřem. „Můžeme si vyzkoušet, jak jsme na tom s kvalitním soupeřem, který promluví do bojů o titul. Chceme vyhrát každý zápas a dohrát základní část s dobrým pocitem,“ slibuje Malík. I ze šatny Pražanů zní touha a víra ve výhru. „Chceme vyhrát oba zápasy, užít si to a připravit se na TOP6. V Ostravě mají dobré hřiště a skvělé diváky, i v Praze věříme, že nás přijdou fanoušci podpořit,“ těší se na zápasy Daniel Vavruša.

Nováček soutěže SaBaT dohraje svou první extraligovou základní část s Nuclears Třebíč. SaBaT má na svém kontě dvě výhry, Nuclears momentálně čtyři. Oba týmy se tak potkají také v Nadstavbě o Extraligu, která začíná 24.7. „Na zápasy proti Třebíči se těším, se základní částí Extraligy se chceme rozloučit co nejlepšími výkony,“ slibuje opora SaBaTu Jiří Vavruša.

V neděli se hraje také v Praze, kde se utká Tempo s Arrows. Otázka je, v jaké situaci oba týmy po předchozích utkáních budou. Tempo může mít postup do TOP6 v kapse nebo také poslední možnost, jak se do bojů o titul dostat. První vzájemný duel, který vysílala Česká televize, skončil výhrou Arrows 4:2. Na pálce se dařilo hlavně Marku Minaříkovi, který odpálil dvoubodový homerun, na druhé straně to byl Radim Novotný se třemi hity.

Sledujete on-line přenosy přes iScore a také přes kamery na jednotlivých hřištích, aktuální informace najdete také na našich sociálních sítích. Přejme si hlavně, ať baseballu přeje počasí a všechna utkání mohou být odehrána.

Starší články