>

Poperou se 3 zájemci o 1 místo nebo přibude nějaké překvapení?

Evženie Votinská, 23.05. 2019 Extraliga

Poslední hrací víkend konečně odtajní celou šťastnou šestku, čili TOP6, která bude hrát dále o letošní titul. První dva týmy jsou jasné – vítězem základní části se stal obhájce titulu, tedy hráči Arrows Ostrava, druzí skončili Draci Brno. Třetí příčku pravděpodobně udrží Eagles Praha. Dobře nakročeno k postupu mají po třech výhrách z minulého víkendu další dva pražské týmy, tedy Kotlářka a Tempo. Největší bitvu o, nejspíše jen, 1 volné místo svedou tři kluby – Nuclears Třebíč, Hroši Brno a Olympia Blansko. Jak predikuje další vývoj reprezentační trenér Mike Müller si můžete přečíst v jeho pravidelném okénku.

Určitě k jedním z nejsledovanějších bude série mezi Nuclears a Tempem. Tempo je na tom o 3 výhry lépe a Nuclears tak musí bezpodmínečně 3x zvítězit. Oba soupeři se o postup do TOP6 utkali i v loňském roce, kdy nakonec postoupilo, díky lepším vzájemným utkáním, Tempo a obsadilo nakonec celkově hezkou 5.příčku. Nuclears porazili v dohrávaném utkání Skokany, ale předtím měli sérii 6 proher v řadě, a zejména nulový zisk ze zápasů s Kotlářkou je teď může mrzet. Nuclears mají celkově mladý tým a dávají svým odchovancům také hodně příležitosti. To je možná v některých fázích soutěže i zápasů stálo lepší výsledky. Opřít se ale mohou o výkony Brenta Gillespieho, který patří k pěti nejlepším pálkařům celé soutěže s pálkařským průměrem (BA) .400, úspěšný je také Trey Bridis s BA .345. Tempo našlo zatím svého nejlepšího pálkaře mezi vlastními nadhazovači – Marek Minařík má svém kontě 23 hitů a také 5 homerunů, kvalitu drží také Rabinowitz a Lacayo. Lukáš Hloucha (Nuc) a Jhai Anderson (Tem) mají oba na svém kontě shodně 4 výhry. Lukáše podporují svými výkony také importi Jose Flores (ERA 3.40, 62SO) a Dalton Erb (ERA 3.35). Tempo je ale na nadhozu rovněž silné, zkušený Rabinowitz, reprezentant Minařík, Peter Reyes, který se zapojil později a David Nevěřil, to jsou hráči, kteří již své kvality prokázali. Tým se na sérii důkladně připravuje, tři výhry z posledního víkendu byly pro hráče velkým úkolem, který se podařilo splnit. Do víkendu tak jde s jasnou vizí vybojovat vítěznou sérii proti Nuclears a získat dobré postavení v tabulce a také sebevědomí do dalších bojů. Lubomír Čuhel: „Tým se cítí dobře, funguje v něm chemie, je tu velká chuť vítězit. Můžeme těžit z výkonů startujících nadhazovačů Reyese a Rabinowitze, kterým se podařilo v minulé sérii odházet vítězný complete game. Určitě bude házet také Minařík, který v týdnu trénoval převážně situace s házením na pálkaře a práci se strike zónou.“Tempu stačí k jistotě nadstavby 1 výhra, Nuclears musí nasbírat co nejvíce vítězství, a ještě čekat na další výsledky, zejména Hrochů a Blanska. V sobotu se hraje v Třebíči double, v neděli pak 1 střetnutí na Tempu, kde pořadatelé slibují nově otevřené občerstvení.

Hroši Brno mají relativně přijatelnějšího soupeře, a to Skokany Olomouc. Skokani získali zatím v sezóně pouze 4 výhry a jsou již bez naděje na postup, spíše chystají kádr na souboje s prvoligovými týmy o udržení v nejvyšší soutěži. Těžko říci, v jaké nastoupí sestavě a s jakou motivací. Hroši naopak musí bojovat o co největší počet výher. V případě rovnosti W-L mezi Hrochy a Třebíči postupují díky lepším vzájemným zápasům brněnští hráči. Hroši plánují tř výhry, ale zároveň budou trenéři a fanoušci bedlivě sledovat zápasy Olympie a Nuclears, kteří "nesmí" získat stejný počet výher. Nathan Kuchta: "Na poslední sérii se opravdu těším, myslím, že nám pomůže získat postup do vyřazovacích bojů. Když budeme hrát výborný baseball, který všichni vím,e že umíme, tak se do TOP6 dostaneme." Skokani jsou na tom sice v tabulce hůře, ale co se týče útočných týmových statistik, jsou šance vyrovnané – BA Hroši 229 vs. Skokani .225. Pouze Jakub Borůvka je na pálkařském průměru přes .300 a to těsně .308, jinak se k této metě žádný z pálkařů obou týmů nedostal. Nejlepším z Hrochů je Michal Ondráček (.292) a Dan Ondroušek (.293). Hroši zapojili do zápasů zatím pouze 9 nadhazovačů, nejvíce směn na kopci má Steven Chambers (54IP, 3xW, 61SO, ERA 3.00). Na druhé straně jsou to rovněž importi Justin Woods a Mason Felt. V sobotu se hraje double v Olomouci, v neděli pak poslední zápas na Hroších.

Kotlářka Praha zatím nemá úplnou jistotu soubojů o nejvyšší příčky, ale je opravdu velmi blízko a má do posledního kola celkem přijatelného soupeře – Techniku Brno. Nenechme se ale zmást postavením Techniky v tabulce – 10.místo, W-L 2-22. Její hráči sehráli hodně vyrovnaných zápasů, které ztráceli až v jejich závěrech, dokázali hrát důstojně s Arrows, porazili Draky v ČBP. Zdeněk Friedmann: „Série s Arrows se pro nás ze začátku nevyvíjela špatně. První utkání bylo vyrovnané a ve zbylých dvou jsme se bohužel nedokázali v útoku prosadit, což je v letošní sezóně náš největší problém, a tak jsou pálkařské tréninky v tomto týdnu opět intenzivní. O víkendu se rozhodně budeme snažit připsat si po delší době výhru ale většina hráčů již upíná pozornost k extraligové baráži.“ Kotlářka sehrála zkušeně sérii s Nuclears a bez potíží si připsala tři výhry, které jí daly téměř jistotu účasti v TOP6. Má ve svém středu několik mladých reprezentantů, kteří by měli být oporami týmu U23 na domácím ME. Dobrou formu potvrzuje s 5 výhrami Daniel Padyšák, tým doplnil Josef Cihlář, který hrál v USA. Martin Mužík nahání v homerunech (8) zkušenější borce Joyce (9) a Hejmu (8) a na kratším hřišti na Kraví hoře bude mít určitě příležitost svou letošní sbírku dlouhých odpalů rozšířit. Nejlepším pálkařem je ale hrající coach Scott Mulhearn, který odpálil 33 hitů a patří tak k nejlepším v celé soutěži. Výhry Techniky mají zapsány Kaito Seko a Martin Střítecký. Japonský nadhazovačský tandem Seko - Koizumi získává na jistotě a pravidelně sbírá další a další dobře odházené směny. Mario Gottschall patří k nejlepším pálkařům brněnského týmu, škoda zranění Richarda Sázavského, který měl nakročeno k pěkným výkonům. Hraje se podobně jako předchozí série, tedy v sobotu double v Brně a v neděli zápas v areálu Markéta.

Jedinou sérii, která startuje již v pátek je ta mezi Olympií Blansko a Eagles Praha. Eagles mají TOP6 jisté, Olympia se ho může minimálně pokusit vybojovat svými dobrými výkony a hlavně výhrami. Pomoci jí ale musí také ostatní výsledky. Týmy dělí v tabulce 5 výher, což není moc, týmové statistiky svádí k favorizování Eagles, ale Olympia už letos prokázala, že umí zabrat, a tak není bez nadějí. Na kopci má k dispozici trojici hráčů - Kostka, Havlíček, Nebenführ – která předvádí dobré výkony, všichni mají na svém kontě 3 výhry a slušné porce SO (41, 35, 26) uštědřené protihráčům. Tým na pálce samozřejmě oslabil návrat Hubbarda do Draků, a tak musí bojovat ti ostatní. Na druhé straně jsou stálicemi na nadhozu a sběrateli winnerů reprezentant Tomáš Duffek a také Jason Jarvis, která odházel 4 celá utkání, sám svými SO zajistil 73 autů, a je navíc platný i na pálce. Šanci ale dostávají i mladíci Ondřej Hegr, Šimon Blažek a Petr Vojta, kteří mají ve statistikách po 1 výhře. Dominik Piazza a Matěj Hejma, to je dohromady 13 homerunů a 54 stažených bodů, tedy velký útočná síla pražského týmu. Nechme se překvapit, jak soupeři tuto sérii pojmou, zda třeba Eagles nechají opory odpočívat, a naopak Olympia ještě v závěru základní části pořádně zabere. Po pátečním zápase se pokračuje sobotním doublem v Praze.

Věřme, že všechny stadiony zvládly deště posledních dní, počasí se umoudří a diváci i hráči si tak budou moci vychutnat skvělé baseballové okamžiky.

Starší články