>

Extraliga pohledem Mikea Müllera VI

Michal Müller, 22.05. 2019 Extraliga

Dvě nejočekávanější série uplynulého týdne (Kotlářka vs Třebíč a Tempo vs Olympia) nakonec skončily zcela vítězně pro favortiy a dali Kotlářce a Tempu celkem jistotu pro účast v nadstavbě. A tak víceméně zůstává před poslední sérií boj o šesté postupové místo mezi třemi týmy. Pojďme, ale postupně. 

Draci vs Arrows
Poslední vzájmený zápas v základní části těchto finalistů z posledních dvou let, který měl rozhodnout o jak vítězství v sérii, tak i pravděpodobně o vítězi v základní části. Drama se tentokrát nekonalo a Draci tentokrát odešli s výpraskem na vlastním hřišti 16:3 po sedmé směně. Jako by to tušili i jejich fanoušci, který na tento atraktivní zápas nenašli cestu a tak jen fotka samotných dvou fanoušků ze stadionu byla smutným příkladem, jak by to vypadat nemělo. Statistickou zajímavostí je, že šest z devíti pálkařů Ostravy zaznamenalo aspoň .500 AVG na pálce. Dva z těch zbylých tří byl Joyce s Rubanowitzem, kterým se to nepovedlo. Ostravské šípy zaznamenaly 16 doběhů v prvních pěti směnách. Až legenda Pavel Budský je dokázal téměř vynulovat, když v posledních dvou směnách povolil pouze jeden odpal. Ostravský útok vedl Tomáš Juněc 3 ze 4 s 2B a HR, Kubica 3 ze 4, Roemer 3 ze 4.  

Draci vs Hroši
Draci pokračovali hned ve čtvrtek a v pátek proti Hrochům, kde zaznamenali dvě výhry. Čtvrteční zcela jednoznačně, v pátek rozhodli o svém vítězství až v 8. směně, kdy doběhli 3x a zvítězili 6:3. Hroši dostanou šanci svého městského rivala přehrát ještě v pondělí. Velkou zajímavostí byl nečekaný come back, reprezentačního trenéra U18 Davida Winklera, z pomyslného baseballového důchodu, který odchytal za Draky celý páteční zápas a na pálce zaznamenal 1 ze 3 s 1BB, 1HBP, 2 RBI a  2R.  

Tempo vs Olympia
Očekávaná série, kterou ovládlo zcela Tempo a je malinkatý krůček ke 100% jistotě v horní šestce. V pátečním zápase Blansku zlomila vaz 5. směna, kde Tempo doběhlo pro čtyři body. Nejhezčím a asi nejvíce dramatickým zápasem celého víkendu a možná letos vůbec byl sobotní duel. Oba týmy zaznamenaly tři doběhy. Tempo skórovalo dvakrát v první směně. Na to Blansko odpovědělo třemi doběhy na začátku druhé směny a v dohrávce páté směny Tempo vyrovanalo na 3:3. Jinak na tabuli svítili samé nuly. V dohrávce 8. směny mělo obrovskou příležitost bodovat Tempo, když po metě zdarma a singlu, Blansko střídalo nadhoz. Zelenkův line drive však našel rukavici nadhazovače. Pak se sice oba běžci díky kradeži posunuli na třetí a druhou metu a tak Rabinowitz dostal úmyslnou metu zdarma, aby Rejman následně odpálil do double playe. Pak hosté v 9. směně nevyužili svoji šanci, kdy po singlu Oshira a následné safové ulejvce mělo Blansko první a třetí obsazeno. Po krádeži, dokonce obsadilo druhou a třetí bez outu. Ale při odpalu na nadhoz byl na domací out právě Oshira a Lakmeche také pak odpálil do double playe a tak ani Blansko neskórovalo. A tak přišla zatím nejvíc dramatická koncovka dosavadní sezóny. V 10. směně Blansko třikrát bodovalo, ale Tempu se v dohrávce také podařilo třikrát skórovat. V 11. směně Blansko dokonce bodovalo čtyři krát, kdy Lakmache trefil svůj první homerun sezóny a hned tříbodový v takto důležitém zápase. Tempu se, ale podařilo opět srovnat a dokonce měli možnost vyhrát, ale další dvě úmyslné mety zdarma, které už Blansko dalo i v 10. směně nakonec ukončil double play Rabinowitze. Rozhodla teda až 12. směna, kdy se Olympii nepodařilo vůbec bodovat a Tempo si doslovně dokráčelo pro vítězství, když po dvou metách zdarma došel pro vítězný bod Rabinowitz. 
Nedělní zápas byl také relativně těsný a měl maličko podobný průběh v tom, že v 6. směně šlo do vedení 3:1 Blansko, ale v dohrávce opět Tempo dokázalo srovnat na 3:3 a nakonec zvítězilo 6:4. Nutno podotknout, že chyby v obraně Blansku zlomily vaz, protože dle statistik pouze 3 doběhy byly umožněné. 

Eagles vs Skokani
Očekávaný sweep Eagles se stal skutečností. Páteční zápas byl pod jasnou kontrolou Jarvise, který umožnil pouze dva odpaly a připsal si další odházený complete game. A ač páteční zápas skončil rozdílem 10:0, tak sobotní zápasy byly poměrně vyrovnané 8:2 a 5:3. Výbornou sérii měl na pálce opět Dominic Piazza, který za víkend nastřílel 8 hitů ze 14 startů a v prvním sobotním zápase dokonce měl 5 z 5 se 2 2B a ve druhém zápase přidal ještě HR. 

Arrows vs Technika
Tři vyhrané zápasy pro Arrows překvapením rozhodně nebylo, ale průběhy zápasů a výsledky (5:2, 7:0 a 13:3) určitě. Až v posledním zápase Arrows zvítězili rozdílem, ale po páté směně byl ještě stav nerozhodný 3:3. Pak ale přišla devítibodová smršť v šesté směně a bylo po zápase. 

Kotlářka vs Třebíč
Od této série jsem čekal větší drama, ale Kotlářka zcela s přehledem přejela mladý tým Třebíče a opět i ji, jako Tempu stačí jediná výhra pro 100% jistotu účasti v nadstavbě. A jelikož ji v posledním kole čeká nejslabší tým extraligy, Technika. V útoku se nejvíce dařilo dvou nejstarším mužům line upu Kotlářky a to hrajícímu trenérovi Mulhearnovi  7 ze 13 a Truesdalovi 6 ze 13. Mulhearnovi svědčí zodpovědnost za tým a zažívá v extralize vůbec svoji nejlepší pálkařskou sezónu.  

Kdo nakonec vybojuje 6. postupové místo do nadstavby?
Třebíč, Hroši, a Blansko budou bojovat o to poslední místečko. Ještě by do hry mohlo vstoupit i Tempo, jelikož to čeká duel právě s Třebíčí, která jestli chce myslet na nadstavbu, tak bezpodmínečně musí vyhrát všechny čtyři zápasy. Jeden odložený s Olomoucí a pak sweep Tempa - jinak už mají pramalou šanci se tam dostat. 
Hrochy čeká ještě pondělní zápas s Draky, kde s jejich schopností skórovat nemají moc šanci. Pak mají sérii se slabou Olomoucí a ač by ji měli vyhrát 3:0, tak právě díky malému počtu doběhů to nebude jednoznačná záležitost, zvláště proti importům z Olomouce. Pokud se jim, ale sweep podaří, těsně by mohli proklouznout do horní šestky. 
Blansko, pro ně velká škoda, že nedokázali vzít Tempu jednu výhru. Poslední série favorizuje sice jasně Eagles, ale jelikož ti už mají nadstavbu jistou a výsledky se nezapočítávají dál, tak nemají nějak extra motivaci krom cti to nějak hrotit. Naopak bych čekal, že tréner Chlup, pošle ještě více mladých do těchto zápasů. Jedno vítězství Eagles stačí, aby podrželi třetí příčku po základní části. Pro Blansko škoda, že neurvali jeden zápas proti Tempu. 

Jaké by mohly nastat šílené scénáře?
První je takový, že Třebíč vyhraje zbytek zápasů - tedy porazí ve všech zápsech i Tempo - trošku utopie, protože přeci jenom s kvalitou nadhozu Tempa, by mělo aspoň jednou vyhrát v pohodě. Ale kdyby?? Oba týmy budou mít bilanci 13-14.
Hroši třikrát porazí Skokany a jejich bilance též bude 13-14. 
Blansko by do tohoto kolečka nezasáhlo, protože to i pro mě by bylo sci-fi, že by 3x porazilo Eagles. 
Každopádně v prvním scénáři kolečko 3. týmů - Třebíč, Tempo a Hroši na dvě postupová místa. Kde každý tým vyhrál a prohrál nějakou sérii a vždy pak velmi těsně. Kdo by byl nepostupující????? Asi by rozhodly bodové rozdíly v poslední sérii Třebíč vs Tempo.  

Vícepravděpodobný je druhý scénář se zápletkou. Tempo si pohlídá jednu výhru, ale Třebíč vyhraje 3 ze 4 posledních svých zápasů. Tedy skončí s bilancí 12-15. Hroši ve svých posledních 4 zápasech vyhrají 2 zápasy a také skončí 12-15. Pokud by to bylo takto - postoupí opět Hroši, díky vzájemným zápasům. To by bylo hořké pro Třebíč, protože si vzpomeňme, kdy sérii mohli vyhrát 3:0, ale druhý a třetí zápas si vždy nechali ukrást v poslední směně. 
A pro labužníky, aby to bylo ještě zajímavější by do toho mohlo vstoupit Blansko, které by vyhrálo 2 zápasy ze 3 proti Eagles. Pak by v tomto kolečku zřejmě postupovali Třebíčtí. 
Baseball je hra plná překvapení, ale každopádně čísel a pravděpodobností a tak největší pravděpodobnost mají na horní šestku právě Hroši. 

Konečné pořadí po základní části bude:
1. Arrows Ostrava
2. Draci Brno
3. Eagles Praha
4. Kotlářka Praha
5. Tempo Praha
6. Hroši Brno
7. Třebíč Nuclears
8. Olympia Blansko
9. Skokani Olomouc
10. Technika Brno

Starší články