1. Home >
  2. Prvními zápasy začala Nadstavba o titul

Prvními zápasy začala Nadstavba o titul

Ján Jabrocký, 29.05. 2023 Extraliga

Jen pár dní po skončení základní části Extraligy se začaly boje v Nadstavbě o titul. V ní již bojuje o postup do semifinále pouze šestice klubů. Navíc výsledky se z předchozí fáze nepřenáší, a tak měly všechny týmy stejnou výchozí pozici. 

Nejlépe do Nadstavby vstoupili obhájci titulu Draci Brno, kteří vyhráli všechny tři zápasy proti Sokolu Hluboká. Ale Jihočeši jim výhry rozhodně nedali zadarmo. Již v prvním utkání vedli po čtyřech směnách 4-0, když využili jednu nejistou směnu v podání Juana Jaimeho. Jenže dominikánský nadhazovač se dokázal chytit, a nakonec již více doběhů nepovolil. Draky pak táhl za obratem zejména mladý Michal Šindelka, který zaznamenal 3 úspěšné odpaly a stáhl 4 z šesti doběhů svého celku. “Cítil jsem se výborně,” říkal po utkání Šindelka. “Všechno mi šlo tak, jak jsem potřeboval.” Ve druhém duelu Hluboká nasadila poprvé novou akvizici Josepha Eneu. Ten jim dal ale pouze 4 směny, ve kterých se Draci prosadili čtyřikrát. Naopak domácí nadhazovači soupeřovým pálkařům za celý duel nepovolili ani doběh a Draci tak zvítězili 8-0. “Od začátku jsme byli na pálce úspěšní,” hodnotil duel Jan Vašourek, jenž odházel 5 směn. “Vedli jsme od první směny a nadhazovači nepovolili ani bod. Skvělý vstup do TOP 6.” Draci se tak nejvíce o výhru museli strachovat ve třetím duelu. Tam sice vedli první polovinu duelu 2-0, kdy měli na kopci Jhendersona Hurtada. Po jeho vystřídání v páté směně Hluboká zabrala a v průběhu tří směn otočila skóre na 4-2. V deváté směně ale Draci zaplnili všechny mety, aby pak třemi doběhy opět šli do vedení. Hluboká jako domácí celek ještě měla k dispozici dohrávku směny a v ní zásluhou chyby v obraně Draků dokázala vyrovnat. O vítězi utkání tak muselo rozhodnout nastavení. V něm již byli úspěšnější úřadující mistři a nakonec zvítězili 8-6. 

Pražské derby mezi Eagles a Tempem přineslo velmi zajímavé zápasy. Směr série ukázalo již první páteční utkání, v němž Eagles vyhráli 7-3 po dobrém výkonu svých nadhazovačů. Albert Pražák, jenž na kopci začínal, v necelých šesti odházených směnách povolil pouze 2 body a rozdal 8 strikeoutů. Na straně Tempa také výborně házel Marek Minařík, který v šesti směnách umožnil také jenom dva doběhy. V sedmé směně již Eagles zabrali a pěti doběhy strhli duel ve svůj prospěch. “Jako tým jsme hráli perfektně. Líbilo se mi, jak jsme pálili, jak jsme komunikovali, v poli to bylo úžasné,” hodnotil vstup do série Albert Pražák. Ve druhém duelu Tempo vsadilo na navrátilce ze zámoří Ondřeje Vanka. Ten si sice udělal osobní maximum v utkání Extraligy, když zaznamenal 10 strikeoutů. Jenže Eagles parádně zaházel Samuel Steigert, jenž vydržel na kopci všech devět směn, ve kterých povolil pouze jeden doběh. O vítězi tak prakticky rozhodla čtvrtá směně, ve které nejdříve Eagles vyrovnali po chybě obrany Tempa a následně další dva body stáhl Lukáš Derganz. V šesté směně pak domácí dvěma doběhy stanovili konečné skóre na 5-1. Tempo tak dokázalo zvítězit až ve třetím utkání série, která se v neděli přesunula na jejich hřiště. V něm se mohlo spolehnout na dvojici Adonai Gutierrez Goyo a Štěpán Dupal. Oba nadhazovači totiž za celý duel nepovolili ani jeden bod. Naopak Tempo poslal do vedení již v první směně svým odpalem Marek Minařík. Konečnou podobu skóre na 3-0 zařídil svým devátým homerunem v sezoně Martin Červenka. “Celou sérii jsme se trochu trápili na pálce,” hledal přičiny neúspěchu Štěpán Dupal z Tempa. “Nadhazovači házeli dobře. Když pálkaři zapracují na disciplíně na metách a na pálce, tak to bude dobré.” 

V poslední sérii víkendu začali lépe Hroši Brno, kteří zvládli lépe koncovku pátečního duelu. V něm sice vedli již 8-1, aby Třebíč dokázala duel otočit i díky tříbodovému homerunu Russella Strilchuka na 9-8. Jenže v deváté směně Nuclears nedokázali vedení udržet a i chybami v obraně umožnili Hrochů duel otočit na 12-9. V sobotu v Třebíči slavili znovuotevření zmodernizovaného stadionu a k této příležitosti si chtěli nadělit první výhru v Nadstavbě. To se jim povedlo, i když po čtvrté směně prohrávali 2-1, když se třímetovým odpalem blýskl Petr Čech. To však bylo vše, co Hrochům Lukáš Hlouch umožnil a Třebíč pak ve zbytku duelu skóre otočila na konečných 6-2. V neděli tak oba celky bojovali o třetí bod v Brně. V něm o vítězi rozhodla zejména pátá a šestá směna, kdy Nuclears dokázali stáhnout 7 bodů a vyhráli tak 9-8. Činil se zejména Lukáš Malý, jenž třemi odpaly zařídil 4 doběhy Třebíče. Po dlouhém čase se na koci Hrochů v závěru objevil také John Hussey, který již nepovolil žádný doběh, ale Hroši nedokázali duel otočit. “Ze série si můžeme si vzít hodně pozitiv,” řekl po nedělním duelu Tyler Smith z Hrochů. “Musíme ale hrát zápasy až do konce a dotáhnout je k výhře. V zápasech jsme dali dost met zdarma a nedokázali jsem stahovat hráče z met. Hussey házel dominantě a je skvělé ho mít znovu na kopci.” 

Starší články