1. Home >
  2. Sokol Hluboká - preview 2023

Sokol Hluboká - preview 2023

Jiří Vlach, 28.03. 2023 Extraliga

Po úspěšné nováčkovské sezoně 2021 přišlo na jihu Čech vystřízlivění. Hráči Sokola Hluboká nedokázali navázat na vynikající výkony z předešlé sezony a místo do play-off zamířili po 7. místě v základní části do baráže o samotné udržení Extraligy, kterou ale nakonec s přehledem ustáli a v další extraligové sezoně tak dostanou šanci na reparát. Podaří se jim znovu se probojovat alespoň do Nadstavby Top-6? Nebudou to mít vůbec jednoduché...

Pravděpodobná sestava

*hvězdičkou jsou označeni cizinci, tzv. "importi"

Po návratu Petra Síly a Scotta Mulhearna zpět do Kotlářky je prostor na druhé metě otevřený pro mladého Davida Jelínka, který se ukázal už v loňské baráži o Extraligu. Zadní střední pole by mohl převzít Camden Vasquez, který ale zvládne zahrát i v infieldu. Hluboká se v této sezoně představí s kompletně obměněnou sestavou startujících nadhazovačů, ve které figurují také dvě posily z Japonska. Stavebními kameny sestavy jsou samozřejmě Martin Mužík na catcherovi a Matěj Vlach na spojce.

Minulá sezona
ZČ: 8 W - 13 L (38,1%), 7.místo
baráž: 20 W - 5 L (80,0%), 2.místo

Top hráči základní části

  jméno WAR
1. James Boyce 1,6
2. Martin Mužík 1,5
3.  William Parsons 1,2
4.  Petr Síla 1
5. Scott Mulhearn 0,6

3 up, 3 down

  • Hluboká aktuálně stojí a padá s osobou reprezentanta Martina Mužíka. Ten je, naštěstí pro Sokol, aktuálně ve svých nejlepších letech a na českých hřištích je to vidět. Nejlepší pálkař sezony 2021 v loňské základní části odpaloval se skvělým průměrem .358 AVG a 1.146 OPS a díky 6 homerunům poskočil už na šesté místo historických tabulek se 78 HR.
  • Sokol nedokázal zopakovat semifinále z roku 2021 a výrazně k tomu přispěl rozpad jejich nadhazovačské baterie. Jan Novák odházel kvůli zranění pouze 3 směny, Wesley Roemer opustil tým už před sezonou a Jimmy Boyce ještě v průběhu základní části. Navíc si Billy Parsons na začátku sezony vybral pár smolných startů a neštěstí bylo na světě: 5.29 ERA a 1.624 WHIP byly výrazným zhoršením proti roku 2021...
  • Tým navíc před touto sezonou opouští několik hráčů ze základní sestavy: Petr SílaScott Mulhearn a Matěj Vlach se před novou sezonou všichni vrátili do Kotlářky Praha. Malou útěchou pro fanoušky Hluboké může být fakt, že Matěj Vlach stráví minimálně základní část opět na v dresu Sokola, i když jen jako hostující hráč.

X faktor
Vypadá to, že tato sezona bude pro Hlubokou zlomová, jelikož z týmu odešli čtyři z pěti nejužitečnějších hráčů loňské základní části. Největší změny proběhly na nadhozu, kde se Hluboká představí s kompletně novou sestavou startujících nadhazovačů: z Ostravy přichází Alec Lemmon a z Japonska dvojice Rui Narasaki a Ichige Takamune.
Je tedy nejvyšší čas, aby Hluboká sáhla do vlastních rezerv a vytáhla na extraligové světlo své mladé odchovance, což ale může být trochu problém. V širším kádru české reprezentace U23 totiž je pouze jediný zástupce Sokolů (Petr Vojta) a na posledním mistrovství Evropy do 18 let dokonce nebyl v naší reprezentaci ani jeden zástupce Hluboké.
Přesto není situace beznadějná. V minulé baráži o Extraligu se totiž v dobrém světle ukázali například 18letý nadhazovač Viktor Sedláček (2.54 ERA a 28 K za 28.1 směn) nebo stejně starý infielder David Jelínek (54 PA s .349 AVG a .950 OPS). Pokud chce Hluboká hrát pravidelně Nadstavbu Extraligy, musí začít produkovat kvalitní hráče do sestavy ze svých zdrojů, protože bez vlastních odchovanců v české Extralize cesta k úspěchu nevede...

Nejlepší scénář
Pokud se dvojice Japonců ukáže na nadhazovacím kopci stejně platná jako duo Boyce/Parsons, mohou na Hluboké opět pomýšlet na postup do Nadstavby Top-6.

Příchody/Odchody
+ Camden Vasquez, Alec Lemmon, Riu Narasaki, Ichige Takamune (importi), Matěj Vlach (Kotlářka/hostování), Štěpán Havlíček, Ladislav Kabeš (Blansko/hostování), Roman Vrána (SaBaT)

- Jan Novák, Petr Síla (oba Kotlářka), Scott Mulhearn (Kotlářka/návrat z hostování), Jimmy Boyce, Billy Parsons, Alexander Palma, Kermin Villa (importi)

Reprezentanti
Martin Mužík - účast na WBC

Ve spolupráci s projektem baseball-stat.cz

Starší články