1. Home >
  2. Technika Brno - preview 2023

Technika Brno - preview 2023

Jiří Vlach, 28.03. 2023 Extraliga

Všichni jste jistě ještě plní dojmů z World Baseball Classic, ale za dveřmi už čeká další ročník té nejlepší dlouhodobé soutěže světa: české Extraligy! V tradičním seriálu osmi previews si postupně představíme všechny týmy, které se utkají o titul extraligového šampiona. Stejně jako vloni začínáme slavným brněnským týmem Technikou.

Na Technice si svůj návrat do Extraligy jistě představovali trochu jinak. Tým se v Extralize výsledkově trápil a i když předváděná hra většinou nebyla tak špatná, základní část pro Techniku skončila s pouhými dvěma výhrami a sedmnácti prohrami. Technika tak musela do baráže o udržení, kde ale již od prvních kol nebylo pochyb, že do Extraligy rozhodně patří a svou příslušnost k ní si suverénně udrželi. Tým okolo reprezentanta Matěje Menšíka tak bude mít letos další příležitost probojovat se poprvé od roku 2016 ze základní části Extraligy do dalších bojů o titul. 

Předpokládaná sestava

*hvězdičkou jsou označeni cizinci, tzv. "importi"

Odhadnout sestavu Techniky Brno je vcelku oříšek, protože Technika tradičně doplňuje prázdná místa sestavy hráči na hostování a před novou sezonou proběhlo v týmu několik výrazných změn. Mario Gottschall odchází na hostování do Ostravy, Luis Rengel přestoupil do Hrochů Brno a Martin Střítecký ukončil kariéru. Z Třebíče se naopak vrátil Richard Sázavský a uvolněné místo prvního catchera by měl zaujmout Peter Saldana. Sestava Techniky se však bude zřejmě často měnit, proto prosím berte takto nastřelenou sestavu jen jako jednu z mnoha možných variant!

Minulá sezona
ZČ: 2 W - 19 L (9,5%), 10.místo
baráž: 20 W - 5 L (80,0%), 1.místo

Top hráči základní části

  jméno WAR
1. Matěj Menšík 1,9
2. Luis Rengel 1,1
3.  Parker Thode 0,8
4.  Svatoslav Kraut 0,5
5. Mário Gottschall 0,2

3 up, 3 down

  • Přestože Technice se v základní části nedařilo a skončila až na posledním místě tabulky, český reprezentant Matěj Menšík i tak dokázal podruhé v kariéře získat cenu pro nejlepšího pálkaře dlouhodobé části Extraligy. Výbornou formu potvrdil i v Tokyu, kde odpálil historicky první český homerun na World Baseball Classic.
  • Catcher a celoživotní hráč Techniky Brno Martin Střítecký na konci minulé sezony ukončil svou aktivní kariéru, během které odpálil 119 homerunů a stáhl 608 RBI. Nahradit budoucího člena české baseballové Síně slávy jistě nebude jednoduché, přesto ale Technika získala solidní náhradu v podobě Petera Saldani z rakouské ligy.
  • Technika vyhrála pouze 2 zápasy v základní části, i když podle Pythagorova vzorce poměru skórovaných a obdržených bodů "měla" vyhrát celkem čtyřikrát. Velkým problémem bylo dovést dobře rozehrané utkání do vítězného konce: celkem 9 krát během základní části držela Technika během zápasu vedení - pouze 2 z těchto zápasů však dokázala dovést až do vítězného konce.

 

X faktor
Za poslední 4 sezony v Extralize vyhrála Technika celkem 15 zápasů, tedy méně než 4 výhry průměrně na rok. Stejně jako u řady jiných extraligových týmů, i v Technice byl hlavním problémem nedostatek elitních nadhazovačů, což můžeme vidět například na průměru obdržených bodů za 9 směn (ERA), který se od roku 2018 nedostal pod 5.78 a vloni byl dokonce nejhorší z celé Extraligy (7.75 ERA). Pro srovnání: 3 nejlepší týmy Extraligy udrželi v základní části svou ERA pod hodnotou 4...
Z Techniky navíc odchází nadhazovač Luis Rengel, jenž zamířil přes město do týmu Hrochů a který byl s 4.07 ERA v 42 směnách v základní části nejlepším nadhazovačem týmu. Bez něj se Technika bude muset opírat zejména na dalšího importa Parkera Thoda, který se vrací po podařené minulé sezoně, kdy hodil například no-hitter (celý zápas bez povoleného odpalu soupeřům) během baráže proti Hluboké. 
Jeden kvalitní nadhazovač však sám nic nezmůže, pokud ho nepodpoří i jeho spoluhráči. Úspěšnost Techniky v nadcházející sezoně se tak bude odvíjet hlavně od výkonů hráčů jako Matěj Brabec (v zákl. části 7.52 ERA), Svatoslav Kraut (5.54 ERA), nebo Radek Burian (10.35 ERA), kteří by si rádi jistě vylepšili své statistiky z loňské sezony. Na hostování také příchází z Draků Brno nadějný nadhazovač Dominik Polgár (vloni 77 směn v Extralize U21 s 2.56 ERA), na přestup se vrací i další mladík Tomáš Jurčík.

Nejlepší scénář
Techniku čeká velmi náročný start do sezony, kdy v prvních třech kolech postupně potkají Hrochy, Draky a Eagles. Pokud by po prvních 3 týdnech měli alespoň 3 výhry, znamenalo by to pro ně skvělou výchozí pozici do druhé poloviny základní části, kde budou hrát spíše se soupeři ve své váhové kategorii. Základní část sezony je krátká a 6. místo nemusí být vůbec daleko...

Příchody/Odchody
+ Richard Sázavský (Třebíč), Peter Saldana, Ryan Berg (importi), Tomáš Jurčík (Draci), Ondřej Šebela (Technika), Svatoslav Kraut (Hroši), Jakub Mánek (Hroši/hostování) Dominik Polgár (Draci/hostování)

- Martin Střítecký (konec kariéry), Luis Rengel (Hroši), Marek Rejman (Tempo/návrat z hostování), Matej Grendža-Donský (Blansko/hostování), Adam Prudil, Ondřej Filip (Draci/návrat z hostování), Matěj Netopilík, Tomáš Říčný (Hroši/návrat z hostování)

Reprezentanti
Matěj Menšík - účast na WBC

Ve spolupráci s projektem baseball-stat.cz

Starší články