1. Home >
  2. Hodnocení sezóny 2022 - Eagles Praha

Hodnocení sezóny 2022 - Eagles Praha

Evženie Votinská, 17.11. 2022 Extraliga

Eagles Praha oslavili v roce 2022 zisk další extraligové medaile a obhájili 3.místo z roku 2021. V ZČ obsadili 3. pozici, v TOP skončili čtvrtí. V semifinále bojovali v pěti utkáních s Draky Brno a v sérii o bronz porazili ve dvou utkáních (10:3, 5:4) Tempo.

Tým Vladimíra Chlupa sází hodně na mladé hráče, ale před startem sezóny se mu podařilo získat Martina Červenku, jenž má bohaté baseballové zkušenosti z MiLB. A právě Červenka byl jasně nejlepším pálkařem týmu se sezónním pálkařským průměrem .424, 64hity a 15homeruny. Na kopci se vystřídalo celkem 14 hráčů, ale suverénně nejvíce směn odházel zkušený reprezentant Tomáš Duffek (92,3IP). Přes 50 směn měli ještě odházeno Andrew Grieder, Albert Pražák a David Wilson. Kariéru po zisku bronzových medailí ukončil Jan Homolka.

Další bronzovou sezónu hodnotíl Vladimír Chlup:

Jak jste spokojeni s průběhem sezóny a konečným umístěním vašeho týmu?
Na to, že nás někteří experti netipovali ani na postup do TOP6, nakonec sezona dopadla relativně dobře - splnili jsme svůj předsezónní cíl postoupit do play off. V semifinále jsme pozdějšího mistra dostali až do pátého zápasu, v sérii o bronz jsme udrželi pozici vládců Prahy… Spokojenost ale do mého repertoáru nepatří. Pokud na konci sezóny nezvedáme nad hlavu mistrovský pohár, je stále co zlepšovat.

V čem byly vaše největší přednosti/nedostatky?
Největší předností je nově se tvořící mladý kádr, který by při vhodném doplnění měl bojovat o nejvyšší příčky už v příští sezóně. Mít v týmu nejlepšího českého hráče bylo určitě obrovské plus. Martin Červenka každý den dokazoval, že je platný na hřišti i na tréninku. Nedostatkem byla absence super esa na kopci, to se třeba ukázalo jako rozhodující faktor v semifinále, ale to už se bavíme o penězích a ne o talentu. 

Jak se vám letos soutěž v pouze osmi týmech líbila?
Na rozdíl od kolegů nejsem spokojený. Nejen, že nám to ubralo šest zápasů v základní části, ale původní záměr posílit kvalitu 1.ligy se také nepovedl. Dva tymy navic přišly o možnost hrát kvalitní soutěž, kde po několika kolech už bylo celkem zřejmé kdo půjde nahoru a kdo bude bojovat o udržení.

Který tým či hráč vás nejvíce překvapil?
Nechci říkat překvapení, ale libíla se mi Třebíč. Po zásluze se dostali do TOP6 a zlobili všechny soupeře. Jejich areál se každoročně vylepšuje, a až dokáží udržet svůj talent doma, budou patřit k širší špičce. 

Co by podle vás pomohlo k případné ještě vyšší úrovni Extraligy?
Já už jsem to párkrát řekl, český baseball se pohybuje na hraně svých možností, vyšší úroveň už může přinést jen profesionalizce, po všech stránkách, od hráčů přes vedení po marketing.

Jak se vám líbil návrat Českého baseballového poháru?
Myšlenka hrát pohár na závěr sezóny je fajn, třeba to týmům vrátí chuť k účasti. Vstupenka do Evropy je zajímavá, prize money by ale byla určitě větší motivace.

Na co byste se chtěli v příštím roce ve hře nejvíce zaměřit?
Po konci veteránů především udržet kádr pohromadě, začít úročit práci s mladým kádrem a hrát baseball a vytvářet podmínky pro diváky tak, aby si konečně začali nacházet cestu na stadiony.

Kdy plánujete začít s přípravou na rok 2023 a jak do vaší přípravy vstoupila účast repre na WBC?
Příprava už začala. Pro naše reprezentanty se budeme snažit vytvořit takové podmínky, aby jejich mimosezónni plány byly uskutečněny naplno, a oni byli schopni v březnu odevzdat v Japonsku naprosté maximum.

Starší články