1. Home >
  2. Hodnocení sezóny 2022 - Nuclears Třebíč

Hodnocení sezóny 2022 - Nuclears Třebíč

Evženie Votinská, 14.11. 2022 Extraliga

Nuclears Třebíč mohou rozhodně považovat sezónu 2022 za úspěšnou. Premiérový postup do TOP6, vyhraná série o 5.místo a postup do semifinále ČBP mužů, to je letošní týmová vizitka klubu z Vysočiny. 

V ZČ skončili Nuclears s bilancí W-L 11-10 na 5. místě, v TOP6 získali čtyři vítězství a obsadili 6. příčku. V nově zavedené sérii o konečné 5. místo porazili Arrows 2-0 (7:6, 3:0) na zápasy. Jejich nejlepším pálkařem byl Jaylin Williams (BA .409), který odpálil v sezóně celkem 60 hitů, nadhazovačem podle ERA pak Ryan Johnson (2.08), který zaznamenal celkem 7 winnerů, 96 strike outů a odházel přes 80 inningů. 

Sezónu hodnotil Jeff Barto, jenž byl, kromě trenérské a manažerské funkce, také platným nadhazovačem týmu (35IP, ERA 2.57).

Jak jste spokojeni s průběhem sezóny a konečným umístěním vašeho týmu?
Když se ohlédnu zpětně, jsem docela spokojen, jak to pro nás skončilo. Vidět růst a zlepšení naší skupiny bylo uspokojující. Ochutnat, jaké to je být součástí Top 6, a být v semifinále Českého baseballového poháru nám dává energii a ambice do budoucnosti. Jestli si přeju, abychom se umístili ještě výše, to samozřejmě, ale beru to pro nás jako jako další krok na naší cestě.

V čem byly vaše největší přednosti/nedostatky?
Naší největší předností byl zcela určitě nadhoz. Kromě směn s importy to bylo celé na klucích z U21. Pacal, Smejkal a dokonce i sedmnáctiletý Veselý vybojovávali kvalitní outy celou sezónu. Druhá strana hry byla naopak naše největší slabost. Náš útok konzistentně zaostával proti nejlepším nadhazovačům v lize. Byla to sice tuto sezónu naše slabina, ale o naše kluky nemám obavy. Průměrný věk našich pozičních hráčů byl 21 let a několik náctiletých hráčů letos v Extralize debutovalo. Získali potřebnou zkušenost a vyzkoušeli, co budou potřebovat, aby uspěli proti kvalitnímu nadhozu.

Jak se vám letos soutěž v pouze osmi týmech líbila?
Budu-li upřímný, ani moc ne. 21 zápasů v základní části sezóny, která trvá necelý měsíc a půl mi nepřijde jako dobrý krok, když chceme po hráčích, aby se zavázali a celý rok trénovali. To stejné lze říct i o struktuře TOP6 v lize s osmi týmy. Rozumím, že chceme vidět jen ty nejnapínavější zápasy, ale já bych chtěl vidět ligu zase rozšířenou. Více týmů, více zápasů, více hráčů. Pro mě byla sezóna v roce 2017 (10 týmů, 36 zápasů, TOP6, playoff a ČBP) moje nejoblíbenější za všechny ty roky, které jsem součástí českého baseballu. Hráči poctivě trénují celý rok, aby měli příležitost hrát a já bych chtěl, aby se hrálo co nejvíce.

Který tým či hráč vás nejvíce překvapil?
Vím, že by to mělo být o Extralize, ale nic nepřekoná mužský národní tým. Tři slova... World Baseball Classic! To stačí.

Co by podle vás mohlo k případné ještě vyšší úrovni Extraligy?
Myslím, že je to dost podobné, jako v jedné z předchozích otázek. Více týmů, více zápasů, více hráčů, více fanoušků. Jako hráči se musíme více snažit, aby zápasy byly více napínavé a koukatelné pro fanoušky. Nikdo se nerad kouká na dva týmy, které tři a půl hodiny stojí skoro bez akce. Nadhazovači musí pracovat na tempu a ovládat strike zónu. Méně tří ballových stavů a met zdarma přinese více akce. V obraně bychom měli vidět hráče skákat po míčích a běhat po celém hřišti při každé příležitosti zahrát balón. Běhat na hřiště a z hřiště v tempu a hrát rychleji. Na to se dobře kouká.

Jak se vám líbil návrat Českého baseballového poháru?
Český baseballový pohár se mi líbí. Je to zábavný turnaj pro všechny kluby v zemi, které se promíchají napříč divizemi. Já osobně rád cestuji a hraju na hřištích proti týmům, které jsem ještě neviděl. Občas může být trochu nuda hrát proti stejným týmům a stejným hráčům. Prostě to přináší i prvek zábavy a dalších zápasů v kalendáři.

Na co byste se chtěli v příštím roce ve hře nejvíce zaměřit?
V příští sezóně budeme mít zase spoustu mladých hráčů. Pro mě to znamená jim pomoct zorientovat se ve vrcholech a propastech hry. Je těžké nenechat se ovládnout aktuálním okamžikem "musím to teď vyhrát" a pochopit, že tihle kluci mají dlouhé a úspěšné kariéry v baseballu teprve před sebou.

Kdy plánujete začít s přípravou na rok 2023 a jak do vaší přípravy vstoupila účast repre na WBC?
Přípravy vlastně nikdy nekončí. Jakmile skončí sezóna, začneme s podzimní přípravou, abychom mohli být venku tak dlouho, dokud počasí dovolí. Teď už jsme uvnitř a připravujeme svá těla na rok 2023.
Já osobně dopřeju svému tělu trošku odpočinku. Mám dvacetileté zkušenosti s hraním, o které se mohu opřít, a základ tam je. Začnu házet o něco později než většina hráčů, ale tahle příležitost v této fázi mé kariéry mi rozhodně přinesla extra kousek motivace.

 

 

Starší články