>

Hodnocení sezóny 2022 - Sokol Hluboká

Evženie Votinská, 02.11. 2022 Extraliga

Sokol Hluboká, loňský nováček a štika Extraligy, skončil ve své druhé extraligové sezóně po návratu do nejvyšší soutěže na 8. místě. Hlubočtí po krásné 4. příčce v roce 2021, tentokrát nepostoupili ani do TOP6 a o udržení soutěže museli bojovat v Nadstavbě. V ZČ získali pouze 8 výher, v Nadstavbě pak naopak pouze pětkrát prohráli a společně s Technikou Brno tak získali právo hrát Extraligu i v roce 2023.

Tým měnil v průběhu roku trenéra, když Zdeňka Josefuse nahradil Michal Kapr a své zkušenosti hráčům předával i Rick Jacques. Sokolové se nemohli opřít o výkony nadhazovače Jana Nováka, který léčil téměř celou sezónu zranění ruky a odehrál pouze 4 směny. Oslabením pak byl určitě také odchod nadhazovače Jamese Boyce v průběhu sezóny do New Jersey. Nejlepším pálkařem týmu byl reprezentant Martin Mužík.

 

A jak viděl celou sezónu předseda klubu a také nadhazovač David Šťastný?

Jak jste spokojeni s průběhem sezóny a konečným umístěním vašeho týmu?
S výsledkem moc spokojení nejsme, mrzí nás zranění Johnyho (Jan Novák). Ale vzhledem k tomu, jakým turbuletním obdobím náš tým prošel, jsme rádi, že jsme se v extralize udrželi a příští rok opět zabereme.

V čem byly vaše největší přednosti/nedostatky?
Naší největší předností je zapojení mladších hráčů, především na nadhozu, získání nových zkušeností od Ricka Jacquese. Za nedostatky bych označil málo kvalitních a především zkušených nadhazovačů, odchod Jimmyho Boyce a Petra Barocha na trenérském postu nás, jako tým, poznamenal. Na pálce se nám také nedařilo, jak bychom si přáli.

Jak se vám letos soutěž v pouze osmi týmech líbila?
Nový stystém se nám moc líbil. Myslíme si, že to zkvalitnilo hru a hráči nebyli tak unavení a více si zápasy užili. Naopak baráž byla náročná, odehráli jsme stejně zápasů jako v základní části a více než odehrály týmy v semifinále. To by bylo dobré změnit.

Který tým či hráč vás nejvíce překvapil?
Překvapili nás Hroši Brno, byla radost se dívat na jejich zápasy, postavili kvalitní tým. Z hráčů to pak byli suverénně nejlepší nadhazovači Lukáš Ercoli a Ethan Skuija. Z našeho týmu musím vyzdvihnout Viktora Sedláčka a jeho premiéru v extralize na nadhozu. Dále Martina Mužíka jak skvěle táhnul náš tým po celou sezónu. 

Co by podle vás pomohlo k případné ještě vyšší úrovni Extraligy?
Pomohla by profesionalizace extraligy a placení hráčů tak, aby se mohli věnovat plně baseballu. Je to samozřejmě nereálné, a domnívám se, že by to mohlo dokonce extraligu pohřbít. Už teď jsou náklady na sezónu vysoké a všem týmům patří obdiv za udržení rozpočtů.

Jak se vám líbil návrat Českého baseballového poháru?
Při počtu zápasu v extralize jsme byli rádi, že jsme ČBP odehráli. Byla to dobrá příležitost k zapojení mladých hráčů do týmu.

Na co byste se chtěli v příštím roce ve hře nejvíce zaměřit?
Zaměříme se na ještě větší zapojení mladších hráčů a na stabilizaci trenérského týmu. Líbí se nám generační obměna, jak to dělají na Eagles a i přesto jsou rovnocenným soupeřem v extralize.

Kdy plánujete začít s přípravou na rok 2023 a jak do vaší přípravy vstoupila účast repre na WBC?
Kondiční a pálkařské tréninky už začaly, v lednu se zapojí nový headchoach. Účast českého nároďáku na WBC náš tým nijak neomezuje, Martin Mužík se připravuje v Austrálii, ale budeme samožřejmě fandit.

 

Starší články