>

Czech Series 2022 začíná

Ján Jabrocký, 11.08. 2022 Extraliga

Již v pátek 12.8. se rozehraje letošní finálová série české baseballové Extraligy. V ní se po jedenácti letech utkají dva brněnské kluby. Tentokrát ale Draky, tradiční účastníky finále, doplní poprvé v historii mladší brněnský klub Hroši.

Draci Brno si letos zahrají finále již po sedmadvacáté v historii a budou bojovat o svůj třiadvacátý titul. Těžit tak budou zejména ze svých bohatých zkušeností a v celé sérii budou mít jakožto vítěz TOP 6 i výhodu domácího prostředí. Ta se ukázala jako klíčová v jejich semifinálové sérii s pražskými Eagles, kde vítězili pouze na domácím hřišti. Také historie vzájemných utkání mezi oběma týmy mluví ve prospěch Draků. „Tuto sezonu máme spolu šest zápasů a bilanci 4-2. Ale finále bude něco jiného a bude to souboj o každý nadhoz, každou metu,“ upozorňuje trenér David Winkler. Draci se budou moci na nadhozu opřít o výkony Juana Jaimeho, který je jediným hráčem Extraligy, jenž si zahrál i v nejlepší lize světa MLB.

To Hroši Brno hrají své premiérové finále, do kterého postoupili ve své třinácté sezoně v Extralize a můžou tak získat první titul ve své historii. To ale neplatí pro jejich letošní posilu Petra Čecha, který se může stát prvním hráčem historie, jenž získá titul tři sezony v řadě a pokaždé s jiným klubem. Dříve totiž oblékal dres jejich finálového soupeře a vloni se radoval ze zlata v dresu ostravských Arrows. V letošní sezoně ale Hrochy zdobí zejména výborné výkony nadhazovačů, když jejich týmové ERA 3.62 je nejlepší v celé Extralize. „V týmu máme po semifinále skvělou atmosféru, hrajeme ve velké pohodě, a to si potřebujeme přenést i do finále. Rozhodovat podle mě budou výkony nadhazovačů, jak se komu bude dařit. Očekávám tvrdou a vyrovnanou sérii, ale pořád je to sport a stát se může cokoliv,“ říká před sérií mladý nadhazovač Boris Večerka.

Na rozdíl od loňské finálové série se letos bude hrát na čtyři vítězná utkání. Extraliga se tak vrací k formátu, který před osmnácti lety opustila. Naposledy k titulu potřebovali 4 výhry Draci Brno v roce 2004.

V sobotu se rozehraje také série poražených semifinalistů. Eagles Praha a Tempo Praha si to v dalším městském derby rozdají o 3. místo. Hraje se na dvě výhry, letošní vzájemnou bilanci má jasně lepší tým z Libuše a to 5:1. "Tempo přivedlo do týmu výraznou posilu na kopec, která jim pomohla zlepšit už tak dobrou nadhazovačskou rotaci," říká k soupeři Petr Zýma a pokračuje: "V semifinále jsme hodně lidí překvapili našim výkonem. Chtěl bych, abychom na to navázali a ukončili sezónu výhrou." Oběma týmům budou chybět juniorští reprezentanti, kterým v sobotu 13.8. začíná v Ostravě Mistrovství Evropy. Uvidíme, kdo se s touto absencí lépe vyrovná. Série začíná v sobotu na Tempu ve 14:00 hod., v neděli pak pokračuje od 11:00 hod. na Eagles, v případě, že nebude rozodnuto, třetí zápase se hraje v sobotu 20.8. od 14:00 hod. na Tempu.

Všechny zápasy můžete již tradičně sledovat na tv.baseball.cz. První a třetí duel Czech Series nabídne také ČT Sport Plus.

Starší články