>

Semifinálové série začínají

Ján Jabrocký, 28.07. 2022 Extraliga

Po týdenní pauze se v české baseballové Extralize rozběhnou boje o medaile. Do nich vstupuje trojice týmů, která ještě titul v éře samostatné České republiky nezískala.

První semifinálovou dvojici obstarají tradiční účastníci playoff Draci Brno a Eagles Praha. Brňané do série vstupují jako vítěz základní části i TOP 6. Roli favorita pro Draky umocňuje také fakt, že v historii vyřazovacích bojů skončila vzájemná konfrontace pouze jednou ve prospěch pražského celku. To si uvědomuje i manažer Eagles Vladimír Chlup. „Do série vstupujeme jako ousideři, protože jsme dokulhali do semifinále s odřenýma ušima. Takže nemáme co ztratit a o to volněji se nám bude hrát.“ Na druhou stranu Vladimír Chlup předpovídá, že právě uvolněnost by mohla být jejich největší zbraní. „Už teď jsme dokázali víc, než jsme mohli. Takže teď jsme úplně uvolněný a nemáme co ztratit.“ Draci jsou letos týmem, který má dle statistik nejlepší nadhoz i nejlepší pálku. Největší zbraní určitě budou jejich zahraniční opory Pabel Manzanero, Eugene Helder, případně Juan Jaime, jenž si zahrál i v severoamerické MLB. V zelenobílém dresu Eagles zase letos nastupuje aktuálně asi nejlepší český baseballista Martin Červenka, jenž ještě loni nastupoval za farmářský tým New York Mets a neměl daleko od toho, aby si zahrál i v nejlepší lize světa. „Jsme favorité, ale přistupujeme k sérii s veškerou pokorou, protože Eagles jsou kvalitní tým. Půjdeme do toho naplno a určitě chceme vyhrát,“ říká manažer Draků Hynek Čapka a prozrazuje, co by mělo být hlavní zbraní jeho týmu. „Naše pálka, která je celou letošní sezonu oproti předchozím letům nadprůměrná. A doufám, že nadhazovači předvedou kvalitní výkony, jak je předvádí celý rok.“

Ve druhé sérii proti sobě nastoupí celky, které mají minimální zkušenosti s boji v semifinále. Hroši Brno do této fáze sezóny postoupili vůbec poprvé a Tempo Praha se do semifinále podívalo naposledy v sezoně 2004. Letošní bilance vzájemných duelů vyznívá lépe pro Brňany, kteří zvítězili ve čtyřech z šesti duelů. Na druhou stranu ale Brno přišlo o svého elitního nadhazovače Jona Kennedyho, kterému zranění předčasně ukončilo sezonu. „Jak všichni ví, náš tým stojí na silném nadhozu. Ale v TOP 6 se přidal i útok, což hodně pomohlo. Pár kluků, kterým se začátku sezony nedařilo, chytilo formu a všechno začalo šlapat,“ říká před sérii manažer Hrochů Alexander Derhak. „V základní části jsme proti Tempu byli úspěšní, ale to nic neznamená. Všech těch šest zápasů bylo hodně vyrovnaných a těsných. Jsme hodně mladý tým a budeme muset udržet emoce na uzdě tak, abychom zůstali ve hře a byli mentálně přítomní.“ Že by to mohla být vyrovnaná série předjímá i manažer Tempa Lubomír Čuhel. „Myslím si, že oba týmy jsou na podobné úrovni. Teď máme trochu navrch s nadhazovači, i když oni mají velmi šikovné hráče. Nyní se jim rozházel Lukáš Hlouch. Samozřejmě vždy to bude o těch nadhazovačích, jaké mají dny. Ale v sérii pěti zápasů pak hlavně o tom, kdo udělá méně chyb.“

Zároveň se semifinálovými sériemi se rozehraje také série o páté místo. V ní se střetnou obhájci loňského titulu Arrows Ostrava a Třebíč Nuclears. Tato série se bude hrát na dva vítězné duely. Naopak semifinálové série se hrají na tři vítězství.

Pokud se ani jednomu týmu nepovede vyhrát třikrát tento víkend, tak série budou pokračovat první víkend v srpnu.

Všechny zápasy můžete sledovat na tv.baseball.cz. Páteční duel Draků s Eagles a nedělní mezi Tempem a Hrochy nabídne také ČT Sport Plus.

 

 

Starší články