>

Po vyrovnané ZČ začíná TOP6

Evženie Votinská, 26.05. 2022 Extraliga

Další fáze letošní extraligové sezóny, ve které se rozhodne o postupu do semifinále, tedy TOP6, startuje již v pátek. Základní část vyhráli s přehledem Draci, druhé skončilo Tempo. Tři týmy – Eagles, Hroši, Nuclears – skončily se stejným poměrem W-L 11-10. Boj o postup nakonec vybojovali i obhájci titulu z Arrows. 

TOP6 začíná brněnským derby mezi Draky a Hrochy. V ZČ byli dvakrát úspěšnější 22násobní mistři, kteří letos slaví 50 let trvání a touží po dalším mistrovském titulu, s čímž se netají ani Martin Pernička, dračí kometa letošní sezóny: „Základní část byla velice úspěšná, ale teď jde vše od začátku. Věříme si, doufáme, že navážeme na výborné výkony v ZČ a dojdeme si letos pro 23. titul.“ Hroši letos chtějí prorazit nezdary v TOP6 a proniknout minimálně do semifinále, ale v ZČ jim to nešlo úplně podle představ Alexe Derhaka, manažera týmu: Byla to pro nás absolutní dřina. Měli jsme pár zraněných, hledali ideální lineup a trochu i svou týmovou identitu. Našim cílem nebylo být první po ZČ, ale dostat se do TOP6. Nemůžeme myslet jen na výsledky, soustředíme se i na zapracování mladých kluků, což se nám myslím daří." První část úkolu nejmladší brněnský tým splnil, ale ví, že další cesta bude trnitá. "TOP6 bude o hodně těžší, liga se neustále zlepšuje. Ostatní týmy většinou ještě posílily, ale připadá mi, že jsme přesně tam, kde potřebujeme být," uzavírá Derhak. Nejlepším pálkařem Hrochů je zatím Petr Čech s BA .352, v dresu Hrochů je hráčů, kterým se v útoku dařilo více - Pabel Manazanero (BA .477), Arnošt Dubový (.446) a Martin Červinka (.412).

Brněnská série startuje v pátek pod světly na MBS (19:00), kde pokračuje také v sobotu (13:00), v neděli se přesouvá na Hrochy (13:00).

Obhájci titulu Arrows Ostrava usilovali o postup do TOP6 do poslední chvíle, a nakonec to dotáhli až na 10 výher. V prvním kole nadstavby je čekají Eagles Praha, kteří měli jistotu postupu již dříve, byť ani oni se nevyhnuli pár zaváháním. „Měli jsme slušný začátek, pak byla hlušší část, kdy jsme se trápili na pálce, ale nakonec jsme to dotáhli do TOP6,“ zhodnotil úvodní část sezóny Martin Červenka, který potvrzuje své kvality a je pro svůj tým ve všech směrech velkou oporou. V ZČ byli na zápasy lepší ostravští. „Série jistě nebude lehká, ale nedíváme se, jestli to jsou zrovna Eagles nebo Draci, soupeř jako každý jiný. Eagles mají pár zkušených hráčů, kteří to mohou v zápase rozhodnout, což nám trochu chybí. Ale jdeme herně hodně nahoru, a to nás posouvá aspoň na vyrovnanou sérii bez favorita,“ říká před startem série Martin Kubovčík. Pražský zástupce před TOP6 ještě vydatně posílil. Do zeleného dresu se vrátil Michal Zýma, z Hluboké se přesunul Scott Mulhearn a nadhazovačské dovednosti oprašuje Marek Červenka. "Ostrava i přes špatný začátek ukázala, že umí zabojovat a vyhrávat utkání, ve kterých jde o všechno i přes to, že její kádr oproti loňskému roku výrazně oslabil. My jsme tradičně silní na pálce, až na poslední zápas panuje spokojenost i s obranou. Nadhoz se musí v TOP6 zaměřit na omezení velkých inningů soupeře, které skoro vždy určují ráz utkání. Klíčový bude zdravý kádr a koncentrace v každém utkání," říká před startem TOP6 trenér A týmu Vladimír Chlup

Série začíná v pátek večer (19:00) v Praze, do Krče se můžete vydat i v sobotu (13:00), ostravští fanoušci se mohou těšit na neděli (13:00)

Nuclears Třebíč slaví první postup do TOP6 po návratu do Extraligy v roce 2017, a cítí, že by se mohli podívat i dále. „Chceme pokračovat ve svém zlepšování, jako jednotlivci a jako celek. Pokud se budeme dále soustředit na věci, které můžeme ovlivnit, zůstaneme zdraví, a budeme se i nadále učit ze svých předchozích chyb a úspěchů, není důvod, proč bychom nemohli pokračovat v této "jízdě" až do semifinále,“ věří svému týmu trenér a také nadhazovač Jeff Barto. Nuclears se v prvním kole TOP6 postaví Tempo, jenž mělo velmi úspěšnou základní část, a i ono si zapsalo historický úspěch v podobě 2.příčky po této fázi soutěže. Na rozdíl od Nuclears, kteří měli 14 dní volno, Tempo uplynulý víkend strávilo na hřišti a ze tří zápasů si odneslo dvě vítězství. Že je tým dobře naladěn netají manažer Lubomír Čuhel: „Těšíme se na zápasy, které budou důležité a budeme hrát naplno. Forma je dobrá, půjdeme si pro výhry.“ Tempo má ve svém středu nejlepšího nadhazovače ZČ Ethana Skuiju, jenž během 43 směn hodil neuvěřitelných 90 strike outů. Třebíč pak druhého nejlepšího pálkaře podle pálkařského průměru, Jaylyna Williamse s BA .463. 
Série startuje double-headrem (13:00 a 16:00) v sobotu va reálu Tempa v Praze Libuše, v neděli se hraje v areálu Na Hvězdě v Třebíči (16:00)

Sobotní první utkání od 13:00 hod. můžete sledovat na ČT sport Plus s komentářem Jakuba Staříka a mladého českého reprezentanta Martina Zelenky. Druhý duel pak najdete ve vysílání společnosti Tipsport.

Ostatní utkání je opět možné sledovat přes webové rozhraní tv.baseball.cz. Tam najdete také první předehrávané duely v Nadstavbě o Extraligu mezi Technikou Brno a Sokolem Hluboká. Rozpis zde

Stále také můžete hlasovat o složení Týmu hvězd, který se postaví výběru Pavla Chadima na All Star Game v sobotu 18.6.2022 na Hluboké

 

 

 

Starší články