>

Série o všechno mezi Sokolem a Arrows

Lukáš Ercoli, 12.05. 2022 Extraliga

Poslední kolo základní části Extraligy je tu. Šest týdnů uteklo jako voda a máme tu sedmé kolo, které rozhodne o konečném složení postupujících do TOP6. Výjimku tvoří Tempo, Arrows a Eagles, které čekají v náhradním termínu, tedy 20.-22.5. dohrávky. Draci Brno kráčí pro pohár za vítěze základní části, v cestě jim ale stojí Tempo, které pokud vyhraje všechny ze zbývajících šesti zápasů, pohár získá pro sebe. Pokud ale klopýtnou v jediném zápase, bude slavit brněnský celek. Eagles a Hroši se výrazně přiblížili TOP6, díky vyhraným sériím během minulého víkendu a pokud nenastane úplný výbuch těchto týmů, tak si letos zahrají o mistrovský titul. Nuclears slaví historicky první postup do bojů o titul. Zbývá poslední místo v TOP6 a o to si velice pravděpodobně zahrají ve vzájemném souboji Arrows a Sokol.

Ostře sledovaná bude jistě série mezi Draky a Tempem, tedy prvním a druhým týmem průběžné tabulky. Draci jsou ve výborné formě a jejich herní pohoda se projevuje v jejich rekordu W 16 – 2 L. Také jsou nejlépe pálícím týmem, jejich týmový pálkařský průměr je jako jediný přes magickou hranici .300, dokonce na .358. Takhle útočná mašina nasázela soupeřům již 169 bodů, což z nich dělá nejlépe skórující tým v lize. Proti nim se postaví nejlépe bránící tým v dosavadní sezóně. Pražský celek našel skvělou nadhazovačskou rotaci v čele s Ethanem Skuijou, který je zatím nejdominantnějším nadhazovačem v Extralize. Za 35 odházených směn zaznamenal 77 strikeoutů, tedy více jak dva na směnu. Také má nejnižší ERA a to neuvěřitelných 0.50. Doplněný o mladého Ondřeje Vanka, který vlétnul do Extraligy jako uragán a zdá se, že o něm ještě hodně uslyšíme. Týmová ERA Tempa je 2.65 a obdrželi pouze 52 bodů. Můžeme se tedy těšit na střetnutí nejlepší obrany s nejlepším útokem v lize, to je příslib skvělé podívané. Oba týmy navíc před posledním kolem posílily své kádry, Draci přivádí dominikánského nadhazovače Juana Jaimeho, tedy hráče, který má zkušenosti z nejlepší ligy světa, americké MLB. Tempo naopak přivádí venezuelského zadáka Keiberta Petita, který bude řídit jejich obranu na pozici catchera.

Série startuje v pátek v Brně (19:00), v sobotu (13:00) zůstane také v YD baseball aréně. V neděli (13:00) se série přesune do Prahy. Pokud nemůžete v neděli přijít na Tempo a dívat se na zápas na místě, můžete tento skvělý souboj sledovat od 13:00 na platformě ČT Sport Plus a těšit se na komentář Michala Dusíka a Jakuba Sládka.

 

I další série nabídne skvělé zápasy. Nuclears prožívají nejlepší sezónu od svého vstupu do nejvyšší soutěže v roce 2017. Vůbec poprvé po pěti letech si zahrají v TOP6 a už teď je jasné, že to pro ně bude nejlepší umístění v Extralize vůbec. S čistou hlavou tedy nastoupí do série proti Eagles, kterým stačí jedno vítězství od jistého postupu mezi nejlepší šestku. „Nerad takhle matematicky řeším co nám stačí a co se nesmí stát. Jdeme porazit Třebíč a budeme se snažit vyhrát každý zápas, který nás o víkendu čeká. To, když se nám povede, tak v TOP6 určitě budeme,“ říká před víkendem vnitřní polař pražského celku Šimon Blažek. A jak hodnotí zatím výkony Eagles v letošní sezóně? „Z týmu mám dobrý pocit, na to jakou jsme si prošli přestavbou a kolik nových tváří za nás můžete vidět hrát, bych řekl, že naše výsledky nejsou špatné. Polovina týmu zkušenosti postrádá a druhá polovina týmu jich má na rozdávání. Není lepší chvíle než teď brát tyhle roky jako sbírání zkušeností pro mladé a naopak předávat jejich dravou energii hráčům starším.“

Série startuje v pátek (19:00) v Praze a v sobotu (13:00) zůstane v hlavním městě. V neděli (16:00) se přesune na Vysočinu. V Třebíči bude poslední zápas základní části spojen s akcí „Army Day“. Nuclears tuto akci pořádají ve spolupráci s 22. základnou vrtulníkového letectva Armády České republiky. „Pro baseballisty Třebíče je Army Day příležitostí, jak symbolicky poděkovat vojákům za jejich práci,“ říká k akci předseda Nuclears Jan Urbánek. Program začíná hodinu před zápasem, tedy od 15:00.

 

Série o všechno, tak by se dala nazvat nadcházející série mezi Arrows a Sokolem. Jelikož s největší pravděpodobností tento souboj rozhodne o posledním účastníkovi v TOP6 a druhému nezbyde nic jiného, než se vzdát šancí stát se mistrem a bojovat o udržení extraligové příslušnosti pro rok 2023 v nadstavbě o Extraligu. Ostravský celek má lehce výhodnější pozici v tabulce, ale to jen kvůli jejich dvěma přesunutým zápasům proti Tempu. Jihočechům nezbývá nic jiného, než vyhrát sérii alespoň 2:1 na zápasy a doufat, že Ostrava zaváhá alespoň jednou proti Tempu. Pak by stejný poměr výher a proher mluvil v jejich prospěch, jelikož by vyhráli vzájemnou sérii. Pokud se tak nestane úřadující mistr se prokouše do šestky a udrží své naděje na obhajobu titulu. Loňské překvapení roku v podobě nováčka z Hluboké se letos spíše trápí, zejména v obraně a na nadhozu. Stejně tak ostravský celek zatím zůstává výrazně za očekáváním. Můžeme se těšit na dramatické zápasy, až do úplného konce základní části. „Čeká nás těžká série, a to jak fyzicky, tak mentálně. I po dvou, dovoluji si říct, úspěšných víkendech jsme stále v situaci buď - anebo. Ve stejné situaci je i Hluboká a je jasné, že každý zápas, inning i nadhoz bude boj. Máme sice výhodu ještě 2 zápasů s Tempem, ale na to nikdo z nás nechce spoléhat. Hluboká má silné startery, takže bude pro nás důležité se jim co nejdříve dostat do bullpenu,“ okomentoval sérii o všechno ostravský nadhazovač Matěj Satoria.

Série startuje v pátek (19:00) v Ostravě, kde zůstane i v sobotu (13:00). V neděli se přesune na jih Čech, kde se bude hrát také od 13:00.

 

Čtvrtá a poslední série mezi dvěma brněnskými celky – Hroši a Technika. Technika je jako jediný tým již bez šancí na postup mezi nejlepší šestku a můžou se soustředit na nadcházející boje o udržení Extraligy pro rok 2023. Naopak Hroši stále bojují o postup do TOP6, tedy jim nezbývá nic jiného než vyhrát tuto sérii, pokud si chtějí udržet naděje na mistrovský titul. Hroši se můžou zejména spoléhat na vyrovnanou rotaci levorukých startujících nadhazovačů: Kennedy – Ercoli – Croce. Jejich týmová ERA 3.83 je čtvrtá nejlepší v celé soutěži. Naopak Technika se zatím v obraně spíše trápí, obdrželi již 149 bodů, což je jednoznačně nejvíc v celé lize. Pálkařsky se Hroši spoléhají zejména na dvojici - Dan Ondroušek a Petr Čech, kteří jako jediní z týmu překračují hranici pálkařského průměru .300. Na druhé straně tým z Kraví Hory spoléhá v útoku na dvojici – Matěj Menšík a Mário Gottschall, kteří také jako jediní překračují tuto hranici pálkařského průměru.

Série bude zahájena v sobotu double headerem v areálu u Hrocha (13:00 a 16:00) a ukončena v neděli v Properity parku Kraví Hora (13:00).

 

Přijďte své týmy podpořit přímo na stadiony, nebo fanděte prostřednictvím streamů, které naleznete na webu tv.baseball.cz.

Starší články