>

Rozhodne 6. kolo o složení TOP6?

Evženie Votinská, 03.05. 2022 Extraliga

Již pouze dvě hrací kola čeká většinu týmů v základní části letošního ročníku Extraligy. Výjimku tvoří Tempo, Arrows a Eagles, které čekají v náhradním termínu, tedy 20.-22.5. dohrávky. Draci sice přišli díky Hrochům o svou neporazitelnost, ale jejich postavení v čele tabulky je stále neohrožené. Arrows se podařilo dvakrát přehrát Eagles a tak jim nyní k postupové příčce chybí dvě výhry. Na 5. a 6. místě jsou momentálně Hroši a Hluboká. Za svým premiérovým postupem do TOP6 míří Nuclears.

Ostře sledovaná bude jistě série mezi Arrows a Technikou, tedy obhájcem titulu a nováčkem, ale také, u ostravských určitě překvapivě, mezi týmy na 7. a 8. místě tabulky, tedy mimo TOP6. "Víme, že série s Technikou bude pro nás klíčová, protože nám jde o "život", když to takhle řeknu," nebojí se použít důrazného přirovnaní nadhazovač Arrows Ondřej Satoria. "Půjde o zajímavé souboje, protože oba týmy musí vyhrát. Cílem do série je naladit vnitřní chod a fungování týmu" říká Matěj Menšík z Techniky. Arrows po špatném začátku zabrali, vyhráli sérii s Eagles, když svého soupeře jasně přepálili v poměru hitů 41 ku 28. "Snažíme se pracovat hlavně na pálce, abychom byli schopni lépe stahovat běžce ze skórovacích pozic, s čímž máme letos, oproti minulým letům, velký problém," pojmenovává Satoria největší letošní slabinu trojnásobného mistra ČR. Technika chtěla letos překvapit baseballovou veřejnost, porazila Tempo a Hlubokou, ale některá utkání jí protekla mezi prsty, a tak hrající trenér Matěj Menšík není s výkony a představením týmu spokojen: "Nedaří se nám kolektivně pracovat, jsme rozpolceni. Pořád jsme věřili, že se to změní a nastartujeme se správným směrem, ale to se nestalo. Potřebujeme začít plnit svou práci na všech frontách. Pomalu, postupně, ale konzistentně." Příklad si chce český reprezentant vzít právě od víkendového soupeře: "Arrows se po nevyvedeném vstupu do soutěže začalo dařit, tak snad nás inspirují a zvedne se úroveň i u nás."

Série začíná v pátek večer v Ostravě, na sobotu (13:00) a neděli (13:00) se přesouvá do Properity Parku na Kraví hoře.

I další série, která začíná již v pátek bude pro její aktéry důležitá. Eagles, momentálně na 4. místě a se čtyřmi prohrami v pěti posledních utkáních, se utkají s Hlubokou, která je nyní na 6. pozici a prohrála sérii s Tempem. "Oběma týmům už půjde o hodně, je to přímý boj o TOP6," ví předseda Sokola David Šťastný, který se v minulém kole představil také na kopci. Sokolové přišli o nadhazovače Jamese Boyce, ale další hráči na této pozici trenéra Josefuse rozhodně nezklamali: "Kermin si při své premiéře počínal velmi dobře. Pochválit musím Petra Vojtu i Štěpána Havlíčka, který nás díky své zkušenosti dokázal v poslendím zápase s Tempem dostat z obtížné situace." Eagles měli kvůli dohrávkám s Tempem nabitý program a s výsledky určitě nejsou spokojeni. "V posledních zápasech jsme nechávali hodně běžců na metách, takže musíme rozhodně zlepšit starty na pálce právě v těchto situacích," říká posila zelenobílých z Jablonce Jan Výbora a reaguje také na změny v nadhazovací rotaci Hluboké: "Jimmy Boyce  byl letos jednoznačně nejlepší starter. Pro nás bude určitě klíčové vytvářet konzistentní tlak na pálce a hrát solidní obranu, abychom co nejvíce usnadnili práci našim nadhazovačům. Musíme být naprosto soustředění. Hluboká nikdy nepouští žádné zápasy zadarmo."

První utkání se hrají v Praze na Krči, v pátek večer pod světly (19:00), v sobotu po obědě (13:00), na nedělní porci baseballové zábavy se mohou těšit fanoušci na Hluboké (13:00). 

Draci sice přišli o letošní neporazitelnost, ale rozhodně nemusí propadat panice. Stále jsou v čele tabulky se 14 vítězstvími osamoceni. Nyní je čeká souboj s překvapením letošního ročníku, Nuclears Třebíč. Hráči z Vysočiny vyskočili na 3.místo v průběžné tabulky díky vyhraným sériím s Arrows a Technikou, a od návratu do nejvyšší soutěže v roce 2017, jsou nejblíže k postupu do TOP6. Opírat se mohou o pálkařské výkony Jaylyna Williamse, jenž obdržel za minulý hrací týden ocenění Hráč týdne a s pálkařským průměrem BA .474 a celkem 27 hity je na druhém místě mezi pálkaři Extraligy. Rozbil tak téměř celou dračí TOP desítku nejlepších pálkařů Extraligy, kde najdeme hned 6 hráčů brněnského týmu. Mezi ně se kromě Williamse dokázali dostat pouze Martin Červenka, Matěj Menšík a Jakub Kubica. Draci v útoku válcují celou Extraligu a jejich myšlenky už směřují k TOP6 a také ke startu na Champions Cupu (7.-11.6.), kde budou společně s Arrows reprezentovat český baseball. "Příprava na další zápasy se nemění, připravujeme se na zápasy stejně, jako dosud. Doufáme, že navážeme na dobré výkony, které předvádíme a budeme hrát stejně dobře," říká Martin Pernička, vnitřní polař Draků. Třebíč zatím dokázala porazit Draky pouze 1 z 15 utkání, které spolu v ZČ týmy historicky odehrály, zda tuto bilanci vylepší budeme vědět nejpozději v neděli. 

Série startuje v pátek v Brně (19:00), na víkendové dny se pak přesouvá do Třebíče, kde se v sobotu i v neděli hraje od 16:00.
Pokud nemůžete v pátek přijít do YD baseball Arény a dívat se na zápas naživo, můžete souboj 22násobných mistrů s letošním překvapením sledovat od 19:00 hod. na platformě ČT sport Plus a těšit se na komentář Martina Kozáka a Petra Minaříka.

O udržení v TOP6 budou bojovat Hroši v sérii s Tempem. To zatím všechny extraligové série vyhrálo, má na svém kontě 9 vítězství a navíc 3 utkání k dobru (2x Arrows, 1x Eagles). Hroši, až na sérii s Eagles, brali alespoň jednu výhru z každého dalšího víkendu, ale to by mohlo být v celkovém součtu málo. Nyní mají stejný poměr W-L 6-9 s Hlubokou, avšak horší vzájemnou sérii. Potřebují tedy každou výhru jako sůl. "Tempo hraje letos velmi slušně. Série s nimi jsou vždy vyrovnané a plné energie a tenhle víkend tomu nebude jinak. Postaví se proti sobě ohromně silné baterie nadhazovačů a budou rozhodovat malé věci," myslí si o zápasech nadcházejícího kola Dan Ondroušek. Podobně vidí sérii také Lubomír Čuhel, manažer Tempa: "Hroši mají silnou nadhazovací baterii. Lze očekávat vyrovnané zápasy s málo doběhy. Asi to bude o tom, kdo udělá chybu v poli, kdo bude tlačit zápas s běžci na metách. Na sérii se těšíme a půjdeme si pro další výhru." A na jaké nadhazovače se mohou fanoušci těšit? Nej nadhazovač 5. týdne Ethan Skuija, reprezentanti Marek Minařík a Jak Rabinowitz, mladá naděje Ondřej Vank na straně Tempa. Australský reprezentant Jon Kennedy, levorucí nadhazovači Lukáš Ercoli a Kellen Croce a samozřejmě také trenér John Hussey na straně Hrochů.

Série bude zahájena  v sobotu double headerem v Praze (13:00 a 16:00) a ukončena v neděli v areálu U Hrocha (13:00).

Kromě pátečního duelu Draci vs. Nuclears na ČT sport Plus (19:00) budou zápasy 6. kola tradičně k vidění na tv.baseball.cz, ale počasí je už hezky jarní, tak určitě vyražte podpořit hráče na stadion. Soutěž je velmi vyrovnaná a o překvapující výsledky není nouze. Tak buďte u toho!

 

Starší články