>

Hroši poráží Draky, Arrows se nadechli

Evženie Votinská, 01.05. 2022 Extraliga

Hroši Brno prolomili šňůru 14výher svého městského rivala Draků a jako první ho v letošním ročníku Extraligy dokázali porazit. Stalo se tak ve třetím utkání vzájemné série 5. extraligového kola. Dvě výhry nad Eagles pak vrací obhájce titulu Arrows Ostrava do hry o postup do TOP6. Tří vítězství nad Technikou mohli slavit Nuclears Třebíč

 

Draky čekal po Technice další brněnský tým a to Hroši (6:3, 9:1, 6:12). Už úvodní páteční duel mohl být pro Hrochy úspěšný, ale nejmladší z brněnských týmů nedokázal využít své šance. Drakům pak pomohl dvoubodový homerun Tomáše Chadima. „Čekali jsme, že to bude těžká série a vyrovnaná série. Předvedli jsme opět dobrý výkon na pálce,“ glosoval zápas Martin Pernička, hráč 3. týdne v hlasování fanoušků. Sobota byla jasně v dračích rukách a poprvé se letos na hřišti v jejich dresu objevil také Martin Schneider. „První zápas jsme nechávali běžce na metách, to bylo klíčové. Druhé utkání se nám celé od začátku rozpadlo, bylo to celkově pomalé,“ hodnotil úvodní dva duely Marek Krejčiřík, spojka Hrochů, jehož chvíle přišla v neděli na domácím hřišti. Útočný duel, ve kterém padlo celkem 30 hitů a 18 bodů vyšel lépe lineupu Hrochů. Dračí pálkaři se dokázali prosadit až v jeho závěru, první bod získali na Kellena Croce až v 6. hře. „Bylo to super, celý zápas jsme přidávali body a výborně jsme pálili. Bylo to z naší strany plné energie,“ pochvaloval si Krejčiřík, jenž v zápase odpálil svůj první homerun v hroším dresu. Draci vyhráli sérii, a tak z jejich strany nebyl velký důvod smutnit. „Nebyl to z naší strany špatný výkon na pálce, ale dlouho jsme hledali recept na hroší nadhazovače. Nic se ale pro nás nemění, připravujeme se na další zápasy stejně jako dosud. Spíše už přípravu soustředíme na TOP6 a také na Champions Cup, který nás čeká v červnu v Německu,“ přiblížil další plány Draků Pernička.

Arrows před sérii s Eagles věděli, že musí konečně začít vyhrávat, a nakonec se jim to povedlo hned dvakrát (12:5, 3:9, 4:3). První utkání série v Ostravě začali domácí výborně, hráli útočně, odpálili dva homeruny a s pomocí nadhazovače Aleca Lemmona dokráčeli k jasné výhře. K vítězství neměli ostravští daleko ani ve druhém utkání. Před poslední směnou prohrávali o bod, Matěj Satoria se blížil complete game, avšak pět bodů po hitech pražských hráčů a chybách obrany přineslo celkový úspěch Eagles. Vše si ale obhájce titulu vynahradil v nedělním zápase na Krči. Tříbodovým homerunem Grepla vyrovnal stav zápasu na 3:3 a a stejný hráč poslal pro nakonec vítězný doběh v 9. směně Matyáše Kozla. Stejně jako v sobotu už domácí tým nedokázal výsledek utkání zvrátit. „Týden byl náročný, chtěli jsme po Tempu utnout šňůru proher, což se povedlo pouze v sobotu. Série byla ve znamení naší pálky, která nebyla schopná vytvářet tlak. Ačkoliv body dostáváme, vždy jsme byli schopni soupeře přetlačit. Tento týden nám to nevyšlo, rozložit ten tlak, aby přicházel z celého lineupu. To musíme vylepšit,“ hodnotil celou sérii s Arrows zkušený Petr Zýma.Ani tyto dvě výhry však zatím Arrows k posunu na 6. příčku zatím nepomohly, Eagles jsou na 4.místě.

Nuclears sice Hroši ve středu přerušili šňůru pěti výher v řadě, třebíčtí si ale o víkendu založili novou, když dokázali třikrát porazit Techniku Brno (5:2, 7:6, 17:2). První utkání skvěle odházel Ryan Johnson, který pustil první body až v 8. hře. Nuclears zapojili do hry také zlatého z ME kadetů 2021 Pavla Jozka, který se odvděčil prvním extraligovým hitem. Druhé střetnutí bylo daleko vyrovnanější a Technika v něm sahala, podobně jako třeba v zápasech s Draky, po výhře. Vaz jí zlomila meta zdarma na plně obsazené mety v dohrávce 9.směny, kterou vybojoval Kamil Pejchal. Technika vedla v průběhu utkání 4:0, dokázala srovnat na 6:6, ale ani to nestačilo. Na straně Nuclears vládla samozřejmě spokojenost. „Povedly se mi dva důležité hity, takže za mě to byl dobrý den,“ říkal po utkání Robin Vávra. „Ze začátku jsme nepodrželi našeho nadhazovače Orlanda v obraně, ale pak jsme udělali v každé směně body a dotáhli jsme to k vítězství,“ hodnotil duel Tadeáš Kalčev. Dobrý víkend završili Nuclears v neděli na Kraví hoře, kdy už domácí Technice chyběly síly zejména na kopci a třebíčtí si odvezli vysokou výhru, dva homeruny trefil Richard Sázavský. Technika tak zůstává se dvěma výhrami na 8.místě, Třebíč poskočila s 9 vítězstvími na třetí místo.

I čtvrtá série nesla známky velké důležitosti. Sokol Hluboká totiž potřeboval v sérii s Tempem (3:7, 1:2, 4:2) každou výhru jako sůl. Nakonec se jí dočkala až ve třetím utkání na hřišti Tempa, kde odvracela vedení domácích 2:0. K vítězství Sokolům pomohli paradoxně právě hráči z Libuše. Všechny body totiž hlubočtí získali po divokých nadhozech v 7.směně. V tu dobu měl startující Ethan Skuija na svém kontě sice 13 strike outů, avšak také více než 100 nadhozů. Lépe se nevedlo ani střídajícímu Fellovi, a tak Hluboká, v tu dobu bez hitu, vybojovala 4 body a vítězství už dotáhla do konce. „Musíme zabrat na pálce, nemůžeme dávat soupeři čtyři body na stříbrném podnose,“ netajil rozladění po zápase hlavní manažer Tempa Lubomír Čuhel. Hluboká mohla vyhrát už v sobotu. V prvním utkání jí cestu zastavila série hitů Tempa v 8. hře. Ve druhém střetnutí pak dvoubodový homerun Filipa Smoly na střídajícího Davida Šťastného, kterým otočil skóre zápasu z 0:1 na 2:1. „V zápasech na Hluboké bylo důležité, že jsme se jim dostali do bullpenu a skórovali důležité body. Dnešní utkání skvěle zaházeli oba starteři, ale pak přišla naše jedna nepodařená směna a my už jsme pak nedokázali šance využít. Musíme více zatlačit na pálce, doufám, že se to v dalších zápasech probudí,“ hodnotil vyhranou sérii David Vohánka. Hluboká po odjezdu Boyce představila na kopci svou kolumbijskou posilu Guardia Kermina a trenér Zdeněk Josefus byl s jeho výkonem spokojen: "Ve své premiéře si počínal velmi dobře. Ukázal, že tým dokáže podržet, odolat tlaku a nepustil pálkaře Tempa k žádné akci." Tempo drží druhou příčku a má navíc k dobru jedno utkání s Eagles a dvě s Arrows. Hluboká je na 6. pozici.

Celou fotogalerii ze zápasů najdete zde

Další kolo je na programu tradičně od pátka do neděle. Páteční večerní zápas mezi Draky a Nuclears pak bude možné opět sledovat na ČT sport Plus a těšit se můžete na komentář Martina Kozáka a Petra Minaříka.

Starší články