>

Zvednou se Arrows?

Evženie Votinská, 28.04. 2022 Extraliga

Draci Brno jsou i po dohrávkách s Technikou stále neohroženě ve vedení v základní části baseballové Extraligy. Dvěma výhrami nad Eagles si pomohlo Tempo a postoupilo na 2.místo. Rozjeté Nuclears zastavili Hroši Brno. Mimo postupové pozice do TOP6 jsou Arrows Ostrava a Technika Brno.
Ač se teprve blíží začátek května, týmy, až na Arrows a Tempo, čeká už pouze 9 utkání. Každá prohraná série, tak může ovlivnit postavení v tabulce a snahu týmů o postup do bojů o medaile.

Zabojovat budou muset obhájci titulu z Arrows, kteří mají za sebou prohranou sérii 0-3 s Třebíči, na kontě pouze 2 výhry a před sebou sérii s Eagles Praha. Pražský tým se po prvním nevydařeném víkendu rozehrál, ale v rozletu a sbírání výher je začátkem týdne přibrzdilo Tempo. I tak jsou ale Eagles relativně v klidu na postupových pozicích. “Našim cílem je získat tři výhry, které pro nás budou důležité pro nadcházející série,“ říká mladá naděje z Krče Matyáš Trčka a pokračuje: „Arrows se zatím moc neprosadili na pálce, ale z minulých let víme, že jsou schopní dobře pálit. Důležité je, abychom pálili my a poprali se s jejich nadhazovači, což nebude lehké.“ Arrows získali během posledních 5 let celkem 4 tituly, avšak začátek letošního extraligového ročníku je nezastihl v dobré rozpoložení. Tým však neskládá zbraně. „Poslední zápas nám ukázal jasné zlepšení hlavně na pálce, na které musíme pořád nejvíce zabrat,“ burcuje Martin Šmoldas. Cílem pro ostravské nemůže být nic jiného než vítězství. „Momentálně už pro nás prakticky začíná play-off baseball a je nejvyšší čas zlomit tuhle naši černou sérii,“ doplňuje vnitřní polař Arrows.

Série bude zahájena v pátek pod světly v Ostravě (19:00), kde se bude hrát rovněž v sobotu (13:00), v neděli se může na extraligový baseball těšit krčský areál (13:00)

Draky čeká po Technice další brněnský tým, tedy Hroši. Ti mají za sebou dvě prohrané série, ale ve středu vybojovali v Třebíči svou pátou letošní výhru. S Draky jich zatím v ZČ získali pouze pět, a každá další by se jim v rozehrané soutěži pro upevnění jistoty TOP6 určitě hodila. Draci ale zatím v sezóně nezaváhali, a i nepříliš dobře rozehrané zápasy dokázali získat ve svůj prospěch. Mezi TOP10 pálkaři jich mají hned šest, a jejich oddílový pálkařský průměr je skvělých .371. Gillian Wernet a Flilip Čpaka mají oba na svém kontě 4 vítězství. Hroši jsou třetím nejlépe pálicím týmem a jejich nadhazovač Jon Kennedy je posledním bez umožněného bodu.

Derby startuje v pátek v YD Baseball aréně (19:00), pokračuje tamtéž v sobotu (13:00) a v neděli se přesouvá o do areálu U Hrocha (13:00). Zde mohou návštěvníci pomoci Nadačnímu fondu Modrý hroch a zapojit se do dražby tří dresů hráčů A-týmu Hrochů.

Technika Brno sehrála s Draky dobré zápasy. Nedosáhla však nakonec ani na jednu výhru a nyní se bude snažit vylepšit své postavení v sérii s Nuclears. „Třebíč je na koni. Máme šanci sérii vyhrát, musíme se ovšem poučit z předešlých chyb, což se nám od začátku soutěže nedaří. Tak třeba teď nastane ta očekávaná změna,“ věří hrající trenér brněnského týmu Matěj Menšík. Nucelars přehráli Arrows a zapsali si šňůru pěti výher, kterou jim ve středu přerušili Hroši. Přesto je trenér týmu Jeff Barto s dosavadními výkony svých svěřenců spokojený: „Líbí se mi naše šance a neustále hrajeme kvalitní baseball.“ Co třebíčské trápí je útok, což bylo vidět i ve středečním duelu, a potvrzují to rovněž statistiky – oddílový pálkařský průměr mají Nuclears druhý nejhorší v celé soutěži. „Naše obrana je v pohodě, ale útok se musí probudit,“ komentoval situaci Barto.

Série začíná v sobotu double headerem v Třebíči (12:00 a 15:00) a končí v neděli v Properity Parku na Kraví hoře (13:00)

Dva úspěšné týmy z posledních kol, tedy Hluboká a Tempo jsou dalšími soupeři pátého extraligového kola. Sokol se mohl v dosavadních kolech spolehnout na výkony nadhazovače Jamese Boyce, který se stal dvakrát v hlasování fanoušků Nadhazovačem týdne. Boyce však již Česko opustil a odletěl do týmu Sussex Miners v New Jersey. Tým nově angažoval kolumbijského nadhazovače Guardiu Villa Kermina, by se měl představit na kopci už tento víkend. Trenér Zdeněk Josefus věří, že se tým s odchodem Boyce co nejdříve vyrovná. „Do hry se naštěstí již zapojuje Jan Novák, který doléčoval zranění, ale odházel už jednu směnu. Dobře se zapojuje také hostující Štěpán Havlíček, extraligovým oznem si procházejí naši mladí odchovanci jako třeba David Jelínek, v záloze máme i zkušené hráče Davida Šťastného a Stanislava Hejnéno,“ vypočítává možné muže na nadhazovací kopec zkušený trenér. Tempo chce letos prolomit brány semifinále a v základní části se mu zatím daří. Má za sebou sérii tří výher, začátkem týdne si poradilo s Eagles. „Vloni jsme měli s Hlubokou negativní bilanci, ale letos věříme, že to bude jiný příběh. Naše nadhazovací rotace nám sedí, rozjel se nám lineup. Víme, že Hluboká na nás vytáhne nového nadhazovače a těšíme se na něj.“ okomentoval situaci před víkendem hlavní manažer Lubomír Čuhel.

Série bude odstartována v sobotu double headerem ve Sportovním a relaxačním areálu na Hluboké (12:00 a 15:00), ukončena pak v neděli na Tempu (13:00).

První dva zápasy série Draci vs. Hroši (pátek a sobota) a nedělní utkání Tempo vs. Hluboká bude možné sledovat v živém vysílání na Tipsportu. K dispozici vám pak budou samozřejmě také pravidelné streamy ze stadionů na https://tv.baseball.cz/.

 

Starší články