>

Nejen dvě městská derby

Evženie Votinská, 21.04. 2022 Extraliga

Další, již čtvrté extraligové kolo, přinese hned dvě městská derby. Soutěž se láme do své druhé poloviny a každé zaváhání může být velkou překážkou v postupu do TOP6. Pod pomyslnou čarou jsou nyní obhájci titulu Arrows a nováček z Techniky. Kdo naopak zatím kráčí soutěží bez porážky a míří mílovými kroky do další fáze soutěže v boji o titul jsou Draci Brno.

Skvěle naladěné Draky, kteří si minulý víkend lehce poradili s Arrows čeká Technika. „Cítíme se dobře, všechno funguje, jak má. Těšíme se na další sérii a snad předvedeme výkony jako dosud,“ přibližuje atmosféru v týmu Martin Pernička, který má letos zatím skvělou pálkařskou formu, jež mu v hlasování fanoušků vynesla titul Hráč týdne (více zde). Historicky mají Draci v poměru W-L 90-22 jasně navrch, ale každé derby je specifická záležitost, což potvrzuje také Matěj Brabec: „Série s Draky je pro nás vždy speciální. Pokud chceme vyhrát, musíme víc kousat a dát do zápasů vše. Je před námi velké sousto, ale nehodláme složit zbraně bez boje.“ Technika je tedy bojovně naladěna, v sérii s Tempem sahala po více výhrách, ale nakonec získala pouze jednu. „Nadhazovači předvedli perfektní práci, což jsme po nevydařené sérii s Eagles potřebovali. Doufáme, že se budeme moci o jejich podobný výkon opřít a pálkaři potrápí rotaci soupeře,“ věří nadhazovač brněnského týmu a dodává: „Lákadlo být prvním týmem, který porazí lídra tabulky, je velké. Jsme si ale vědomi toho, že nás Draci nepodcení a nic nedostaneme zadarmo.“ Techniku čeká tým s nejlepším pálkařským průměrem a hned čtyřmi pálkaři v TOP5 celé Extraligy – Červinka, Helder, Pernička, Hajtmar. Tím pátým v TOP5 je pak právě zástupce Techniky Matěj Menšík, jenž odpálil 15 hitů včetně 4 homerunů.

EDIT! Páteční utkání muselo být kvůli dešti odloženo. Hraje se tedy v sobotu na hřišti Techniky double header ve 13:00 a 116:00 hod. Série pak bude ukončena v pondělí na Dracích od 19:00 hod.

Pražské derby mezi Eagles a Tempem mělo původně odstartovat již ve středu, ale déšť tyto plány zhatil. Týmy tak nakonec čeká v neděli double header na Tempu a pondělní dohrávka v Krči. Oběma týmům se daří, v průběžné tabulce jsou na třetím, resp. druhém místě. Eagles se oklepali z úvodní porážky 0:3 s Draky a následující série vyhrály. Tempo vybojovalo vítěznou sérii s Technikou. Oba soupeři vnímají derby jako zápasy, na které se těší celou sezónou. „Je to prostě derby, všichni se chtějí předvést. Mezi týmy panuje v dobrém velká rivalita, jsou to prostě speciální zápasy, které mají svou speciální energii,“ říká generální manažer klubu a bývalý reprezentant Jan Drábek. Jako u všech derby papírové předpoklady nemusí platit. Ty statistické by měly historicky favorizovat Eagles, kteří mají v poměru W-L jasně lepší bilanci 63-27. Ale Tempo si letos věří a vstupuje do série v dobrém rozpoložení. „Série to bude zajímavá, určitě to bude souboj útoků. Uvidíme, jaká útočná strategie bude proti Eagles úspěšná, ale věříme, že hloubka našeho bullpenu neumožní pálkařům soupeře stáhnout moc bodů, a my naopak budeme tlačit celé zápasy,“ plánuje trenér Tempa Lubomír Čuhel. Nejlepšími pálkaři Eagles jsou zatím Martin Červenka a Jake Rogers-Macdonald, v dresu Tempa je to pak Marek Minařík, který se minulém kole představil poprvé v sezóně také na kopci a odházel 4 směny.

Těžkou situaci musí řešit Arrows, kterým se zatím nedaří. Tým má na svém kontě pouze dvě vítězství s Hrochy, a tři jasné porážky s Draky, kdy obhájce titulu získal za celý víkend pouze 1 bod. „Úvod sezóny nám příliš nevyšel pálkařsky, a proto jsme s v přípravě na Nuclears zaměřili právě na tento aspekt hry,“ hlásí z Arrows Jakub Grepl. Obhájce titulu ale neskládá zbraně a do série s Třebíčí nastoupí se staronovou posilou Alecem Lemmonem, jenž hrál v ostravském dresu již vloni. „Příchod Aleca nám vlil novou energii do dogoutu a hned je to znát. Každý z nás dává do tréninku maximum, a nyní je to jen o tom, abychom se dokázali v moment utkání uvolnit a hrát tak, jak jsme z posledních let zvyklí. Ať si můžeme říct, že jsme udělali všechno, co bylo v našich silách,“ doplňuje Grepl. Výkony Nuclears jdou ale nahoru, tým z Vysočiny vyhrál těžkou sérii s Hlubokou. Jeho oporou je určitě nadhazovač Orlando Romero z Venezuely, jenž zatím nastoupil ke třem zápasům, ve kterých rozdal celkem 23 strike outů. Na pálce se pak daří další zahraniční akvizici Jaylynu Williamsovi, který v sérii s Hlubokou odpálil hned 6 hitů. Třebíčtí zatím dokázali Arrows porazit v Extralize pouze jednou, a tak mají o motivaci více rozšířit kolonku výher a pokusit se využít momentálního výpadku ostravského klubu.

Série začíná v pátek v Ostravě (19:00) a pokračuje v sobotu i v neděli v Třebíči (oba zápasy od 15:00).

Trochu za očekáváními jsou výkony a výsledky Sokola Hluboká a Hrochů Brno. Oba týmy vstupovaly do sezóny s velkými ambicemi, která ale zatím úplně nenaplňují. Oba prohrály poslední série a potřebují si spravit náladu. „Potřebujeme nyní chladnou hlavu. I když výsledky nejsou úplně podle představ, máme před sebou ještě řadu šancí, jak se do TOP6 probojovat. Je to v našich silách, to jsem si jist. Musíme si nyní rozebrat chyby a dobře se nadechnout na sérii s Hrochy,“ zní z Hluboké z úst trenéra Zdeňka Josefuse. Hlubokou drží hlavně výkony Jamese Boyce, který pomohl již ke dvěma výhrám a s Nuclears odházel complete game a podruhé v sezóně se dostal do hlasování o Nadhazovače týdne. Na muže na kopci spoléhají rovněž Hroši, kteří na tomto postu před sezónou posílili. Australský reprezentant Jon Kennedy jsou společně s Borisem Bokajem z Arrows už jedinými nadhazovači bez umožněného bodu. Kennedy ale utkání s Hlubokou nedohrál, uvidíme, zda bude připraven tento víkend. Že se nebude jednat o jednoduchou sérii ví také kečr Hrochů Ondřej Kalandra: „Náš plán je jasný, poprat se o každý aut a vrátit se na vítěznou vlnu. Hluboká nebude v žádném případě snadný soupeř, ale jsme hladoví po vítězství a půjdeme do toho naplno.“ V loňském roce se soupeři utkali celkem 6x, v ZČ byl úspěšnější 2-1 na utkání brněnský tým, v TOP6 pak stejným poměrem Sokolové.

Série bude zahájena v sobotu na Hluboké double headerem, v neděli se hraje v areálu U Hrocha.

Všechna utkání můžete sledovat buď přes PBP nebo prostřednictvím streamů na https://tv.baseball.cz/

Těšit se opět můžete na vysílání baseballu na ČT sport Plus a to konkrétně na první sobotní duel mezi Hlubokou a Hrochy od 12:00 hod. Zápas komentují Jakub Stařík a Pavel Míka.

Fotogalerie z Extraligy zde

Starší články