>

Historické milníky - Petr Čech 70RBI v sezóně

Evženie Votinská, 06.01. 2022 Extraliga

Pokračujeme v připomínání statistických milníků, které přinesla Extraliga v roce 2021. Po Tomáši Duffkovi a jeho metě 800 strike outů, je to Petr Čech, jenž v loňském roce stáhnul svými odpaly 70 bodů pro svůj klub. Vyrovnal tak výkony Pavla Budského z let 2001 a 2002 a také Tomáše Juňce z roku 2019. Nejvíce stažených bodů za sezónu má Jiří Víšek, a to 81 z roku 2000.

Poslední loňské RBI si Petr zapsal ve 3.utkání Czech Series mezi Draky a Arrows, kdy poslal svým odpalem pro dva body Jakuba Malíka a Bretta Holtze. První zaznamenal 10.4. v zápase s Nuclears Třebíč.

„Mých 70 RBI potvrzuje, jaká to byla povedená sezóna celého týmu Arrows, když v TOP 10 skončili čtyři moji spoluhráči,“ komentuje svůj výkon Petr a pokračuje: „Statistiky jsme nějak pečlivě nesledoval, občas se ukázala statistika ohledně lídrů v RBI během roku na internetu a lehké popíchnutí Michaela Vykoukala, že jde po mně :). Osobně jsem byl rád, že náš tým mlátil ostatní týmy jak psy, a na vlastní statistiky jsem nijak extrémně nehleděl.“

Petr Čech obdržel za své extraligové výkony roku 2021 hned dvě ceny – Nejlepší polař základní části a Osobnost Extraligy. Jako nejlepšího polaře, konkrétně chytače, ho zvolili manažeři a trenéři extraligových klubů, jako osobnost si ho vybrali v hlasování samotní hráči. Spoluhráči, jak sám říká, pak byli důležití i pro Petrovu statistiku RBI: „Hlavní zásluhu na mém výkonu mají pálkaři, kteří chodili pálit přede mnou a dostávali se na mety. Jmenovitě Jakub Kubica, Radim Novotný, Tyler Smith, Brett Holtz a Jakub Malík.“ Ale nebyl by to samozřejmě Petr Čech, aby nepřipojil i pár vtipných doušek: „Ale bylo by jich mnohem víc, kdyby si Jakub Malík nepředsevzal, že se půl sezóny nebude dostávat na mety. A nesmím samozřejmě zapomenout na nadhazovače, kteří se prostě nechtějí ponaučit a stále mě to krásně nadhazují.“

V Extralize dlouholetý reprezentant poprvé představil v roce 2003 v dresu Arrows Ostrava, kdy odpálil 19 hitů a stáhnul 4 body. V letech 2016-2020 hrál za Draky Brno, se kterými získal dva tituly. Mistrovský titul, celkem třetí, pak pomohl vybojovat i svému mateřskému klubu právě v roce 2021. Od nové sezóny pak bude nastupovat v Hroších Brno. Druhou novinkou pro rok 2022 bude také pozice asistenta u reprezentace U18, kterou na domácím ME povede Ján Jablonka.

Za fotografie děkujeme Ladislavi Svěnčíkovi, Tomáši Icíkovi a Martinu Hrochovi
Zpracováno ve spolupráci s projektem baseball-stat.cz

Starší články