>

Historické milníky - Tomáš Duffek 800 SO

Evženie Votinská, 17.12. 2021 Extraliga

I v roce 2021 dosahovali hráči různých kulatých a půlkulatých statistických met. A my vám je chceme postupně v baseballové off-season připomenout, protože v nabité sezóně plné extraligy a reprezentačních akcí na to není tolik času.

Prvním bude nadhazovač pražských Eagles a reprezentace Tomáš Duffek. Ten překonal stovkovou hranici zapisující hráče do historie dokonce dvakrát. V utkání s Bleskem Jablonec 29.4. to bylo 700 strike outů, v semifinálovém utkání s Arrows 6.8. pak 800 „káček“. Jeho celkový součet odházených strike outů v Extralize má nyní číslovku 802. „Takového milníku si moc cením a doufám, že to tím nekončí,“ vzkazuje levoruký nadhazovač, který se stal čtvrtým hráčem, jenž tuto metu v Extralize překonal. Nejvíce se mu v Extralize v tomto směru dařilo v roce 2017, kdy zaznamenal v sezóně 115 SO.

 

Jasné prvenství mezi nadhazovači drží Petr Minařík s 1092 SO, druhý je Leoš Kubát s počtem 931. Na toho by se mohl třeba už v příštím roce dotáhnout třetí Boris Bokaj (873) a možná i Tomáš Duffek. 

Ten se objevil v Extralize poprvé v roce 2006, tedy ve svých 16letech, kdy odehrál 44 směn a rozdal 20 strike-outů a neztratil se ani na pálce, když odpálil 15 hitů. „První strikeout si nepamatuji,“ říká Duffek, jenž se nyní věnuje také tréninku nových baseballových nadějí, a pokračuje: „Celkově si své strikeouty tolik nepamatuji, protože jsem nikdy nebyl typ nadhazovače, který by se o ně snažil. Za to, že jich mám tolik musím poděkovat hlavně svému zdraví a zkušenostem. Paradoxně čím víc jsem byl zkušenější, tím méně jsem se snažil hodit strikeout a spíš nadhodit tak, aby za mnou hrálo pole, ale o to víc jsem jich získával.“

V mužské reprezentaci hraje Tomáš od roku 2013, a nechyběl pod vedením Michaela Griffina na žádné z velkých mezinárodních akcí. „Své strikeouty bych klidně vyměnil za titul v Extralize nebo medaili z chlapské Evropy. Dvě zlaté z ME mám, ale ještě mi chybí ta mužská medaile,“ uzavírá nadhazovač, jenž v reprezentaci házel naposledy na ME v Itálii proti Velké Británii.

Zpracováno ve spolupráci s projektem baseball-stat.cz

Starší články