>

Extraliga 2021 očima předsedy STK

Evženie Votinská, 25.11. 2021 Extraliga

Ondřej Chocholatý, předseda STK ČBA, odpověděl na několik otázek ohledně letošního ročníku Extraligy.

Jak z pohledu STK hodnotíš sezónu 2021?
Uplynulou sezónu hodnotím takto zpětně jako vydařenou, ale určitě z pozice STK jako jednu z nejtěžších a nejnáročnějších vůbec. STK zasedala několikrát týdně a to po dobu skoro 2 měsíců, což nikdy v takové frekvenci nebylo. Situace ohledně Covidu-19 byla hodně turbulentní a vlastně jsem těsně před začátkem soutěže ani nevěřil, že vše odehrajeme podle plánu. Tedy až na malé vyjímky.  
Dalším faktorem, který přispěl k opravdu velkému tlaku na STK, bylo ohlášené zúžení Extraligy v roce 2022 na 8 týmů. Bylo od prvního kola vidět, že týmy chtěly využít jakékoli možnosti, jak vyhrát a vyhnout se tak baráži. Některé momenty byly hodně emotivní, ale musím konstatovat, že se nakonec vše zvládlo bez větších problémů.

Co na ní bylo z pohledu STK nejnáročnější?
Jednoznačně jak jsem již zmínil, tak proměnná situace s Covidem-19. Před a na začátku sezóny byl stav opravdu velmi vážný a vlastně jsme ani nevěděli, jestli začneme. Pak se vše měnilo k lepšímu a v červnu jsem již věřil, že vše dotáhneme do konce. Opravdu jsme vedli každodenní komunikaci s trenéry a manažery, aby se zápasy odehrály a hlavně dle hygienických opatření. Za to opravdu velké díky jak klubům a hráčům, tak i členům STK.

Jak hodnotí STK snížení počtu cizinců, kteří mohou být v jednu chvíli na hřišti?
Jednoznačně pozitivně, jelikož se tak otevřel další prostor pro naše hráče, hlavně ty mladé. Toto pravidlo o cizincích, které platilo první sezónu, bych určitě nějakou dobu neměnil. Za další 2-3 roky si můžeme sednout a zvážit další kroky. Všichni víme, že kvalitní hráče z ciziny potřebujeme pro zvýšení kvality a atraktivity soutěže.   

Z čeho jsi měl letošní sezónu jako předseda STK největší radost?
Že jsme dohráli celou letošní sezónu včetně mládežnických turnajů. Je to opravdu velký úspěch, když si vzpomenu na období nejistoty v březnu.

Co tebe osobně v soutěži nejvíce překvapilo?
Rovnou můžu říct dvě věci. První je výsledek Eagles Praha s tak mladým týmem. Opravdu klobouk dolů. To je přesně to, co chceme v českém baseballe – nebát se nasazovat mladé hráče, rozvíjet je a nehrát jen na výsledek. Druhou věcí, která mě překvapila, byla ohromná síla a vyrovnanost Arrows Ostrava na pálce. Opravdu letos byla Ostrava pálkařsky úplně jinde než zbytek Extraligy.

Zaujal tě i nějaký konkrétní hráč?
Hned ně napadl jeden a to je Marek Minařík. Je neskutečné, jak kombinuje mimořádné výkony jak na pálce, tak na nadhazovacím kopci. Za mě jasně MVP celé ligy.

Je něco konkrétního co by mohlo Extraligu po sportovní stránce významně posunout nahoru?
Zde musím souhlasit s některými trenéry – pokud se chceme vyrovnat nejlepším týmům na světě, je potřeba hrát více kvalitních zápasů, Věřím, že tomu dopomůže zúžení Extraligy na 8 týmů a v dohledné době i třeba 4 zápasy týdně. To ovšem za podmínky, kdy bude mít většina týmů v lize hřiště s osvětlením.

 

Starší články