>

TOP6 se pomalu rozbíhá

Evženie Votinská, 17.06. 2021 Extraliga

Boje v základní části jsou za námi, šest postupujících čeká v TOP6 souboj o postup do semifinále a posléze do Czech Series. Zápasy ze ZČ se v této fázi soutěže nezapočítávají a kluby se utkají 3x každý s každým. ZČ vyhráli Arrows, jako poslední proklouzlo „nahoru“ Tempo. Postup si zajistil i nováček z Hluboké.

Všechny dvojice odstartují své série v pátek večer a jejich složení je pro start TOP6 velmi zajímavé.

V Brně se fanoušci nemusí rozmýšlet, na který stadion se vydají, protože se mohou těšit na brněnské derby Draků a Hrochů. Obhájce titulu skončil po ZČ na 2.místě, Hroši byli 5., a letos svého městského rivala zatím nedokázali porazit. „Série proti Drakům nebude lehká, nicméně chceme každý zápas vyhrát a budeme bojovat až do posledního outu,“ hecuje svůj tým Víťa Nový mladý vnitřní polař Hrochů. Ti, možná trochu překvapivě, mají ve svém středu nejlepšího pálkaře ZČ podle pálkařského průměru (BA), Michala Ondráčka. Ten odpálil ve 20 utkáních 33 hitů a nastavil svůj batting na .478. Draci vybojovali v ZČ čtvrtý nejvyšší počet doběhů a mohou se pyšnit nejlepší obranou celé soutěže  - pouze 26 chyb. Nedílnou součástí obrany jsou samozřejmě také nadhazovači. Vedle ostřílených reprezentantů se v dračím dresu na tomto postu prosazoval také David Mergans: „Na sérii se moc těším. Bude to něco jiného než v základní části. Hroši vytáhnou kvalitnější nadhazovače a půjdou na nás v plné sestavě. Těším se na kvalitní zápasy, ale věřím že všechny tři budou v naší režii,“ okomentoval blížící se zápasy s Hrochy. O kvalitách soupeře nepochybuje ani trenér Draků Hynek Čapka: „Hroši mají mladý tým, když se jim daří a jsou na vlně, tak jsou nesmírně silní a nebezpeční.“ Zápasy brněnského derby začínají v pátek na MBS od 19:00 hod., v sobotu a v neděli se pak hraje v Areálu u Hrocha, vždy od 13:00 hod.

Útočnou mašinu, Arrows, čeká Tempo, jedná se tedy o zápasy prvního se šestým po ZČ. Ostravští v ZČ všechny soupeře jasně přepálili, mají šest pálkařů v TOP6 po první fázi soutěže. Napálil téměř neuvěřitelných 41 homerunů, což je průměr 1,5 homerunu na utkání. Arrows vyhráli všechny série, naopak Tempo ztrácelo i s papírově slabšími týmy. Letošní vzájemná utkání dopadla lépe pro loňského vicemistra v poměru 2-1. Výhru vybojovalo Tempo na domácím hřišti i s pomocí nadhazovače Wagmana a pálkařské formy Marka Minaříka. Ten byl v těchto utkáních nejlepším pálkařem svého týmu s BA .400, a zatím je také nejlepším homerunářem Extraligy. Na druhé straně se v zápasech s Tempem velmi dařilo Tyleru Smithovi s BA .750. Tempo už má jedno utkání TOP6 za sebou. V týdnu podlehlo těsně 0:1 Eagles, a tak v této série potřebuje být úspěšné. Začíná se v pátek v Ostravě, v sobotu se pokračuje od 15:00 v Praze, v neděli také, ale už od 13:00 hod.

Poslední dvojici tvoří Eagles s Hlubokou. Opět tedy spolu začínají další fázi soutěže, když jejich vzájemná utkání odstartovala také základní část. Na hřišti vyhrála třikrát Hluboká, ale pro porušení pravidla o cizincích, ji nakonec byla dvě vítězství kontumována. Zápasy tak slibují nejen herní kvalitu, ale také trochu toho napětí a rivality, což potvrzuje také nadhazovač Eagles Tomáš Duffek: „Čekám napjatou sérii i kvůli situace, která v ZČ nastala. Bilance pro nás nebyla příznivá, ale na to už se zapomnělo. Teď začínáme od nuly. Věříme si, budeme chtít Huboké porážky oplatit. Doufám, že přijde hodně diváků, kteří nás poženou dopředu a vytvoří skvělou atmosféru.“ Hluboká se mohla v první části soutěže spoléhat na své nadhazovače, zejména Jana Nováka. Ten ukončil ZČ s průměrem obdržených bodů na zápas (ERA) 0,60 a s 81 SO. Trenér Hluboké Zdeněk Josefus tak může slavit první splněný cíl, a to udržení Extraligy i pro rok 2022 a chystat svůj tým na další těžké zápasy. „V TOP6 bude záležet na kvalitě útočné hry. V obranné fázi jsou v této fázi soutěže už všechna mužstva výborná, daleko lepší než na začátku základní části. Bude záležet na ofenzívě, na pálce a na štěstí…“ Eagles už mají jednu výhru v TOP6 zapsánu, určitě se jim tak bude lépe dýchat. Série startuje v pátek pod světly na Krči, kde se hraje i v sobotu a to od 13:00 hod., v neděli se pak mohou na extraligový baseball těšit na Hluboké.

Všichni účastníci TOP bude startovat v Extralize i v roce 2022, kdy se soutěž zužuje na 8 týmů. O tom, které dva kluby je doplní se bude rozhodovat v Nadstavbě o Extraligu. Ta se rozbíhá rovněž tento víkend a tkají se v ní zatím pouze extraligové kluby. První dva nejlepší z První ligy se připojí až po skončení její základní části. Olympia se utká s Nuclears, Kotlářku čeká Blesk. Rozpis nadstavby najdete na webu baseball.cz zde

Starší články