>

Manažeři a trenéři klubů před TOP6

Evženie Votinská, 15.06. 2021 Extraliga

Základní část letošního ročníku Extraligy je za námi, šestici nejlepších čeká další fáze sezóny a to TOP6. Složení týmů je v pěti případech totožné s minulými ročníky – Arrows, Draci, Eagles, Hroši, Tempo – Kotlářku nahradil nováček soutěže Sokol Hluboká. Paradoxně tedy klub, ve kterém hodně hráčů Hluboké dříve působilo. Ať už na hostování – bratři Vlachově, tak jako odchovanci – Jan Novák, tak původní odchovanci Hluboké – Mužík.

V TOP6 hrají týmy opět 3x každý s každým, přičemž zápasy ze ZČ se nezapočítávají. Nejlepší čtyři celky se utkají v semifinále – 1. se 4., 2. se 3. na dvě vítězství. Czech Serie pak bude hrát na tři výhry. Letošní Mistr by měl být znám nejpozději 22.8.2021.

Před startem TOP6 jsme vyzpovídali trenéry a manažery jednotlivých týmů. Arrows – Aleš Navrátil, Draci – Hynek Čapka, Eagles – Vladimír Chlup, Hroši – Alex Derhak, Tempo – Lubomír Čuhel, Hluboká – Zdeněk Josefus.

Jak jste spokojeni se svými výkony v ZČ?
Navrátil: Základní část nám ukázala na čem potřebujeme ještě zapracovat, a na co je třeba se soustředit.
Čapka: S výkony jsem spokojen částečně, v dobrém světle se ukázali nadhazovači a obrana, horší to bylo s produktivitou na pálce, kde jsme nechávali ve vyrovnaných zápasech moc bodů na metách.
Chlup: Třetí místo po ZČ velí ke spokojenosti. Vyzkoušeli jsme všechny hráče, mladí dostali velkou porci nástupů na pálku a nadhazovači se ukázali jako velký příslib do budoucna.
Derhak: Na začátku jsme si stanovili tři cíle a první z nich, postup do TOP6, jsme splnili. S tím můžeme být spokojeni.
Čuhel: Dílčí úkol postupu do TOP6 byl splněn a nyní jsme se všemi na startovní čáře s čistým štítem. Klíčem bylo zvládnutí posledních třech víkendů, kde se tým semknul a všechny série vyhrál. Oproti minulým sezónám nám pomohla lepší týmová pálka, zejména s běžci na metách.
Josefus: Splnili jsme cíl, tj. vybojovat TOP6. Jsme spokojeni s umístěním, nejsme však spokojeni s předvedenou hrou v závěrečných zápasech. Máme se ještě co učit. Jsme nováčky v EXL a věřím, že budeme předvádět ještě lepší baseball, než dosud.

Který hráč/klub vás v ZČ nejvíce překvapil?
Navrátil: Mě částečně překvapila Hluboká, i když se to dalo předpokládat že po doplnění týmu bude hrát nahoře.
Čapka: Příjemně mě překvapil Johny (Jan) Novák, který si udržel nadstandardní výkonnost po celou ZČ. Z našeho týmu pak na nadhozu David Mergans a Filip Čapka. Co se týká týmů, tak Hluboká a Nuclears.
Chlup: Překvapil mě velice celý tým. Semknul se dohromady a začíná se vytvářet skvělá parta s velkým potenciálem. Jmenovitě mám radost z výkonů Michala Antoně a Marka Slabého, kteří chytili příležitost za pačesy a odehráli všechny zápasy. Šimon Blažek chytá dobrou formu na pálce, Carson Goldsmith podává na kopci docela nenápadně špičkové výkony. Celkově se opět povedli všichni importi.
Derhak: Příliš se nestarám o okolní týmy a hráče. Starám se jen o své hráče a jejich výkon. Letos mě překvapil Michal Ondráček nejlepším pálkařským průměrem v Extralize, Kellen Croce jako jeden z top relieverů v Extralize a zároveň nejlepší v soutěži ve dvoumetových a třímetových odpalech. Dále také úspěch našich mladých pálkařů – Ondřeje Kalandry (BA .360) a Jana Pospíšila (BA .380) – a celkově i jak zvládali těžké situace. Prostě byli skvělí.
Čuhel: Překvapením je pro mě premiérový vstup do sezóny nováčka z Hluboké. Na venek působí velmi sebevědomě a hraje s velkou pohodou. Krásně se ukazuje, že velká část úspěchu v našem sportu je opřena o dobrý kolektiv a čistou hlavu.
Josefus: Překvapili mě někteří čeští nadhazovači soupeřů. Byli mnohem úspěšnější, než importi. Jednoznačně mě překvapil tým Arrows a to naprostou ofenzivní suverenitou.

Co chcete zlepšit do TOP6?
Navrátil: Je plno drobností, které potřebujeme doladit a zapracovat na nich, abychom se udrželi nahoře.
Čapka: Prohráli jsme tři série s týmy, které se dostaly do TOP6, takže to chceme rozhodně zlepšit a nejlépe TOP6 vyhrát.
Chlup: Určitě je potřeba zapracovat na pálce. Musíme být schopni vytvořit konzistentní tlak na pálce, protože každý „velký inning“ může v konečném součtu hrát velice důležitou roli.
Derhak: Bez debat se musíme lépe „starat o míč“, dělat méně chyb v obraně. Nadhazovači musí více atakovat strike zónu. V útoku musíme lépe zvládat situační pálení, jako posouvání běžců nebo skládání ulívek. To jsou podle mě základní věci, díky kterým, pokud je budeme dělat lépe, si splníme náš druhý cíl, kterým je postup do semifinále.
Čuhel: Do TOP6 musíme zlepšit výkony našich střídajících nadhazovačů a koncentraci v obraně celkově. Půjde o každý z patnácti zápasů, jeden špatně umístěný nadhoz nebo nesebraný balon může být překážkou v umístění v TOP4. Bude to hodně vyrovnané.
Josefus: TOP6 bude o zcela jiných zápasech, než jsme viděli v ZČ. Některé týmy jsou silnější a myslím, že zápasy TOP6 budou velmi vyrovnané a výsledky těsné. Sokol Hluboká  musí udržet dobrou defenzívu, kterou předváděl v ZČ, ale to nestačí. Mnohem více je třeba zvýraznit hru na pálce, to je naše slabina. Věřím, že hráči Hluboké již nebudou individuálně projevovat tolik nezdravého respektu z velkých klubů, který je na pálce svazoval a budou tudíž v ofenzivní hře výraznější.

 

Starší články