>

Arrows vítězí v ZČ, do TOP6 jde Tempo

Evženie Votinská, 06.06. 2021 Extraliga

Je rozhodnuto. Vítězem základní části letošního ročníku baseballové Extraligy jsou hráči Arrows Ostrava, šestým postupujícím do TOP6 pak Tempo Praha. Na druhou příčku díky třem výhram nad Hrochy postoupili Draci, třetí jsou Eagles. Nuclears, i přes dobře rozjetou sezónu, svůj premíérový postup do TOP6 opět nevybojovali. Kotlářka vyhrála sérii s Olympií, ale to je pro ni jen slabá náplast na nevydařený začátek sezóny, který vyústil v účast v bojích o udržení Extraligy.

Arrows potřebovali k prvenství vyhrát sérii s Hlubokou, což se jim naplno podařilo, a nakonec slavili hned tři výhry. Do úvodního duelu vstoupila lépe Hluboká, která začala na kopci Janem Novákem. Díky dobrým odpalům vedl nováček soutěže v polovině 7.směny 5:2. Pak ale přišla, už proti Vasilu Zhupaninovi, šestibodová smršť ostravských a otočení výsledku na konečných 8:5. Jan Novák překonal v utkání hranici 700 strike outů v Extralize. Druhé utkání bylo jasnější záležitostí Arrows. Ti se dostali do vedení už ve 2.směně po tříbodovém homerunu Radima Novotného. A díky dalšímu tlaku na pálce nakonec vyhráli 8:1. Již před posledním zápasem série tak bylo jasné, že Arrows, stejně, jako vloni, vyhrají první fázi soutěže. Svou útočnou sílu, ukázali ostravští také na hřišti soupeře. Z 18 hitů získali 15 bodů vy hráli 15:4. Utkání se rozhodovalo v jeho polovině. Nejdříve, získali domácí v dohrávce5.směny 4 body a vypadalo to, že by mohli tentokrát uspět. Arrows ale zabrali a 6 body v následující hře převážili vývoj utkání na svou stranu. „Našim cílem pro sérii s Hlubokou bylo připravit se na další fázi Extraligy. V pátek jsme nepodali nejlepší výkon, ale postupně jsme naše výkony na pálce, v poli i nadhozu stupňovali. Příprava nám tedy vyšla a dobře jsme se naladili na následující boje v TOP6,“ řekl po skončení série Radim Novotný, autor 6 hitů v této sérii. Hráči Hluboké udělali v posledním utkání 7 chyb v poli a díky třem porážkám spadli na 4. místo v tabulce. To ale nemění nic na postupu do TOP6 a udržení Extraligy i pro rok 2022.

Další sledovanou sérii byl boj Nuclears Třebíč o naději postupu do TOP6 s Eagles Praha. Nuclears potřebovali být stoprocentní, a ještě doufat v zaváhání svého soka, Tempa Praha. Hned první zápas, ale tento plán naboural. Oba týmy nastoupily se svými nadhazovčskými jedničkami, tedy Eagles s Duffkem, jenž nakonec odházel celé utkání, a Nuclears s Johnsonem. Oba drželi pálkaře zkrátka, jako první bodoval pražský zástupce ve 4.směně, kdy nová posila Aldridge poslal domů Petra Zýmu. I v dalším průběhu utkání doběhli pro bod častěji Eagles a nakonec vyhráli 4:1. „Házelo se mi příjemně, bylo konečně teplo a nedostal jsem v 1.inningu body. Vše se pak odvíjelo od dobrého začátku. Striky mi lítaly, kam jsem potřeboval, a tak jsem mohl být sám se sebou spokojený,“ pochvaloval si první utkání série reprezentační nadhazovač Tomáš Duffek. Série pokračovala sobotním doubleheadrem v Třebíči a první zápas dopadl 2:1 pro hostitele. Tentokrát odházel celé utkání Justin Revels (10 SO), kterému ale zdárně sekundoval hostující Carson Goldsmith (11 SO za 6 směn). Pro první bod doběhl utkání doběhl Sázavský ve 2.směně, pro druhý Walsh v 6.hře. Hosté dokázali v závěru pouze korigovat po doběhu Blažka. Druhé střetnutí zahájili na kopci mladé naděje obou týmů, Pacal a Konrád, a první body přišly hned v úvodní směně. Nuclears svůj skromný náskok 2:1 drželi až do 5.inningu, ve kterém však došly Pacalovi síly a musel být střídán. Eagles získali hned 5 bodů, a nakonec vyhráli celé utkání, které muselo být kvůli dešti ukončeno po 6.směně, 6:3. „První utkání bylo vyrovnané, ale soupeři se to lépe potkalo, a vyhrál. Druhý zápas byl na začátku ode mě slabý, ale pak jsem se srovnal. Fungovala nám obrana, a kluci na pálce bodovali, takže to byl nakonec super zápas,“ hodnotil utkání v Třebíči nadhazovač Jan Konrád.

Tempo Praha začínalo svou sérii s Bleskem o den později, takže po páteční prohře Nuclears jeho hráči věděli, že jim k potvrzení postupu stačí s nováčkem jedna výhra. A tu si také hned vzali, když svého soupeře jasně přehráli a zvítězili rozdílem 15:0. Marek Minařík, nadhazovač minulého týdne, dovolil Blesku pouze 2 hity a během pěti směn rozdal 10 strike outů. I následné druhé utkání dopadlo lépe pro pražský klub. Zápas byl ale až do 6.směny vyrovnaný, když Tempo drželo od 1.směny hubené vedení 1:0. V 7. inningu ale dokázali domácí prorazit nadhozy Fella a následně i Šafaříka, získali v něm 7 bodů a vedení 8:0. V poslední směně se dostali ke slovu také hosté. Michal Kubina odpálil grand slam, čímž ale už jen zmírnil konečnou porážku svého týmu na 4:9. „Nefungovala nám pálka, soupeř dobře zaházel, bylo to takové vlažné,“ komentoval duely jablonecký Tomáš Ševčík, který si připsal svůj první extraligový hit. Blesk se mohl radovat z výhry až v posledním utkání série. A, stejně, jako ve středu, i v neděli létaly míčky na AshFieldu daleko. Ve středu to bylo celkem 6 homerunů, v neděli „pouze“ 4, po dvou na obou stranách. Domácí do zápasu dobře vstoupili a vedli až osmibodovým rozdílem. Závěr už jim tolik nevyšel, ale nakonec z toho byla výhra 16:12. V zápase bylo k vidění celkem 31 hitů, po čtyřech trefili Fous a Michal Zelenka.

Brněnské derby mezi Draky a Hrochy ovládli obhájci titulu Draci, když vyhráli všechna tři utkání. V prvním duelu byli nad hroší síly oba dračí nadhazovači – Chroust a Vašourek, kteří s pomocí obrany a 10 SO udrželi čisté konto. Naopak jejich spoluhráči se činili, získali 6 bodů a tím i výhru 6:0. „Měli jsme dobrou energii v dogoutu, byl to parádní týmový výkon,“ pochvaloval si po utkání Martin Kalábek, autor tři hitů v zápase. Útočná bitva pak byla k vidění ve druhém utkání. Ten začali na domácím hřišti lépe Hroši a po 5. inningu vedl 5:4. V 6.směně ale přišla řada met zdarma zakončená dalekým homerunem importa v dresu Draků Manzanera, což nakonec rozhodlo o výhře obhájců titulu. Hroši v závěru už pouze korigovali na konečných 9:13. Třetí střetnutí skončilo, i přes stejný počet hitů (7-7), jasnou výhrou Draků 9:1. Startujícím nadhazovačem v jejich dresu byl Filip Čapka: „Vyhráli jsem všechna utkání, což je takhle na konec této části soutěže, a navíc proti brněnskému rivalovi, super. Jsme druzí po základní části a už jsme natěšeni na TOP6.“

V sérii zklamaných mezi Olympií Blansko a Kotlářkou Praha nakonec zvítězil pražský klub. Úvodní duel série v Blansku byl hodně dramatický. Kotlářka sahala po výhře, ale nakonec musela rozhodnout až nastavená směna. V té hosté po chybách obrany Olympie zapsali 5 bodů, a nakonec dotáhli utkání do vítězného konce 11:8. „Byla to trochu bramboračka, hodně met zdarma, hodně trefení. Dokázali jsme se vrátit do zápasu, ale koncovka byla od nás špatná,“ smutnil po zápase Michal Klimeš, jehož singl stáhnul v 8. inningu vyrovnávací bod Blanska. Na sobotu se série přesunula do Prahy a blanenští byli v úvodu prvního utkání velmi agresivní. V polovině 5. hry vedl i díky homerunu Šebely 4:1. Domácí dokázali v dohrávce skóre srovnat, ale nakonec odešli poraženi 5:8. Třetí utkání se proměnilo trochu ve střelnici. Padlo v něm 30 hitů, z toho 4 homeruny. Olympia začala na startujícího reprezentanta Jiřího Vavrušu dobře a hned v první směně stáhla 2 body. Kotlářka se ale nenechala zahanbit a s přispěním tříbodového homerunu Patrika Kolkuse otočila na 4:2. Po sérii dalších dobrých odpalů nakonec domácí vyhráli jasně 17:4 po 7 směnách. Ondřej Blažka ukradl v sérii celkem 4 mety, celkem pak 20, což bylo nejvíce v celé Extralize. Je to ale jen slabá náplast na 8. místo v tabulce. Olympia skončila 10. a oba celky se tak potkají, společně s Nuclears a Bleskem, v Nadstavbě o Extraligu.

Starší články