>

Hluboká a Hroši jsou v TOP6

Evženie Votinská, 30.05. 2021 Extraliga

Hluboká získala potřebnou výhru a může se těšit na TOP6, Nuclears naopak spadli za 7.místo, a premiérová účast v bojích o medaile se jim vzdaluje, Kotlářka potvrdila, že vyhrává pouze v neděli, Draci si poradili 2x s Eagles, Olympia utrhla výhru s Tempem, Blesk sahal po vyhrané sérii s Hrochy, ale nakonec bral pouze 1 vítězství a Hroši tak slaví postup.

V osmém extraligovém kole bojovali na dálku o postup do TOP6 Tempo a Nuclears a lépe se dařilo Tempu. Pražané hráli s Olympií a první duel patřil jasně jejich nadhazovači Marku Minaříkovi. Český reprezentant odházel celé utkání, zaznamenal 17 strike outů a o no-hitter ho připravil až v poslední směně Tomáš Jelínek: „Hit jsem si užil, ale věřím tomu, že Marek moc nadšený nebyl, protože podal opravdu perfektní výkon.“ K výhře 10:0 pomohl Minařík svému klubu také 3 hity. Tempo udrželo v obraně nulu i ve druhém utkání. Tentokrát se na kopci představili Wagman a Vank, na druhé straně pak Venezuelan Rengel. Tempo bodovalo pouze ve 4. směně, a to hned pěti body, což se nakonec ukázalo určující i pro konečný výsledek 5:0 pro Tempo. Třetí duel vyšel lépe Olympii. Štěpán Havlíček na nadhozu nebyl tak dominantní jako Minařík, ale nakonec i s pomocí svých spoluhráčů v útoku dovedl svůj tým k výhře 7:4. Blanenští hráči zabrali ve 4.směně, ve které získali 5 bodů a vedení udrželi až do konce. Jejich útok zahájil Adam Prudil: „Hráli jsme lépe než, všechny předchozí zápasy. Konečně jsme hráli dobře, týmově a začali pálit,“ pochvalovala si třetí výhru v Extralize třetí meta Blanska.

Nuclears měli za soupeře Sokol Hluboká. Nováček potřeboval k potvrzení postupu do TOP6 získat do konce ZČ jednu výhru, a to se mu podařilo hned v prvním střetnutí. Jan Novák potvrdil svou letošní formu a během 7 směn dovolil soupeři pouze 1 doběh. Sokolové šli za výhrou hned od začátku zápasu a nakonec vyhráli 11:5, k čemuž pomohly i homeruny Macháčka a Hejného. Velký boj byl k vidění ve druhém utkání, kdy se proti sobě na kopci postavili Parsons a Johnson. Oba předváděli výborné výkony, a tak doběhů bylo pomálu. Vedení Hluboké 3:0 dokázali Nuclears snížit na rozdíl 1 bodu v 7. hře, ale to bylo vše. Domácí si závěr utkání pohlídali, již sedmý save si připsal Wesley Roemer. Rovněž nedělní zápas v Třebíči skončil tím nejtěsnějším výsledkem, a bohužel pro Nuclears byli opět šťastnější Sokolové, kteří tentokrát zvítězili 2:1. Jednalo se opět o souboj nadhazovačů, tentokrát to byli Boyce za Hlubokou a Revels za Nuclears. První změnu skóre přinesl dvoubodový homerun Martina Mužíka, pro jediný bod třebíčských doběhl Miroslav Křivánek. Nuclears prohráli všechny tři zápasy, ale díky jednomu zaváhání Tempa mají stále naději na TOP6.

Jistotu TOP6 mají již také Hroši, kteří získali po boji dvě výhry v sérii s Bleskem Jablonec. O tom, kdo vyhraje úvodní duel série musel rozhodnout až tie-break. Celé utkání bylo jako na houpačce – vedení Blesku, vedení Hrochů, sedmibodové vedení Hrochů, mohutné stahování náskoku od Blesku, a nakonec výhra jabloneckých hráčů 12:11. „Nástup do utkání byl dobrý, pak nám nefungovala obrana, což stálo naše nadhazovače další nadhozy, ale nakonec jsme to zvládli srovnat a náš první tie-break v sezóně vyhrát,“ pochvaloval si vnější polař Blesku Oto Vrána. Na kopci se prostřídalo celkem 7 nadhazovačů a obrany zapsaly celkem 7 chyb. Druhý zápas byl jednoznačný a Hroši ho vyhráli 10:1. Na kopci se opět dařilo Martin Grundmannovi. „Martin nás opět podržel na kopci, odházel neskutečný zápas, obrana dělala, co měla, a tak jsme mohli slavit výhru,“ okomentoval zápas Tomáš Říčný, jenž celé utkání dohazoval. Jablonečtí naopak nemohli být spokojeni, vždyť ze 6 dobrých odpalů dokázali získat pouze 1 bod, a to hned v první směně utkání. „Občas jsme naplnili mety, ale nedokázaly body stáhnout. Náš bullpen už pak nebyl tak silný a Hroši nás jasně přehráli,“ smutnil Vrána. Nedělní zápas a teprve druhé utkání na domácím hřišti Blesku nakonec výhru nepřineslo. Zápas se změnil v přestřelku, ve které padlo dohromady osm homerunů. Domácí vedli celkem pohodlně po 6. směně 9:3, ale tříbodový homerun Dvořáka nastartoval jejich stíhací jízdu. Před poslední směnou byl stav zápasu 11:10 ve prospěch Blesku, ale triple střídajícího Davida Fialy na plné mety přinesl nakonec radost Hrochům v podobě výhry 13:11, protože Blesk už síly na další zvrat v utkání nenašel. „V začátku jsme se trochu trápili, moc nám to nešlo na nadhozu, byly tam nějaké homeruny, ale povedla se nám ta jedna směna a pak jsem dal triple a jsme v TOP6,“ radoval se po utkání autor rozhodujícího odpalu Fiala.

Těžká série čekala trápící se Kotlářku – souboj s leadrem tabulky Arrows. Páteční zápas byl jasnou záležitostí nejlepšího útoku Extraligy, který z 10 hitů zapsal i díky homerunům Tylera a Vykoukala 16 bodů. Naopak Kotlářka odpálila pouze jediný hit, a to hned v úvodu střetnutí díky Rieggerovi a prohrála 0:16 po 5 směnách. Druhý vzájemný zápas už neměl tak jednoznačný průběh. Kotlářka šla do vedení po doběhu Blažky, a ještě v polovině 8.směny prohrávala pouze 2:3. Střídání nadhozu ale pražskému celku nevyšlo, přišly mety zdarma, a navíc grand slam Jakuba Malíka, a nakonec výhra Arrows 9:3. Nadhazovači pražského celku darovali soupeři celkem 15 met zdarma, svou dvoustou v Extralize si vystál Jakub Kubica. Nejvyrovnanější bylo třetí střetnutí v Praze, ve kterém se, jak už to tak v neděli bývá, radovala Kotlářka. Ta šla do tříbodového vedení v 5. hře, kdy se na plné mety povedl odpal Joe Truesdalovi a třetí bod stáhl sebeobětovacím odpalem Riegger. Startující Lukáš Ercoli nepovolil společně s obranou soupeři ani bod. Ostravští pálkaři ale předvedli v závěru utkání, už na Jiřího Vavrušu, své umění a nejdříve snížili po doběhu Malíka a v 9.směně dokonce srovnali na 3:3. V dohrávce se ale podařilo hrajícímu trenérovi Mulhearnovi, který nastoupil jako pinch hitter, trefit walk off homerun a přivést tak svůj tým k vítězství 4:3. Hosté soupeře jasně přepálili, ale třetí výhru v sérii jim to nepřineslo. Přesto jsou Arrows v tabulce jasně první, Kotlářka zůstává osmá.

Draci se utkali v sérii s Eagles a díky dvěma výhrám, i menšímu počtu odehraných utkání, je v tabulce přeskočili a jsou třetí. Úvodní duel v Brně měli domácí jasně v rukách, v jeho polovině vedli už 6:1 a nakonec vyhráli jasně 10:1. „Zápas nám nesedl, nebyli jsme schopni se prosadit na startujícího Merganse a já jsem měl problém s lokací nadhozů. Draci dokázali potrestat jakoukoli chybu,“ komentoval utkání startující nadhazovač Eagles Šimon Blažek. Odveta v Brně se ale Pražanům vydařila. Oba startujíc nadhazovači Chroust a Goldsmith předvedli skvělý výkon a do osmé směny padl pouze jediný bod, kterým šli Eagles do vedení 1:0. O výhře 7:2 pro pražský tým rozhodl 8. inning, kdy oba týmy vystřídaly své nadhazovače. Lépe se s tím popasovali hosté. Získali na Hrbka a posléze Vašourka 6 bodů, a nakonec dokráčeli k vítězství. Šimon Blažek hrál tentokrát na spojce: „Dnes to bylo o něčem jiném, naprostý opak, přesně to, co umíme hrát. Ani jeden tým se nebyl schopný prosadit na startující nadhazovače. Nám se povedl jeden inning, což totálně zvrátilo celý zápas a přineslo nám cennou výhru,“ radoval se autor 3 hitů. Třetí utkání rozhodla hned první půlsměna, ve které Draci bodovali hned sedmkrát, když se velmi agresivně pustili do startujícího Tomáše Duffka, a po 6 hitech a homerunu Vary vedli už 7:0. Duffek se dokázal na nadhozu vzpamatovat a během dalších 5 směn dovolil už pouze 1 doběh, ale Eagles tentokrát pálkařsky vyhořeli na Filipu Čapkovi a nakonec prohráli 0:11. „Pokud v první směně dostanete 7 bodů, a ještě jste se nedostali ani na pálku, tak je to nepříjemné. Těžko se s tím bojuje. Ale je lepší, když se nám to stalo teď, než kdyby se nám to stalo v TOP6,“ řekl po utkání trenér Eagles Vladimír Chlup.

Extraliga pokračuje hned v úterý dohrávkou mezi Olympií a Draky, dohrávat v týdnu bude také Blesk a Hluboká.

Starší články