>

V bojích o TOP6 přituhuje

Evženie Votinská, 27.05. 2021 Extraliga

Již pouze 34 zápasů zbývá odehrát do konce základní části letošního ročníku Extraligy. Nejvíce utkání má před sebou Olympia Blansko – 9. Blanenští hráči dohání pozdější začátek, a opět hráli i v týdnu, kdy prohráli s Draky 0:8. Dračí nadhazovači Chroust, Furko, Hrbek a Čapka si zapsali kombinovaný no-hitter. „Dlouhodobě působíme pálkařsky velmi slabě, když se k tomu přidá pár zaváhání v obraně, nemůžeme myslet na úspěch,“ podotkl po utkání trenér Olympie Ivo Kučera.
Plánované středeční utkání mezi Bleskem a Hlubokou muselo být opět odloženo.

průběžné tabulce vedou Arrows před Eagles a Hlubokou. Nováčkovi soutěže stačí už pouze jedno vítězství pro definitivní potvrzení účasti v TOP6. Blízko k postupu mají také Draci a Hroši. Šestou příčku zatím drží Nuclears, ale po porážce v sérii s Tempem už pouze o jednu výhru právě před pražským celkem.

Ten má pro závěr soutěže o trochu lepší vylosování – Olympii a Blesk. Olympia  sehrála letos hodně vyrovnaných utkání, ze kterých ale většinou odešla s porážkou. Momentálně je na 10. místě s bilancí W-L 2-16. Tempo mělo před sezónou velké ambice, zda budou naplněny může napovědět už tato série. Nejlepším pálkařem klubu je, možná překvapivě, David Vohánka s BA .355. Homerunářům celé soutěže letos kraluje Marek Minařík (9), který drží svůj klub samozřejmě také na nadhozu. Blanenským se vůbec nedaří v útoku, mají nejhorší týmové pálkařské statistiky, když jejich průměr nepřesahuje ani .200. Klub už nemůže pomýšlet na postup do TOP6, naopak ho letos opět čeká Nadstavba o udržení Extraligy. „Vzhledem ke stávající situaci a pozici v tabulce bereme víceméně další utkání v základní části jako přípravu do baráže,“ potvrzuje trenér Ivo Kučera. Série začíná v Blansku pátek večer pod světly, na sobotu a neděli se pak přesouvá do Prahy.

Obhájce titulu Draky čekají o víkendu pražští Eagles, tedy loňští semifináloví soupeři. Vloni Eagles v zápasech s Draky na výhru ani jednou nedosáhli, a také historicky jsou jasně lepší brněnští hráči s bilancí W-L 97-20. „S Draky budou jako vždy rozhodovat detaily. Mají dobou nadhazovačskou baterii a obranu. Pokud ji budeme chtít prorazit, budeme muset oproti poslední sérii s Blanskem lépe využívat šance ke skórování,“ říká před zápasy Matěj Hejma. Vnější polař Pražanů naskočil do Extraligy o chlup později, ale hned se vytáhl mezi nejlepší pálkaře svého klubu (BA .341). Před ním už je jen Andrew Cosgrove s BA .396. Tým z Krče už si zajistil účast v TOP6 a může tak zkoušet další  varianty sestavy pro boje o medaile. Draci mají odehráno o 2 zápasy méně a jistotu postupu zatím nemají. „Eagles jsou zaslouženě na druhém místě tabulky a statisticky jsou na tom podobně jako my. Jsou dobří pálkaři, omladili, ale daří se jim. Očekávám vyrovnané bitvy a doufám, že sérii vyhrajeme,“ komentuje soupeře trenér Draků Hynek Čapka. Vše startuje v pátek večer pod světly na MBS v Brně, kde se pokračuje rovněž v sobotu, v neděli pak série končí v Praze.

Toto kolo přinese opakování i druhé semifinálové série z roku 2020. Arrows a Kotlářka ale do série vstupují úplně z jiných pozic. Arrows jako lídr tabulky a nejlépe pálící tým soutěže, Kotlářka s pouhými 7 výhrami a pozicí mimo TOP6. Ostravští odehráli vítěznou sérii s Draky, naopak Kotlářka zatím ani jednu sérii nevyhrála. Útočná síla „šípů“ je obdivuhodná a ve srovnání s pražským rivalem ještě více vynikne – Arrows odpálil 252 hitů, což je 98 dobrých odpalů více a 35 homerunů oproti 6. Smith Tyler je první mezi pálkaři celé Extraligy (BA .509), nejlepší kotlářský pálkař Scott Mulhearn je až na 40. příčce (BA .290). Vloni bronzovému celku nefunguje moc ani obrana, která s 51 chybami patří k nejhorším v soutěži. Úvodní duel série se hraje v pátek večer a v sobotu v Ostravě, v neděli se dohrává v Praze na Markétě.

Nuclears stále bojují o premiérovou účast v TOP6 od postupu do Extraligy v roce 2017. Vše si dost zkomplikovali v minulém kole, kdy prohráli sérii Tempem, jejich přímým konkurentem. Třetí zápas rozhodla až nastavená směna a meta zdarma na plné mety ve prospěch Pražanů. Nyní klub z Vysočiny čeká nováček z Hluboké, který je štikou celé soutěže a k vysněný postup má na dosah. „Finálová skupina byla náš cíl, jsme opravdu blízko a věřím, že o víkendu šestku vybojujeme. Třebíč má kvalitní pálkaře a daří se jejich nadhazovačům, ale naši kluci jsou také úspěšní, takže myslím, že se bude hrát parádní baseball,“ věří předseda klubu a také nadhazovač David Šťastný. Nadhazovači obou týmů patří ke hvězdám soutěže – Jan Novák (Hluboká) vede nadhazovačské statistiky celé soutěže, a již třikrát byl fanoušky vybrán jako nejlepší nadhazovač týdne. Ryan Johnson, kanadská posila Nuclears, pak kromě nadhozu boduje také na pálce, a i on už má na svém kontě vítězství ve fanouškovském hlasování. Série začíná sobotním doubleheadrem na Hluboké a končí v neděli v Třebíči.

Rovněž v sobotu začíná poslední série víkendu mezi Hrochy a Bleskem. Hroši jsou na průběžném 5.místě tabulky, nováček z Jablonce je 9., ale má ještě dvě utkání k dobru. Jablonečtí vyhráli v minulém kole sérii s Kotlářkou, Hroši s Hlubokou, a oba kluby jsou tak na dobré vlně. Nejlepším pálkařem letošního druhého nováčka je posila z Techniky Mário Gottschal, na kopci se nejvíce daří mladému Jiřímu Hiklovi (ERA 4.91, 2xW). Na druhé straně si zapsali po třech výhrách Grundmann a Boris Večerka, a zejména Martin Grundmann odvedl v zápase s Hlubokou skvělý výkon. Nej pálkařem brněnského celku je zkušený Michal Ondráček (BA . 481), stejný počet hitů (25) má také catcher Lukáš Trunkát. Po sobotním doubleheadrem všichni hráči a fanoušci Blesku věří, že se bude hrát v Jablonci. Bylo by to teprve letošní druhé utkání, které by se na severu Čech odehrálo.

Věřme, že počasí dovolí odehrát všechna plánovaná utkání, na které už mohou i diváci. Některé kluby, ale zatím pro fanoušky své brány z různých důvodů neotvírají. Pro aktuální informace o podmínkách vstupu do hlediště sledujte sociální sítě jednotlivých klubů. Stále také můžete všechny zápasy sledovat prostřednictvím komentovaných streamů na tv.baseball.cz

Starší články