>

Naděje pro Tempo, stopka pro Kotlářku

Evženie Votinská, 23.05. 2021 Extraliga

Extraliga opět nabídla neuvěřitelně dramatické souboje, které rozhodovaly maličkosti a také plno výborných individuálních výkonů. Po sedmém kole vedou stále Arrows, kteří vyhráli sérii s Draky 2-1, když jedinou výhru zaznamenal obhájce titulu až díky lépe zvládnuté nastavené směně třetího zápasu. Šestou postupovou příčku drží i po víkendu Nuclears, kteří prohráli sérii s Tempem 1-2, ale zatím mají stále o výhru více. O vítězi posledního zápasu se rovněž rozhodovalo v nastavení a štěstí se nakonec více přiklonilo na stranu Tempa. Kotlářka opět dokázala vyhrát pouze nedělní utkání série s Bleskem a její naděje na postup jsou spíše teoretické. Zabojovala Olympia, která získala jednu výhru s Eagles, své naděje na TOP6 podpořili Hroši výhrou v sérii s Hlubokou.

Repríza loňského finále mezi Arrows a Draky splnila vše, co slibovala. Do jejího průběhu sice zasáhlo počasí, ale všechna utkání se nakonec odehrála a fanoušci si mohli užít skvělý baseball. První duel v Ostravě vypadal pro hosty velmi nadějně, když vedli už 7:0 i s pomocí homerunů Dubového a Adama Hajtmara. Arrows ale nesložili zbraně a 9body během tří směn vývoj střetnutí otočili a nakonec vyhráli 9:7. Velkou zásluhu na tom měl grand slam Petra Čecha, ale také výkony bratrů Satoriů na kopci. Startující Ondřej zaznamenal v průběhu utkání svůj 500. strike out v Extralize, dohazující Matěj pak zvládl poslední dvě směny bez dračího hitu. V neděli čekal soupeře doubleheader v Brně a úvodní zápas měl velmi podobný vývoj jako ten páteční. Draci začali velmi agresivně v útoku a přidávali po bodu postupně do 7.směny, kdy vedli 3:0. Závěr ale patřil Arrows, jejichž tlak nezastavilo ani střídání dračího nadhozu, kdy Merganse nahradil Furko. Dva body v 7. a tři v 8.směně přinesli druhou výhru, konkrétně 5:3, v sérii pro Ostravu. I tentokrát měli Draci více dobrých odpalů, ale i tentokrát svému soupeři podlehli. Závěrečný duel byl ještě dramatičtější. Oba soupeři nastoupili na pálku hodně natěšení a body padaly na obou stranách. Arrows byli jeden out od třetí výhry, ale domácí zvládli na dva outy získat v dohrávce 9. směny tři body a srovnat stav střetnutí na 7:7. Tie-break pak rozhodl čtvrtý hit Dubového v utkání, který znamenal výhru 8:7 pro Draky.

Neméně sledovaná byla série mezi Nuclears a Tempem, tedy týmů z šestého resp. sedmého místa tabulky, která mohla napovědět o dalším vývoji boje o postup do TOP6 mezi těmito týmy. Série začala sobotní doubleheadrem v Třebíči a první zápas patřil Marku Minaříkovi, nadhazovači Tempa, který vydržel na kopci celých 9 směn, sám vyautoval 13 pálkařů a přidal k tomu také jeden dobrý odpal a doběh pro úvodní bod celého zápasu v první směně. Další změna skóre přišla až v 6.směně, protože také třebíčský Johnson se na kopci činil velmi dobře. Pražský tým měl ale na pálce Steeringa a Rabinowitze, kteří se zasloužili o další tři body svého týmu a Tempo nakonec vyhrálo 4:1. Odveta ale domácím vyšla, když po celý průběh druhého střetnutí vedli, vyvarovali se chyb v obraně a nakonec vyhráli jasně 7:1. Na kopci tentokrát exceloval Justin Revels se sedmi směnami a 10 SO. „První utkání se nám vůbec nepovedlo, na pálce jsme se vůbec neprosadili. Druhý zápas výborně odházel Justin, lépe jsme pálili a byla z toho jasná výhra,“ říkal po sobotních duelech třebíčský Ivan Hamža, který v nich zaznamenal celkem 4 hity. Třetí a rozhodující zápas série se hrál v neděli v Praze a rozhodnout ho musel až extra inning. Na kopci tentokrát začali mladé naděje O’Rourke a Pacal, kterého v 5.směně vystřídal při plných metách Smejkal. Toho ale přivítal grand slam Marka Minaříka, který znamenal vedení 7:0 pro Tempo. Nuclears však dokázali zabojovat a před poslední směnou byl stav utkání, i díky tříbodovému homerunu Walshe, už jen 9:8 ve prospěch domácích, a homerun Doležala pak srovnal v 9. hře skóre na 9:9. Tie-break začali hosté výborně, stáhli tři body a vypadalo to, že si z Prahy odvezou vítězství. Hráči Tempa ale byli proti a s pomocí agresivní hry na metách a nepřesností třebíčského nadhazovače nakonec, po metě zdarma na plné mety, získali těsnou, ale velmi důležitou výhru 13:12.

Olympia začala sérii s Eagles výborně a hned v prvním duelu si připsala výhru 4:1. Vítězný complete game odházel Štěpán Havlíček, jediný bod mu dokázal dát pouze Andrew Cosgrove a to díky homerunu v 9.hře. „Házelo se mi super, ale i kluci hráli perfektně. Pomohli nám diváci, byli moc velká opora. V poli kluci všechno pochytali, a v útoku bylo super, že jsme bodovali, měl jsem tak polštář a mohl si dovolit házet fasty. Na výhru jsme dlouho čekali,“ netajil se radostí Havlíček, který v zápase sám vyautoval 11 pálkařů Eagles. Sobotní utkání patřilo Eagles, jejichž nadhazovači Goldsmith a Vyklický drželi soupeře daleko od domácí mety. Pražanům se podařilo bodovat hned v úvodním směně, a nakonec vyhráli 3:0. „Přišel jsem s tím, že chci dávat míče do hry, aby si kluci zahráli, což jsem splnil, takže za mě dobrý,“ hodnotil svůj výkon dohazující Vyklický. Že letos není v soutěži slabých soupeřů ukázal třetí duel, do kterého Olympia nasadila na kopec svou venezuelskou posilu Rengela, domácí pak reprezentanta Tomáše Duffka. Blansko vstoupilo do zápasu lépe a po 7 směnách vedlo 2:0. Tlak na pálce, střídání domácího nadhozu a chyby pole, to vše vyústilo v další tři doběhy pro Olympii a vedení 5:0. Eagles ale v závěru zápasu pomohl skvělý pálkařský výkon Cosgrova – nejdříve dvoubodový homerun v 8. inning a pak walk off hit v dohrávce 9. směny pomohl otočit skóre zápasu na 6:5 ve prospěch pražského celku. „Jsem spokojený, museli jsme se dostat zpátky do hry. Máme mladý tým, ale opřeli jsme se do toho a dokázali to,“ radoval se po utkání Andrew Cosgrove, který odpálil 4 hity z 5 startů. Olympii nevyšlo střídání nadhozu do závěrečné směny, a tak opět, letos už počtvrté, prohrála o pouhý bod.

Neméně zajímavá byla série mezi Hlubokou a Hrochy. V prvním utkání proti sobě nastoupili reprezentanti Jan Novák a Lukáš Hlouch a Novák potvrdil své letošní výkony. Na kopci vydržel celé utkání, soupeři dovolil pouze 2 hity a sám vyautoval 6 hráčů. Hluboká vyhrála jasně 6:0. Ve druhém zápase se karta obrátila. Hlubočtí se nedokázali prosadit proti Martin Grundmannovi, jenž strávil na kopci 8 směn a rozdal 11 SO. O výhře 7:0 pro Hrochy rozhodla poslední směna a grand slam Martina Dvořáka. O vítězi celé série tak rozhodlo poslední střetnutí, které se hrálo v Brně. Zápas byl velmi bohatý na odpaly, chyby a body, které padly v osmi z devíti směn. Hroši se prosadili hned v úvodu 4 body, hosté z Hluboké však neskládali zbraně, dotáhli se a po 5.hře dokonce o bod vedli. Pálkaři tentokrát kralovali nad nadhazovači, a více bodů nakonec získal brněnský tým, který zvítězil 12:8. Pomohl mu k tomu výkon Kellena Croce, který sám odpálil 3 hity a zápas v posledních dvou směnách celé utkání zavřel se 4 SO a pouze 1 hitem zavřel. Hroši si upevnili pozici pro TOP6, Hluboká už se pomalu může radovat ze splnění svého prvního předsezónního cíle. "V prvních dvou utkáích to byl souboj vynikajících nadhazovačů, kteří jasně dominovali. Třetí zápas byl vyrovnaný, rozhodly ho chyby v poli. Osm bodů by nám mělo stačit na vítězství, ale v Brně jsme si to prohráli svými vlastními chybami," hodnotil celou sérii trenér Hluboké Zdeněk Josefus.

Série mezi Bleskem a Kotlářkou potvrdila letošní špatnou formu vloni bronzového celku a také to, že Kotlářka zatím dokáže vítězit pouze v nedělních zápasech. Sobotní doubleheader v Jablonci patřil nováčkovi soutěže. Úvodní střetnutí ovládl jasně 14:5, když ani pět pražských nadhazovačů nedokázalo zastavit útočné choutky Blesku. Druhé střetnutí bylo vyrovnanější, Blesk si držel mírný náskok 3:1, ale všechny naděje Kotlářky na lepší výsledek zmařila dohrávka 8.směny, ve které jablonečtí po nepřesnostech nadhazovačů zapsali hned 4 body a nakonec vyhráli 7:1. Z celkem 20 hitů, zvládli pálkaři z Prahy získat pouze 6 bodů. V neděli na domácí půdě vstoupila Kotlářka s Lukášem Ercolim na kopci do zápasu výborně, naplnila mety a vytěžila hned tři body. Hosté z Jablonce dokázali reagovat jedním doběhem, ale víc jim Ercoli (13SO) a posléze Novák nedovolili. Zápas nakonec skončil výhrou 4:2, když závěrečný tlak hostů zvládl na kopci pouze s jedním doběhem Dupal. Blesk tak vyhrál celou sérii 2-1 a má na svém kontě 6 výher. „Navázali jsme na minulý víkend, a sérii jsme opět vyhráli. Zápasy byly vyrovnané, první dvě utkání zaházeli perfektně naši nadhazovači a dobře jsme pálili, bylo hodně bodů. Ve třetím zápase nás držel dlouho bez hitu Ercoli, po jeho vystřídání už jsme nedokázali více odpovědět,“ hodnotil celou sérii nadhazovač Jablonce Filip Šafařík.

Extraliga pokračuje hned v úterý a ve středu, do ochozů už mohou za dodržení hygienických pravidel diváci, čekají nás poslední dvě kola, a určitě je na co se těšit a co sledovat.

Starší články