>

Repríza finále a přímý souboj o TOP6

Evženie Votinská, 20.05. 2021 Extraliga

Základní část Extraligy se pomalu blíží ke svému konci, její hladký průběh bohužel zatím trochu kazí počasí, které řádí zejména u nováčka soutěže Blesku Jablonec. Sedmému víkendovému kolu předcházela úterní dohrávka mezi Olympii a Arrows, ve které ostravští prokázali svou útočnou sílu a vyhráli jasně 15:4. Středeční duel mezi Bleskem a Hlubokou musel být opět odložen.

Tabulce vévodí Arrows se 14 výhrami, v popředí se stále drží Hluboká a Eagles. Těsněji už je logicky na dalších příčkách. O TOP6 ještě definitivně rozhodnuto není, na čekačce je Tempo, teoretické naděje má stále Kotlářka. A výsledky tohoto víkendu mohou samozřejmě opět více napovědět.

Tahákem víkendu je určitě repríza loňského finále, souboj nejlepšího útoku s nejlepší obranou soutěže, tedy série mezi Arrows a Draky. Ostravští mezi TOP10 pálkaři soutěže téměř neuvěřitelných 6 hráčů – Smith, Čech, Menšík, Holtz, Vykoukal, Kubica, 195 získaných bodů a 34 odpálených homerunů. Brněnský zástupce pak pouze 19 chyb pole, 38 obdržených bodů a čtyři hráče v TOP10 nadhazovačů podle ERA – Mergans, Chroust, Jensen, Čapka. Těšit se tak můžeme na kvalitní zápasy. „Myslím si, že to bude boj o každý bod. Věříme, že je zastavíme v rozletu, a že průměr 10bodů na zápas na nás mít nebudou,“ říká před startem série trenér Draků Hynek Čapka. Již druhý homerun v sezóně trefil proti Nuclears nestárnou Pavel Budský: „Chceme urvat dvě vítězství a doufám, že se nám to podaří a upevníme si pozici před TOP6,“ burcuje svůj tým autor již 165 odpalů za plot. Série začíná v pátek večerním zápasem v Ostravě, kde pokračuje i v sobotu, na neděli se pak přesouvá na MBS v Brně.

Velmi důležitá bude série mezi Nuclears Třebíč a Tempem Praha. Nuclears jsou v tabulce o dvě výhry lepší a drží zatím postupovou 6. příčku. Výhra v této sérii by určitě posílila jejich naději na premiérový postup do bojů o medaile. Oba soupeři v minulém kole své série prohráli. Třebíčtí statečně bojovali s Draky, ale nakonec na alespoň jednu výhru nedosáhli. Tempo bylo o něco úspěšnější, v těsných zápasech s Eagles bralo jedno vítězství. Na pálce i na nadhozu se může pražský klub opírat o výkony Marka Minaříka, který má na pálce na svém kontě 25 hitů z toho 8 homerunů, což je letos zatím nejvíce v soutěži; na nadhozu pak strávil suverénně nejvíce směn – přes 45, a rozdal 41 SO. Nuclears má ve svých řadách rovněž obojživelníka. Je jím Ryan Johnson, letošní kanadská posila. Ten odházel přes 38 směn, ve kterých zaznamenal 50 SO a jeho ERA je 1.40, na pálce má 17 hitů a pálkařský průměr .354. Tři výhry pro své týmy zařídili další skvělí nadhazovači v obou klubech - izraelský reprezentant Wagman v Tempu a Američan Revels v Nuclears. Historické statistiky vzájemných utkání jsou příznivější pro pražský tým v poměru W-L 8-4. Série startuje sobotním doubleheadrem v Třebíči a končí v neděli v Praze.

Olympia Blansko má zápasově napilno, po úterní dohrávce ji už v pátek čeká první utkání série s Eagles Praha. Týmy jsou v odlišné startovací pozici – Eagles na 2. místě tabulky s vyhranými sériemi v zádech, Olympia na 10. místě s několika těsnými porážkami. Jejich největší slabinou je útok, který je nejhorší v celé soutěži. Eagles se daří dobře zapojovat mladé odchovance, kteří jsou ve všech atributech hry pro tým oporou a oživením soutěže. Albert Pražák se pak drží v TOP10 nadhazovačů celé soutěže s ERA 1.80. Nejlepším nadhazovačem Olympie je pak Venezuelan Luis Rengel. Favority série je ale určitě pražský tým, což dokládají slova zadopolaře Jana Pojera: „Vidím vzrůstající tendenci výkonů napříč celým týmem, což je dobrý signál. Jdeme si pro tři výhry. První utkání série je na programu v pátek v Blansku pod světly, o víkendu se pak hraje v Praze na Krči.

Jako nepovedenou musí zatím tuto sezónu hodnotit Kotlářka Praha. Vloni bronzový tým je na 8.místě neúplné tabulky a k TOP6 má zatím daleko. K udržení naděje potřebuje každopádně tři výhry v sérii s Bleskem Jablonec. Nováček soutěže má na svém kontě už 4 výhry a také o dvě odehraná utkání méně. Tým se celkem dobře vypořádal s tím, že většinu zápasů odehrál na hřištích soupeřů, ale všichni jeho hráči věří, že už se konečně podaří plně využít i vlastní stadion. Podle statistik jsou na tom v útoku kluby velmi vyrovnaně, avšak oba až v dolní třetině mezi všemi týmy. Nejlepším pálkařem Pražanů je Scott Mulhearn (BA .317), na druhé straně to je Mário Gottschall (BA .351). Nejvytíženějšími nadhazovačů klubů jsou Ercoli (34.3IP) a Smiley (33.3IP), ale ani obrana obou týmů rozhodně nepatří k těm nejpevnějším. Série bude zahájena doublem v sobotu v Jablonci, v neděli se hraje v Praze.

Rovněž dvěma sobotními zápasy bude zahájena série mezi Sokolem Hluboká a Hrochy Brno. Oba kluby se zatím vyhřívají na pozicích zajišťujících postup do TOP6. Hroši vybojovali v minulém kole jednu těsnou výhru nad Arrows, Hluboká si poradila dvakrát s Kotlářkou, přičemž její úterní duel s Jabloncem byl odložen. Má tak nakonec, až na cestování, stejný zápasový rytmus jako její soupeř. Tradičním startérem prvních zápasů Sokola je Jan Novák, prozatím nejlepší nadhazovač celé soutěže s průměrem 0,24 obdrženého bodu na zápas a 63 SO. V obou statistikách tak útočí na zápis do TOP10 extraligové historie v základní části Extraligy, co se týče úspěchu v sezóně. Na 10.místo v počtu SO v jedné sezóně mu chybí 48 strike outů. To Michal Ondráček z Hrochů, zatím druhý nejlepší pálkař soutěže s BA .525, už zářez v historických statistikách základní části má, a to v počtu krádeží v kariéře. Novákovi pak zdatně kryje záda James Boyce (ERA 1.00), Ondráčkovi pak možná překvapivě Jan Pospíšil (BA .381).

Víkend slibuje skvělé zápasy, které mohou o mnohém rozhodnout. Jen připomínáme, že základní část končí 9.6. a prvních šest týmů tabulky postupuje do TOP6 - tedy možnosti bojů o letošní extraligové medaile. V TOP6 se pak výsledky zápasů ze ZČ nezapočítávají.

Starší články