>

Rýsuje se po 4.kole TOP6?

Evženie Votinská, 02.05. 2021 Extraliga

Čtvrté kolo baseballové Extraligy přineslo opět řadu zajímavých výsledků a také individuálních výkonů. A bohužel také jeden odložený zápas kvůli počasí.

Vše začalo již ve čtvrtek, kdy první utkání odehrála Olympia Blansko s Nuclears Třebíč. Olympia se vracela do soutěže po karanténě a byl to návrat vítězný, byť by si to asi hodně diváků v polovině 7. směny, za stavu 4:0 pro Třebíč, nemyslelo. Skvělé výkony podali oba startující nadhazovači. Blanenská posila z Venezuely Luis Rengel zvládl za pět směn rozdat celkem 13 SO, zahanbit se ale nenechal ani Ryan Johnson s 12 SO během 6 směn. Ale právě jeho vystřídání pomohlo domácím k zisku pěti bodů v jedné hře a srovnání kroku se soupeřem. Nuclears dokázali reagovat a před dohrávkou 9. inningu vedli 6:5. O výhře Olympie rozhodl promáchnutý třetí strajk Farkaše a chyba catchera Třebíče, po které doběhl pro vítězství 7:5 Prudil. „Byl to krásný příklad toho, že baseball se hraje až do posledního autu, podali jsme parádní výkon, bojovali a hráli až do konce,“ netajil se spokojeností nadhazovač Blanska Václav Tauš. Rovněž další dvě utkání skončila těsnými výsledky. V pátečním vyhráli Nuclears 3:2. Olympia se opět celý zápas rvala o další výhru, ale šanci na srovnání a případné vedení ztratila v dohrávce 8.směny po běžecké chybě. „Byl to krásný zápas, který rozhodly maličkosti, ale myslím, že jsme podali dobrý výkon,“ hodnotil těsnou porážku blanenský Jaroslav Němec. Ještě dramatičtější, a hlavně delší byl sobotní duel v Třebíči. Zápas se hrál přes čtyři hodiny, a nakonec ho rozhodla až 13. směna. Jako první skórovali dvěma doběhy Nuclears, ale v 6.inningu se podařilo Olympii po sérii hitů průběžné skóre otočit na 3:2 a v následující hře dokonce na 4:2. Domácí se ale nevzdali, na střídajícího Tauše zápas bodově srovnali, a od 8.hry se začínalo znovu. Na kopci v té době proti sobě stáli hrdina čtvrtečního duelu Luis Rengel a Matěj Brabec. Extrasměny měly dlouho stejný průběh, když se hosté z Blanska ujali vždy jednobodového vedení, které hráči Nuclears v dohrávce vždy vyrovnali. Ve 13.směně ale nastala změna, a Olympia šla do dohrávky s dvěma body navíc. Nuclears nejdříve dokázali po doběhu Vávry snížit, a následně po vyloučení Rengela, celý výsledek zápasu otočit. Na prkno musel totiž Aleš Blažek, kterého nadhoz poslal daleko Richard Sázavský a umožnil tak dva doběhy svým spoluhráčům. Utkání tedy skončilo výsledkem 10:9 ve prospěch Nuclears. „Všechny tři zápasy byly náročné, ale naštěstí si odvážíme dvě výhry a výhru v sérii. Byl to hodně dlouhý zápas, v nastavení soupeři skvěle zaházel venezuelský nadhazovač, který nás hodně držel, měli jsme několikrát plné mety a nedokázali to otočit. Za nás předvedl skvělý výkon Matěj Brabec. Klobouk dolů, ještě jsem ho neviděl takhle házet. A bylo tam taky to štěstíčko,“ hodnotil sérii s Olympii Sázavský.

Vyrovnané zápasy se čekaly v sérii Eagles a Hrochů, tedy týmů z popředí tabulky. První duel byl jasně ve znamení pražského celku, kterého podržel zejména reprezentační nadhazovač Tomáš Duffek a domácí tak vyhráli jasně 10:0 po 8 směnách. „Chtěl jsem házet hodně strajků, všechno mi padalo, kam jsem chtěl, Hroši mě moc netrefovali. Věřili jsme si, i když jsme nečekali, že to bude takto rozdílem. Obrana zahrála bez chyby, dobře jsme pálili, takže vše bylo dnes za jedna,“ hodnotil úvodní utkání série jeho hrdina. To sobotní zápas v Brně už byl daleko napínavější a nakonec skončil 9:8 pro Eagles. Ti v jeho průběhu již prohrávali 1:8, ale v páté směně se dokázali pěti body vrátit do zápasu a před poslední směnou byl jeho stav 8:8. O druhé výhře v sérii pro svůj tým nakonec rozhodl sólo homerunem Matěj Hejma. „Začátek utkání se nám docela povedl, dostali jsme se do vedení, ale pak jsme udělali pár drobných chyb, které soupeř využil a pak už se nám nepodařilo chytit to správné momentum,“ litoval po utkání domácí Ondřej Kalandra. Druhý sobotní duel měl obdobný průběh – vedení domácích a stahování hostů. Tentokrát ale Hroši svůj čtyřbodový náskok ze 4.směny udrželi až do konce, a vyhráli 4:2. „Zápas byl vyrovnaný, na nás se trochu podepsala ztráta energie, po předchozím utkání. Ale vyhraná série je super, byl to náš cíl,“ netajil spokojenost Vojtěch Bužga z Eagles. Ti v sérii představili novou posilu Andrew Cosgrova, který se uvedl 6 hity z 11 zápasů.

Druhý souboj mezi Brnem a Prahou, konkrétně tedy mezi Draky a Kotlářkou vyzněl naopak celkově lépe pro brněnský tým. Páteční zápas na MBS předváděli oba startující nadhazovači Chroust a Ercoli skvělé výkony s minimem šancí na větší bodový zisk. Nicméně domácí byli nakonec úspěšnější a díky doběhům bratrů Hajtmarů ve 3. resp. v 5. směně nakonec vyhráli 2:0. Na sobotu se série přesunula do Prahy. V prvním utkání byli Draci lepším týmem, skórovali prakticky v každé směně, a nakonec vyhráli rozdílem 14:3. Ve 4. inningu si připsal Arnošt Dubový hit č. 500. V 5. směně Draci otočili celý lineup a odskočili o dalších 6 bodů. Další homerun přidal do své sbírky Pavel Budský. Domácí se sice dostávali na mety, ale nepodařilo se jim stahovat body. I Kotlářka se ale nakonec mohla radovat z vítězství. Druhý duel na Markétě byl na body opět chudý a více jich díky dvoubodovému homerunu Scotta Mulhearna získali domácí, který nakonec vyhráli těsně 2:1. Pro Mulhearna to byl navíc dvoustý doběh v Extralize. Draci vyvinuli ještě v závěru tlak na střídajícího Štěpána Dupala, který na dva auty po metě zdarma a trefení naplnil dvě mety, ale zápas ale nakonec zavřel SO na 4 nadhozy. „První zápas byl super, vše se nám povedlo podle představ. Do druhého zápasu jsme nenastoupili úplně koncentrovaně, chybělo nám trochu štěstí a také jsme nechali hodně bodů na metách,“ hodnotil sobotní zápasy dračí navrátilec z USA Milan Prokop.

Tempo Praha čekal loňský finalista Arrows Ostrava, a Pražanům se proti ostravským moc nedařilo. Páteční utkání v podstatě rozhodl tříbodový homerun nové posily Arrows Tylera Smithe ve 2.směně. Hosté bodovali pouze jednou, a to díky homerunu Matěje Pláteníka a nakonec prohráli 1:4. Na víkend se série přesunula do Prahy, a sobotní utkání by Tempo určitě raději vymazalo z paměti. Ostravští se pustili do startujícího Jakea Rabnowitze bez respektu, a dlouholetá opora Tempa musela být střídána už ve třetí směně Ondřejem Vankem. To už Arrows vedli 10:1 a dále pokračovali ve své útočné hře. Naopak Boris Bokaj pálkaře Tempa k ničemu nepustil a konečné skóre se tak zastavilo na výsledku 22:1 pro Arrows po sedmi směnách, ve kterých bylo k vidění celkem 6 homerunů. Nedělní utkání se i přes nepřízeň počasí odehrálo a déšť nakonec přinesl více štěstí domácímu celku. Ten se dostal proti mladým ostravským nadhazovačům Šínovi a Votavovi do vedení 5:1, a i přes tlak Arrows nakonec vyhrál 6:4. Šestý homerun v sezóně odpálil Marek Minařík, za plot se trefil na druhé straně také Jakub Kubica. "V pátek a v sobotu jsme dosáhli dvou výher díky skvělému nadhozu a kvalitní obraně podpořené silným útokem. V neděli si nadhoz vybral slabší moment a útok zabral až ke konci, což už na výhru nestačilo," zhodnotil celou sérii Aleš Navrátil.

V souboji letošních nováčků Sokola Hluboká a Blesku Jablonec se kluby nakonec rozešly smírně. Třetí zápas musel být kvůli počasí odložen. První sobotní utkání patřilo Blesku, který se dostal už po třech směnách do vedení 6:0 a nakonec vyhrál celé utkání 8:0. Ve výborném světle se předvedl startér Blesku Jiří Hikl, který dovolil během 7 směn soupeři pouze 4 odpaly a rozdal 7 SO. „První zápas byl klasická super práce Jirky Hikla na kopci, na pálce nás do zápasu dostal dvoubodový homerun Jonáše Výbory a postupně jsme to bod po bodu dostali až do výhry,“ pochvaloval si průběh zápasu Karel Riedl. Druhé střetnutí začaly na kopci zahraniční posily obou týmů, za Hlubokou Boyce a za Blesk Smiley. Více se dařilo hlubockému zástupci, jenž opouštěl hru po 7 směnách za stavu 9:1 pro svůj tým. Tomuto výraznému vedení napomohl také grandslam Martina Macháčka v 5. hře. Hosté se ale nevzdali a na střídajícího Zhupanina po sérii hitů získali v jedné směně pět bodů, kterými korigovali konečný výsledek na 9:6 pro Hlubokou.

V čele tabulky jsou dva týmy – Eagles a Hroši se stejnou bilancí W-L 8-4. Pod pomyslnou hranicí postupu do TOP6 jsou nyní Tempo, Kotlářka, Olympia a Blesk.Všechny kluby tak už okusily radost z výhry. Extraliga pokračuje již v úterý dohrávaným utkámím mezi Ostravou a Blanskem.

Starší články