>

Statistické okénko I

Evženie Votinská, 27.04. 2021 Extraliga

Začátek letošního extraligového ročníku přinesl kromě dramatických utkání a zajímavých výsledků také několik přepisů nejen individuálních extraligových statistik. 

Daniel Vavruša z Kotlářky Praha odpálil v utkání s Tempem Praha svůj 50. homerun a stal se tak 18. členem Klubu českých homerunářů, tedy excelentní vybrané pálkařské společnosti. Té bezkonkurenčně vévodí Pavel Budský (163 homerunů), v roce 2019 do ní vstoupili Martin Mužík (jako nejmladší hráč historie), Terrell Joyce (jako první cizinec) a Tomáš Juněc. Jubilejní homerun padl v 9.směně a upevnil vedení Kotlářky před její dohrávkou. Pro vstup do Klubu je potřeba odpálit 50 homerunů odpálených ve všech fázích Extraligy (bez baráže s První ligou) a také z utkání mužské reprezentace na turnajích typu ME, MS, OH

Jan Novák ze Sokola Hluboká ve třech dosud odházených zápasech vždy překročil hranici dvouciferného počtu strikeoutů, což se mu podařilo jako prvnímu v historii Extraligy. Novák odehrál dohromady 23 směn a má na svém kontě celkem 35 SO. Vloni jich zvládl za celou sezónu 122. Historickým tabulkám v základní části vévodí Dylan Brammer (Skokani) se 137 SO v sezóně 2017, Novák je s počtem 116 SO ze stejného roku na děleném 4.místě společně s Johnem Husseym.

Michal Ondráček z Hrochů Brno se v sérii s Kotlářkou dostal přes hranici 200 ukradených met v Extralize. Započítána je základní část i play-off, a je tak druhý za Jakubem Hajtmarem (250) a před Martinem Schneiderem (193). Letos se zatím Michal dostal na 6 ukradených met, sezónním rekordnamen v ZČ je Petr Síla, který v roce 2016 ukradl 34 met.

Tomáš Duffek z Eagles Praha překonal hned v prvním letošním extraligovém utkání hranici 700 SO, a v postupu na 4. příčku, kde je momentálně Jakub Vančura, mu k dnešnímu dni (27.4.) chybí pouze jeden strike out. Jasné prvenství v této statistice drží Petr Minařík (1092 SO), z aktivních nadhazovačů je třetí Boris Bokaj (828) a vzhůru stoupá také Jan Novák (656).

Jakub Hajtmar z Draků Brno překonal o posledním víkendu v sérii s Hlubokou pěkně kulatou metu a to 600 doběhů v kariéře, tedy jak v ZČ, tak v play-off Extraligy. Nyní je na 3. příčce za Alešem Navrátilem (647) a Pavlem Budským (745). Oba jmenovaní jsou stále aktivní a uvidíme, kam také oni posunou své letošní statistiky v tomto ukazateli.

 

Starší články