>

Hluboká vítězně, slaví i Blesk

Evženie Votinská, 18.04. 2021 Extraliga

Česká baseballová Extraliga pokračovala druhým hracím víkendem, ve kterém se odehrály celkem 4 třízápasové série. Duely mezi Olympií Blansko a Draky Brno byly odloženy.

Již v pátek rozehrály vzájemné souboje Eagles Praha s Arrows Ostrava a pálkaři obou týmů se s tím vůbec nepárali. Kromě třetí směny, dokázaly týmy bodovat v každém inningu a zápas skončil vítězstvím Eagles 12:9. „Po minulém víkendu jsme se potřebovali chytit na pálce, a to se dnes všem povedlo. Podrželi nás nadhazovači, vše se sešlo, jak mělo, a určitě nám to zvedlo sebevědomí“ hodnotil úvodní zápas Šimon Blažek, který odpálil dva hity a utkání na nadhozu v poslední směně bez problémů zavřel. Druhé utkání se pražskému klubu ale nepovedlo. Ostravští pálkaři se hned od začátku opřeli do nadhozů extraligového novice Matyáše Trčky a během dvou směn, ve kterých získali 8 bodů, v podstatě rozhodli o své výhře 14:0. „V bullpenu ze mě nervozita opadla. Chtěl jsem házet striky, ale bohužel mě soupeř rozpálil,“ říkal po utkání Trčka, kterého už ve druhé směně střídal Jan Konrád. Arrows zaznamenali tři homeruny, druhý v sérii Matěj Menšík, který se blíží k metě 50 homerunů a tedy vstupu do Klubu českých homerunářů. Ke třetímu zápasu se týmy přesunuly do Ostravy a domácí nakonec získali druhé vítězství poměrem 5:2. Po vyrovnané první směně, bodovali Arrows v dohrávce 4. inningu, kdy po chybách obrany Eagles a sérii hitů přidali dva doběhy a utkání pak bez problémů doházel Ondřej Satoria. Startujícím nadhazovačem byl opět Filip Votava: "Je důležité, že jsme sérii s Eagles vyhráli. Všechny zápasy jsme byli aktivní na pálce i na metách. Myslím, že nadhazovači podali dobrý výkon, i když nám počasí zrova nepřálo." Za Eagles odházel poslední 4 směny Albert Pražák: „Byl to hezký zápas, bohužel jsme prohráli, ale na všem se dá pracovat. Páteční výhra nám může klidně pomoci i do TOP6.“
Arrows tak mají po dvou víkendech na svém kontě čtyři vítězství, Eagles tři.

Sokol Hluboká přišel v týdnu rozhodnutím STK ČBA o dvě výhry z úvodního kola, ale nováčka tato situace nesemlela, naopak ho nakopla k dalším skvělým výkonům, které odneslo Tempo Praha. Do prvního sobotního utkání nastoupili jako startující nadhazovači dva reprezentanti – český Jan Novák a izraelský Joseph Wagman, a bylo to jejich parádní představení. Hluboké se podařilo dvakrát skórovat hned v dohrávce 1.směny, a to se nakonec ukázalo jako rozhodující. Tempo dokázalo v 5.směně pouze snížit a zápas tak skončil výsledkem 2:1. Oba nadhazovači odházeli 8 směn a dostali se hodně přes 100 nadhozů. Novák přidal do svých statistik dalších 12 strike outů, Wagman skončil na 11. Do druhého zápasu vstoupilo lépe Tempo, které získalo první bod, ale po hříchu to byl jeho poslední. Naopak Hluboká odpověděla třemi body v dohrávce 3.směny, když všechny získala po chybách obrany Pražanů. Těm se proti zahraničním posilám Sokola Parsonsovi a Boycemu na pálce v dalším průběhu utkání moc nedařilo, naopak domácí přidali další body a nakonec vyhráli 6:1. Také nedělní utkání patřilo nováčkovi, který je tak se čtyřmi výhrami na průběžném 4.místě. Sokol začal na nadhozu s Petrem Vojtou a ve 4.směně vedl 6:0. Tempo začalo v půlce utkání dotahovat na 4:6, čemuž mu pomohl i dvoubodový homerun Marka Minaříka. Hluboká ale opět bodově odskočila a nakonec si z Prahy veze výhru 8:5. První homerun Hluboké v letošní Extralize odpálil Matěj Dvořák.

 

Neúplnou tabulku vedou Hroši Brno, ale ani ti už nejsou bez porážky. V sobotu je dokázala v prvním vzájemném střetnutí porazit Kotlářka Praha 5:3. Pražský tým vlétl na startujícího Lukáše Hloucha a vedl po 2 směnách 5:0. Domácí se začali prosazovat na dobře házejícího Lukáše Ercoliho až v 6.směně. Zápas zavřeli Cihlář a Dupal. Hroši soupeře přepálili, ale na dotažení špatně rozjetého utkání to nestačilo. I ve druhém zápase zapsala první doběhy Kotlářka, ale tentokrát Hroši dokázali její nástup zachytit a také rychle odpovědět. Během utkání se dostali do vedení 7:3. Zápas se začal dramatizovat po trojmetovém odpalu Mikuláše Hanuše v7. inningu, kterým stáhl 3 body a dotáhl Kotlářku na rozdíl jediného bodu. Domácí Kellen Croce musel jít z pole zápas zavřít a další body už domácí neobdrželi. Utkání bylo za stavu 7:6 pro Hrochy ukončeno po 8.směně pro tmu. V neděli se série přesunula do Prahy a první tři směny nenapovídaly nic o tom, že zápas skončí rozdílovým výsledkem 15:4 pro brněnské hráče. Pak se však podařilo Jakubu Ondráčkovi odpálit tříbodovým homerun, obrana domácích dělala chyby, a ani časté střídání na kopci Kotlářky v dalších směnách nedokázalo útočnou chuť Hrochů zastavit.
Kotlářka tak má po dvou víkendech pouze dvě výhry, Hroši naopak šest.  

 

Blesk Jablonec, druhý nováček soutěže, zatím vzhledem k počasí nemohl využít ani jednou své domácí hřiště, přesto si zapsal svou historicky první extraligovou výhru. První sobotní střetnutí s domácími Nuclears Třebíč neměli hosté z Jablonce proti Ryan Johnsonovi nárok. Za celé utkání dokázali odpálit pouze 2 hity a nakonec prohráli 0:9. Na pálce se blýskl Tomáš Chadim, který odpálil 5 hitů z 5 startů. To druhý zápas už byl o něčem jiném. Za Blesk nastoupil na kopec zkušený Američan Smiley, za Nuclears naopak mladý Lukáš Pacal. Jablonečtí se dostali ve druhé hře do vedení 2:1, když skóroval Radek Šulc. Až do sedmé směny se pak skóre neměnilo. Pak ale Nuclears vystřídali nadhazovače, hráči Blesku se rozpálili, a i díky chybám v obraně Třebíče proměnili své účinkování v této směně v šest doběhů. Nuclears dokázali v poslední směně už pouze korigovat konečný výsledek na 10:4 ve prospěch nováčka. Nedělní utkání hrané opět v Třebíči bylo jasnou záležitostí Nuclears a jejich startujícího nadhazovače Justina Revelse. Ten byl na kopci pět směn, během kterých rozdal 10 SO. Utkání nakonec skončilo jasnou rozdílovou výhrou Třebíče 16:2. „Ke třetímu zápasu jsme nastoupili trochu vlažně. Na pálce jsme se v pak trochu chytili, ale v obraně jsme udělali moc chyb a naši nadhazovači měli problém trefit strike,“ byl po zápase k výkonu svého týmu kritický Matyáš Fous, vnější polař Blesku. Naopak spokojený byl hráč první mety Nuclears Lukáš Smejkal: "Výborně zaházel Justine, byl dominantní a prakticky k ničemu Jablonec nepustil. Na pálce jsme výborně zabrali a myslím, že jsme předvedli výborný výkon."

 

Extraliga pokračuje v pátek 23.4. a tahákem třetího kola bude určitě souboj Draků s Hlubokou.

Starší články