>

Zábavný opening weekend

Evženie Votinská, 11.04. 2021 Extraliga

Extraliga má za sebou opravdu zajímavý opening weekend. Nováček z Hluboké vlétl do soutěže třemi výhrami nad Eagles, v Ostravě padlo v jednom utkání 9 homerunů, úspěšné premiéry v soutěži si připsali mladíci ročníku 2006 a Daniel Vavruša vstoupil do Klubu českých homerunářů.

Sokol Hluboká se netajil předsezónními ambicemi a na hřišti je hned prvním víkend dokázal naplnit. Tři vítězství nad vloni čtvrtými Eagles Praha, dvě z toho na hřišti soupeře, to je určitě dobrý začátek pro cíl postoupit do TOP6. První duel skončil těsnou výhrou Hluboké 2:1, když se na kopci proti sobě postavili reprezentanti Tomáš Duffek a Jan Novák. Novák přestoupil před sezónou z Kotlářky a prokázal své kvality. Během šesti směn rozdal 12 SO a obdržel pouze 2 hity, oba až v 6.směně. Jeden z nich od Matěj Bubeníka, pro kterého to byl první extraligový hit v kariéře. V sobotním zápase se na Krči představili zahraniční nadhazovači Goldsmith a Parsons, a stejně jako předchozí den, patřili opět k ozdobám celého zápasu. Hosté z Hluboké nakonec vyhráli 4:2, byť v utkání prohrávali 0:1. Domácí představili v premiéře dalšího mladého hráče, nadhazovače Šimona Vyklického. „„Byl jsem nervózní, ale když jsem viděl, jak kluci všechno pochytali, tak to opadlo,“ řekl po zápase Šimon, který odházel 4 směny a obdržel pouze 1 bod. Na neděli se série přesunula na Hlubokou, ale ani změna prostředí Eagles úspěch nepřinesla, třetí utkání prohráli 0:7 a celou úvodní sérii tak 0:3. „Nebyla to naše nejlepší série, ale doufám, že se to otočí, a že začneme hrát, jak to umíme,“ prohlásil po zápase Jan Konrád, startující nedělní zápas. Eagles se podařilo odpálit v zápase 7 hitů, ale Šťastný, Vojta ani Vlach je společně s obranou k zisku bodu nepustili. „Tři výhry na úvod nás samozřejmě těší, kluci se uklidnili, ale Extraliga bude dlouhá a musíme zůstat pokorní, s velkým respektem k dalším soupeřům,“ uvedl po vítězném trojutkání trenér Hluboké Zdeněk Josefus.

Obhájci titulu Draci Brno dokázali třikrát porazit druhého nováčka soutěže, Blesk Jablonec, ale zejména v prvním utkání jim to dalo hodně práce. „Podali jsme skvělý výkon,“ řekl po porážce 1:2 mladý nadhazovač Blesku Jiří Hikl. Draci prohrávali v úvodním zápase až do dohrávky 6.směny, kdy skórovali Jakub Hajtmar a Přemek Chroust. Sobotní utkání začali lépe domácí Draci, a nakonec dokráčeli k pohodlné rozdílové výhře 13:1, když se hostující pálkaři nedokázali prosadit proti Filipu Čapkovi ani Janu Nebenführovi, a naopak oba nadhazovači hostů brněnským pálkařům vyhovovali. Čtyři hity ze čtyř startů včetně homerunu zaznamenal Arnošt Dubový. Rovněž třetí zápas se odehrál v Brně na MBS a nováček se v něm výborně držel 6 směn, po kterých byl stav 1:1. Poté však už jablonečtí nadhazovači kapitulovali a obhájci titulu nakonec zvítězili 7:1 a celou sérii tak vyhráli 3:0. „Soupeř byl těžký, rozkoukávali jsme se, ale do dvou utkání ze tří jsme nastoupili opravdu dobře. Je to prohraná série, ale máme na čem stavět,“ hodnotil celou sérii s Draky Jan Výbora.

První pražské derby dopadlo lépe pro Tempo, které dokázalo vyhrát oba sobotní duely na půdě soupeře, Kotlářka pak vyhrála v neděli na Tempu a série tak skončila 2:1 pro vloni 6. tým tabulky. První sobotní utkání skončilo pro klub z Libuše vysokou výhrou 14:1 v 7.směně. Reprezentační nadhazovač Marek Minařík toho soupeři moc nedovolil, odházel celý zápas, a navíc byl platný také na pálce, kde zaznamenal homerun. Za plot se trefili také David Vohánka a Jake Rabinowitz. Do druhého zápasu nastoupili na kopec za domácí Lukáš Ercoli a za hosty izraelský reprezentant Joseph Wagman. Oba dominovali až do 5.směny, kdy Michal Zelenka odpálil homerun a dostal Tempo do vedení. V dohrávce se po dobře zahrané squeeze play podařilo domácím srovnat. Do sedmé směny oba týmy své nadhazovače vystřídali, což nakonec přineslo více štěstí a druhou výhru, tentokrát 4:1, Tempu. Další homerun přidal Marek Minařík, celkem ale kralovali nadhazovači, kteří dohromady dovolili pálkařům pouze 6 hitů a rozdali 18 strike outů. „Měli jsme málo tvrdých odpalů. Se svým výkonem na pálce nejsem spokojený, ale chystalo se mi dobře,“ hodnotil sobotní zápasy catcher Kotlářky Tomáš Bílek. Nedělní utkání se vyvíjelo lépe pro Kotlářku, která se ve 2. směně ujala vedení 2:0, po celou jeho dobu vedla, a nakonec zvítězila 6:2. Startujícími nadhazovači byli Jake Rabinowitz a František Novák, kterého do 5.inningu vystřídal Jiří Vavruša. Ten se pak také stal jedním ze strůjců letošní první výhry Kotlářky. Tou další byl jeho bratr Daniel, který v 9. směně odpálil dvoubodový homerun. Kromě navýšení vedení a uklidnění svého týmu, se tímto odpalem dostal na hranici 50 homerunů a vstoupil tak do Klubu českých homerunárů: „Měli jsme chybičky v poli, toho se musíme vyvarovat. V útoku to bylo trochu ušmudlaný, ale body jsme dali, a to je důležité. Ani jsem nečekal, že to bude homerun, síla letos není,“ usmíval se po výhře Vavruša.

Nuclears Třebíč sehráli po svém vstupu do Extraligy v roce 2017 s Arrows Ostrava celkem 12 utkání a ani jediné nevyhráli. Až v neděli. Celá série ale začala v sobotu v Ostravě divokým zápasem, který trval téměř čtyři hodiny, skončil výhrou domácích 17:16 a padlo v něm celkem 9 homerunů. Arrows nastoupili do úvodního duelu s Ondřejem Satoriou, hosté s Lukášem Smejkalem, který ale vydržel na kopci pouze 3 směny. Po nich vedli domácí už 5:0, skóre se však poté začalo přelévat z jedné strany na druhou. Po prostřídání nadhazovačů a 9 bodech Nuclears v 6.hře, se hosté dostali do vedení 13:8. Přestřelku ale nakonec lépe zvládli v dohrávce 9.směny domácí. Ryan Johnson z Třebíče zaznamenal 5 hitů z pěti startů, z toho dva homeruny a 4 stažené body. V následujícím zápase pokračovalo pálkařské představení obou soupeřů, k vidění bylo dalších 6 homerunů a domácí se nakonec radovali z výhry 12:6. Winner si zapsal reprezentační nadhazovač Boris Bokaj, který za sedm směn dovolil soupeři pouze 2 hity a rozdal 10 SO. „Dobře jsme viděli a trefovali míče, byla to zábava. Prohrávali jsme, vyhrávali, bylo to nerozhodně… Byly to zábavné zápasy, které jsme bohužel prohráli,“ hodnotil sobotní divočinu třebíčský Ryan Johnson. Nedělní utkání v Třebíči se už nevymykalo z běžných baseballových zvyklostí. Domácí podrželi na kopci jejich zahraniční posily, Justin Revels a Ryan Johnson. „Těšil jsem se na kopec, trochu jsem bojoval, ale věděl jsem, že nahážu pár striků a naše obrana fungovala dobře,“ hodnotil utkání Revels, jenž odházel nakonec 6 směn. Pálkaři Nuclears se naopak proti Filipu Votavovi, který si odbyl svou extraligovou premiéru, a Martinu Kubovčíkovi dokázali prosadit. Do vedení šli hned ve 2.směně, kdy na dva auty doběhl po divokém nadhozu Kadrnožka. Přidávali pak po bodu každou sudou směnu a nakonec vyhráli 4:0. „Celá série, ve které bylo k vidění 55 doběhů, 68 hitů a 15 homerunů, tak skončila 2:1 pro Arrows. „Asi nikdo z nás si první zápas nové sezóny nepředstavoval tak, že ho budeme hrát téměř 4 hodiny, padne ve něm 9 homerunů a 34 bodů. Ve druhém zápase, jen o půl hodiny později po předchozím dramatu, jsme opět bodovali v úvodních směnách, a narozdíl od prvního zápasu jsme si vedení udrželi po celou dobu. V neděli jsme bohužel  i přes vyvíjený tlak nebyli schopni skórovat, což se domácí Třebíči čtyřikrát povedlo,“ hodnotil první hrací víkend Daniel Černý, vnější polař Arrows.

Tři výhry slavili kromě Hluboké a Draků, také Hroši Brno, kteří hráli s Olympií Blansko. Páteční večerní utkání v Blansku skončilo rozdílovým výsledkem 11:1 po 7. směně. Olympii se nepovedl hned úvod utkání, ve kterém obdržela, i po chybách obrany, 7 bodů. Extraligovou premiéru na kopci si odbyl blanenský Jiří Grossmann: „První směna nám trošku utekla, ale to se stane. Moc jsem si to užil, pro mě už byl jen zážitek být s kluky v dogoutu.“ Také sobotní utkání nakonec patřilo Hrochům, byť v něm Blansko až do 6.směny vedlo 3:1, když se na kopci dařilo startujícímu Davidu Farkašovi: „Jsem zklamaný z výsledku. Bojovali jsme do konce, měli jsme tam nějaké chyby, a zlepšili jsme se oproti pátku, hlavně na pálce.“ Díky dvěma doběhům v 9.inningu utrhli Hroši konečnou výhru 6:4. Na hladké vítězství to pak vypadalo v nedělním duelu, kdy Hroši na domácím stadionu vedli už 7:0, ale Olympie zabojovala a zápas ještě zdramatizovala. Pomohl jí k tomu i grandslam Ladislava Kabeše, nejlepšího pálkaře utkání, na začátku 6.směny. Nakonec však domácí i s pomocí prostřídání celkem 6 nadhazovačů utkání zvládli a zapsali si výhru 13:9.

Opening weekend stál opravu za to. Věřme, že i další průběh sezóny bude takto zábavný a zajímavý. Těšme se na další výkony našich reprezentantů, zahraničních posil, české mladíky a další překonávání historických statistik. První utkání druhého hracího víkendu je na programu již ve čtvrtek, kdy Olympia hostí Draky.

 

Starší články