>

Začínáme!

Evženie Votinská, 08.04. 2021 Extraliga

Baseballová Extraliga zahajuje ročník 2021, ve kterém uvidíme dva nováčky a také tuhý boj o setrvání v nejvyšší soutěži, protože v roce 2022 bude v Extralize startovat pouze osm klubů. Zápasům zatím nemohou přihlížet diváci, ale kluby zapracovaly na možnosti streamů a fanoušci tak mohou utkání sledovat on-line přes kamery. Všechna utkání bude možné sledovat na webové stránce tv.baseball.cz. Oproti roku 2020 budou v soutěži opět zajímaví zahraniční hráči, a opět bude možné na jednotlivá utkání sázet prostřednictvím sázkové kanceláře Tipsport.

Opening weekend je rozložen do tří dnů, ve kterých se utkají třikrát vždy stejní soupeři. Obhájci titulu Draci Brno budou hrát s nováčkem Bleskem Jablonec. Jabloneckým se vrátili odchovanci z hostování a v jejím kádru je také filipínský reprezentační nadhazovač. Draky opustil Petr Čech, který přestoupil do Arrows, klub ale čerpá mladé hráče ze své bohaté základny. „A tým je připravený stejně jako každý rok. Očekávání od sezóny jsou vždycky stejná – probojovat se do finále a zakončit ji titulem. Uspět chceme také na Evropském poháru ve Francii,“ klade před svůj cíl nemalé cíle manažer klubu Arnošt Nesňal. Jablonečtí postoupili mezi elitu poprvé v historii a cíle mají skromnější. „Chceme hlavně sbírat zkušenosti, a ty využít v pozdější fázi sezóny. Do každého zápasu musíme jít bez respektu, snažit se hrát co nejlepší baseball, a hlavně držet jako tým,“ burcuje své spoluhráče Jonáš Výbora, který v minulých letech hostoval v dresu Eagles Praha.
Sérii zahájí páteční večerní (19:00) duel na MBS, pokračuje v sobotu rovněž v Brně (13:00) a v neděli se přesouvá do Jablonce (13:00).

Druhého nováčka, Sokol Hluboká, čekají duely s Eagles Praha. Eagles postoupili vloni do semifinále, a nakonec skončili na 4. místě. Hluboká vyhrála První ligu a před sezónou významně posílila. Vzájemná utkání obou soupeřů se datují do roku 2004 a ve všech byl úspěšnější pražský celek. „Bude to na začátek soutěže dobrá zkouška pro naše pálkaře, budeme muset být trpěliví a pokusit se „sundat“ startujícího nadhazovače co nejdříve a poté rozhodnout zápas. Stěžejní bude uhlídat klíčové pálkaře Hluboké na uzdě,“ plánuje zkušený vnější polař Eagles Michal Zýma a pokračuje: „Eagles mají více zkušeností a více hráčů, kteří mohou rozhodnout utkání. Už se samozřejmě moc těším.“ Hluboká se před startem sezóny netají ambicemi na TOP6, kromě reprezentantů Mužíka a Nováka přivedla také tři importy, trenérem týmu je Zdeněk Josefus. „Myslím, že náš tým bude postavený na nadhozu. Sezónu vidím optimisticky, máme slušný tým,“ myslí si Jan Novák. Ten byl vloni suverénně nejúspěšnější v počtu rozdaných strikeoutů (122) a druhá posila, Martin Mužík pak útočnou potencí – pálkařský průměr v celé sezóně (BA) .423, 60 hitů.
Série začíná v pátek v Praze pod světly (19:00 hod.) a pokračuje v sobotu rovněž v Praze (13:00), v neděli se pak přesouvá na Hlubokou (13:00).

Třetí sérii začínající v páteční podvečer jsou zápasy mezi Olympií Blansko a Hrochy Brno. Blansko od svého vstupu do Extraligy v roce 2017 nepostoupilo do TOP6, Hroši vloni skončili na 5. místě. Vloni se kluby rozešly v ZČ smírně 1-1, historicky mají jasně navrch Hroši 1W-L 14-3. Brněnský tým před sezónou posílil – z Třebíče získal Lukáše Hloucha a Marka Krejčiříka, tým nově vede Alexander Derhak. Blansko má podobný tým jako vloni, i letos v něm budou sbírat zkušenosti mladé naděje Draků Brno. „Nejsme v sérii favoritem, ale budeme se snažit předvést co nejlepší výkony a zajistit si nejlepší možný výsledek. Doufáme, že nastoupí také naše posila z Venezuely, nadhazovač Luis Rengel. Šanci by měli dostat všichni hráči, kteří jsou tuto chvíli k dispozici“ zní z Blanska. Pátečním startujícím nadhazovačem bude Štěpán Havlíček: „Těším se na první zápas i celou sezónu, i když zatím bez diváků. Ale jsem rád, že máme možnost hrát.“ Alexander Derhak má k dispozici velmi mladý kádr, s hráči pracují ve vlastním Prospect Programu. „Průměrný věk hráčů je 19 let, je pravděpodobné, že nám mnoho mladých pušek letos pomůže. Hrajeme, abychom vyhráli Extraligu a cestu k titulu si pořádně užili,“ říká Derhak.
V pátek večer (19:00) se hraje v Blansku pod světly, v sobotu opět v Blansku (13:00) a v neděli se série přesouvá do Sportovního areálu U Hrocha (13:00).

Hned první hrací víkend přinese také první derby, a to pražské, mezi Kotlářkou a Tempem. Kotlářka brala vloni bronz, Tempo skončilo páté. V loňských vzájemných duelech byl tým z Markéty jednoznačně lepší, vyhrál všech pět zápasů, a lépe je na tom i v historických statistikách (W-L 25-10). Z klubu ale před sezónou odešlo hodně hráčů ze základní sestavy (Mužík, Novák, Vlach), do USA se vrátili Martin Červenka, Filip Smola i Daniel Padyšák. „Letos bude Kotlářka složena z hráčů všech věkových skupin, máme velmi dynamický tým složený z všestranných hráčů s mnoha skvělými schopnostmi. Budeme se držet našich silných stránek,“ plánuje hrající trenér Scott Mulhearn. Tempo získalo do svých řad zajímavou zahraniční posilu, kterou je izraelský reprezentační nadhazovač Joseph Wagman. „Věřím, že s přídavkem kvalitního výkonu na kopci, neprůstřelnou obranou a agresivitou v útoku, můžeme vítězit,“ věří nadhazovač Tempa David Nevěřil, který vloni skončil sezónu v TOP 10 s ERA 2.74, přičemž v základní části stlačil tento statistický ukazatel dokonce na 1.11.
Týmy hrají v sobotu doubleheadr na Kotlářce (12:00 a 15:00), v neděli se hraje na Tempu (13:00).

Rovněž v Arrows Ostrava odehrají doma v sobotu dvě utkání, a to s Nuclears Třebíč. Arrows vloni skončili po dvou titulech za sebou na 2.místě, Nuclears museli opět bojovat o udržení v Extralize a v konečném pořadí skončili na 8. příčce. Historické zápisy hovoří jasné pro Arrows 12:0, Třebíčtí tak zatím dosud na svým víkendovým soupeřem v Extralize nevyhráli. Před sezónou jim do Hrochů Brno reprezentační nadhazovač Lukáš Hlouch a Marek Krejčiřík, do Německa přestoupil chytač Kamil Pejchal. „Jsme tradičně jedním z týmů s nejnižším věkovým průměrem v Extralize. Také letos se na soupisce objevily nové tváře našich mladých odchovanců, kteří budou sbírat své první zkušenosti v nejvyšší soutěži mužů. Hlavním cílem týmu je především udržet v silné konkurenci Extraligu i pro příští sezónu,“ uvádějí Nuclears ve své tiskové zprávě. Ostravští zatím jako jediní v soutěži zatím nepředstavili žádného cizince, spoléhají se na osvědčenou sestavu v čele s několika reprezentanty a také navrátilcem Petrem Čechem. „Snažíme se hrát atraktivní baseball na pálce podpořený dobrou obranou a nadhozem. Chceme dát také dostatečný prostor mladým hráčům, aby sbírali zkušenosti,“ říká před startem sezóny baseballový nestor Aleš Navrátil, který vstupuje do své 30. extraligové sezóny. Za Arrows bude také hrát nejlepší pálkař loňského ročníku Matěj Menšík, který určitě doplní vloni skvěle pálícího Jakuba Kubicu.
První extraligový víkend bude psát určitě zajímavé příběhy. Vy u toho můžete být prostřednictvím streamů na tv.baseball.cz. Sledujte také naše sociální sítě, kde se dozvíte aktuální informace včetně všech startujících nadhazovačů.

Pokud jste ještě neviděli náš předligový videomagazín Showtime, najdete ho zde

Podcast s hráči Jablonce zde, s hráči z Hluboké zde

Starší články