>

Zahraniční hráči v Extralize 2021

Lukáš Ercoli, 29.03. 2021 Extraliga

V minulé sezóně platil zákaz zahraničních hráčů, kromě cizinců, kteří žijí v České republice dlouhodobě. To se pro sezónu 2021 opět mění, a proto se můžeme těšit na velmi zajímavé posily ze zahraničí v tomto ročníku. Manažeři jednotlivých klubů se opět vytáhli a k vidění bude plná řada velmi kvalitních hráčů, ať už úplně nových tváří, tak i hráčů, kteří již v minulosti v české Extralize působili.

Začneme u obhájců titulu Draků Brno, ty čeká v letošním roce obhajoba domácího titulu, ale také C.E.B. Cup ve francouzském Senartu. I proto svůj kádr posilnili hned o tři zahraniční jména. Nejznámější tváří na jejich rosteru je určitě Jason Jarvis, který se opět vrací do brněnského celku z Eagles Praha. V Dracích působil již v sezóně 2016, kdy tento americký univerzál pomohl brněnskému celku k získán titulu. Do Extraligy se vrátil v roce 2019 s Eagles a výrazně jim pomohl k historické účasti v Czech Series a konečné stříbrné medaili. Jarvis má v Extralize odházených 20 utkání v základní části a jeho ERA je 2.80. Týmu navíc dokáže pomoct i na pálce, má v Extralize pálkařský průměr .254. Dalším zahraničním hráčem je Američan Michael Varga, který přichází z rakouské Bundesligy, kde oblékal dres Attnang Athletic, s kterými dokráčel až do semifinále. V základní části zaznamenal 9 homerunů, což byl nejlepší výkon v soutěži. Jeho pálkařký průměr byl .365 a OBP .500. V letech 2018 a 2019 působil také v Austrálii a Belgii. Poslední posilou je Američan Marcus Jensen, který měl hrát za brněnský celek už v roce 2020, ale okolnosti kvůli pandemii Covid-19 to znemožnily. Jensem má bohaté zkušenosti z Minor League, kde odehrál 6 let na farmách Tampa Bay Rays. V MiLB nastoupil celkem do 131 utkání a jeho ERA byla 3.48. Nejvýše to však dotáhl do Single A. Po sezoně 2014 s ním Rays neprodloužili kontrakt a Jensen tak nastupoval za Rockland v nezávislé CanAm League, kde si odnesl ocenění pro Hráče měsíce srpen.

Dalším týmem, který byl při posilňování kádru velice aktivní je nováček Sokol Hluboká, nejenže získali několik českých reprezentačních hráčů jako Jana Nováka a Martina Mužíka, ale také tři výrazné zahraniční hráče. Prvním je již velmi známá tvář pro české fanoušky, a to Američan Wesley Roemer. Roemer v české nejvyšší soutěži působil mezi lety 2017 až 2019, kdy oblékal dresy brněnských Draků a ostravských Arrows. V obou klubech dosáhl na tu nejvyšší metu, a to získání titulu. Do historie české Extraligy se navíc zapsal také dvěma no-hittery. V základní části má odházeno 161 směn, ve kterých zaznamenal 161 strikeoutů a jeho ERA byla pouze 1.17. V uplynulém roce pak Američan oblékal dres bundesligového klubu Heidenheim Heideköpfe. Druhou posilou je Novozélanďan Jimmy Boyce. Boyce působil mezi lety 2018 až 2020 v australské ABL. První dvě sezóny strávil v dresu novozélandského celku Auckland Tuatara a minulý rok strávil v celku Canberra Cavalry. Celkem má Boyce v ABL odházených 106.1 směny s ERA 6.77 a 59 strikeouty. Poslední posilou na nadhazovacím kopci pro Jihočechy je Australan Billy Parsons. Parsons, stejně jako Boyce, v minulém roce oblékal dres Canberra Cavalry v australské ABL. Celkem nastoupil v pěti utkáních jako reliever a jeho ERA v nich byla 8.31. V regionální soutěži státu Viktoria ale nastupoval převážně jako startér.

Ani druhý nováček české nejvyšší soutěže Blesk Jablonec nezahálel a přivádí celkem dvě posily na nadhazovací kopec. První posilou je filipínský reprezentant Paulo Macasaet. Pětadvacetiletý nadhazovač je stabilním členem reprezentačního týmu Filipín již od roku 2015 a zahrál si již na několika mezinárodních turnajích, jako třeba kvalifikační turnaj na World Baseball Classic 2017. Druhým nadhazovačem je Američan Jimmy Smiley. Ten strávil poslední čtyři sezóny na amerických univerzitách, nejprve na Whitman College, poté na Collumbia College a University of Waterloo.

Eagles Praha také přivádí dvě zahraniční posily. První posilou na nadhazovací kopec je Američan Carson Goldsmith. Goldsmith byl v roce 2012 draftován organizací Minnesota Twins. V organizaci strávil pouze dvě sezóny a v MiLB tak odházel pouze 22 směn jako reliever s ERA 5.73. V minulém roce byl domluvený na působení ve švýcarské lize, ale kvůli celosvětové pandemii nakonec za Therwil Flyers vůbec nenastoupil. Posilou na pozici catchera je Američan Robbie Nelson. Jehož primární pozice je catcher, ale s velkou pravděpodobností se také objeví ve vnitřním poli. Působil v australském Perthu a předtím na americké univerzitě Corban University v Oregonu.

Hroši Brno se budou moci spolehnout na dvě zahraniční posily na nadhazovacím kopci. Jednou z nich je již velmi známý John Hussey, který působí v české nejvyšší soutěži od roku 2015, kdy nastupoval v dresu Techniky Brno. V roce 2018 se přesunul do brněnských Draků, aby v roce 2020 skončil v třetím brněnském celku, tedy Hroších. Za 6 sezón nastoupil celkem v 58 zápasech v základní části, odházel v nich 305 směn a zaznamenal 375 strikeoutů a jeho ERA se zastavila na čísle 2.69. Pro sezónu 2021 přichází do Hrochů také Američan Kellen Croce. Croce strávil čtyři sezóny na univerzitě New Heaven, kde nastoupil do 63 zápasů s ERA 2.86. Poslední roky působil hlavně v nezávislých soutěžích v USA. Mimo severní Ameriku má zkušenosti také s baseballem z Austrálie.

Kotlářka Praha se bude moci spolehnou hned na tři zahraniční hráče. I když dvě jména budou českým fanouškům již velmi známá. Prvním je Američan Joseph Truesdale, který působí v české nejvyšší soutěži již od roku 2006. Za uplynulých 14 sezón v základní části zaznamenal 1 533 nástupů na pálku a jeho pálkařský průměr je 0.281. Druhým je Australan Scott Mulhearn, který působí v týmu jako hrající trenér. V Extralize hraje od roku 2015 a jeho pálkařský průměr činí 0.354 v základní části. Poslední posilou pražského celku pro letošní sezónu je Američan Tate Gillespie. Gillespie působil v letech 2018 a 2019 na Univerzitě Texas A&M. V prvním roce odházel 38 směn s ERA 5.21. Ve druhé kvůli zranění pouze jednu směnu, ve které povolil 3 hity a jeden doběh.

Ani Nuclears Třebíč přes off-season nezahálela a přivádí několik zahraničních posil. Prvním je Američan Jeffrey Barto, který přichází na Vysočinu z brněnských Hrochů a v klubu by měl působit jako hrající trenér. Barto v letech 2016 až 2018 nastoupil ve 42 utkáních v základní části a jeho ERA byla 2.94. V 187 směnách zaznamenal také obdivuhodných 208 strikeoutů. Obzvlášť v sezoně 2018 Barto zazářil, když měl v základní části hodně nízkou ERA, a to 0.55. Druhou posilou je Američan Anthony Cipolla. Tento americký baseballista není českému fanouškovi úplně neznámý, protože v roce 2018 jako člen týmu Arrows Ostrava, pomohl týmu získat historicky první extraligový titul. V této sezóně zaznamenal pálkařský průměr 0.276 a OBP .368. Další posilou je americký nadhazovač Justin Revels. Revels si udělal dobré jméno již na Univerzitě, když v NCAA ve třech sezónách zaznamenal ERA 3.45 v 159 odházených směnách a k tomu přidal také 201 strikeoutů. Minulý rok Revelse škola University of Illinois Springfield vybrala do nejlepšího týmu uplynulé dekády. Dalším nadhazovačem je Kanaďan Ryan Johnson. Ten působil dva roky na NCAA Lubbock Christian University, za kterou nastoupil ve 30 zápasech, odházel 185 směn a jeho ERA se zastavila na čísle 2.87.

V dresu Tempa Praha také uvidíme dvě nové tváře a jednu zahraniční stálici. Američan Jake Rabinowitz působí v pražském Tempu již od roku 2014 jako univerzál. Jeho BA se za 7 sezón zastavila na čísle 0.336 v základní části. Na nadhozu již odházel v ZČ 535 směn, ve kterých si připsal 511 strikeoutů a ERA 4.25. Dalším je Američan Phillip Steering, který by měl tým posílit na pozici catchera. Steering odehrál čtyři sezóny v NCAA University of Hawaii at Hilo. Za čtyři sezóny zaznamenal 181 úspěšných odpalů a 18 homerunů, jeho BA se zastavila na čísle 0.332. Třetí zahraniční posilou je Joey Wagman, který Pražany posílí na nadhazovacím kopci. Třicetiletý nadhazovač má za sebou velmi bohatou kariéru, celkem 5 let působil v Minor League v organizaci Oakland Athletics. V MiLB nastoupil celkem ve 124 zápasech, ve kterých odházel téměř 300 směn a zaznamenal 275 strikeoutů a jeho ERA se zastavila na 4.43. Nejvyšší soutěž si zahrál za Midland RockHounds a to AA.

Dva celky, a to Arrows Ostrava a Olympia Blansko doposud neoznámily žádné zahraniční posily a ani na jejich soupiskách nevidíme žádné hráče ze zahraničí. Uvidíme, zda sezónu 2021 odehrají pouze s českými hráči, nebo dojde k jejich posílení během sezóny.

Starší články