>

Blesk Jablonec - Musíme být trpěliví a bojovní

Evženie Votinská, 18.03. 2021 Extraliga

Jedním ze dvou letošních nováčků v Extralize je Blesk Jablonec. Tým, který vznikl v roce 1992 se probojoval do nejvyšší soutěže poprvé v historii. V posledních letech Blesk stabilně zaujímal přední příčky v 1. Lize (ČML), výhru v celé soutěži získal v roce 2010. V sezóně 2019 a 2020 se probojoval do finále, ze kterého si však v obou případech odnesl stříbrnou medaili.

Jeho hráči sbírali v uplynulých letech extraligové zkušenosti zejména v dresu Eagles Praha a letos by je chtěli zúročit. Jedná se zejména o Jana Výboru, Jonáše Výboru a také Zdeňka Machačku, jenž nakoukl i do reprezentace U23. Do svého mateřského klubu se vrací i reprezentant Marek Chlup, kterému se momentálně výborně daří na univerzitě v USA.

Tým přivedl dva cizince - reprezentanta Filipín nadhazovače Paula Macasaeta (r. 1995) a amerického rodáka, rovněž nadhazovače, Jimmy Smileyho (r. 1997).

Hrající coach Michal Kubina a mladý nadhazovač (r. 2001) Jiří Hikl, který vyrostl v Liberci odpověděli před začátkem soutěže na pár otázek.

Jak je Blesk připraven na vstup do Extraligy?
MK: Věřím, že dobře, i když to za momentálních podmínek není vůbec jednoduché. Situace je ale ale pro všechny stejná, takže není na co se vymlouvat. Jestli jsme skutečně připravení prověří až první zápasy.
JH: Bohužel nám současná situace neumožňuje trénovat ve více lidech, což není optimální. Věřím však, že přípravné zápasy, které by tým měly čekat, nás dostatečně připraví na start sezóny.

Co musí celý tým udělat pro to, aby se v soutěži udržel?
MK: Vydržet psychicky. Víme, že sezóna bude náročná ve všech aspektech, ale psychiku a dobrý „mind set“ vidím jako klíčové. A také se umět rychle poučit z chyb.
JH: Tým sám o sobě musí mít hlavně trpělivost a bojovnost. Do každého zápasu musíme jít bez respektu, snažit se hrát co nejlepší baseball, a hlavně držet jako tým.

Jakým baseballem se chcete prezentovat?
MK: Blesk byl vždy známý pálkařskou silou a dravostí, což se pokusíme přenést i do Extraligy. Rozhodně chceme ukázat, že jablonecký baseball do elity patří.
JH: Urputným, je potřeba se nebát. Hlavně sbírat zkušenosti, které nám Extraliga může dát, a ty potom využít v pozdější fázi seóny.

Aktuální soupiska klubu zde  
Podcast s Janem a Jonášem Výborovými zde

Blesk bude hrát svá domácí utkání na hřišti AshField v Mozartově ulici. V minulých letech se na stadionu konalo např. Mistrovství Evropy kadetů v letech 207 a 2012, v poslední době pak turnaje Evropské kvalifikace kategorie Senior League.

V úvodním kole nováčka čeká souboj s obhájci titulu, Draky Brno, první domácí zápas by měl hrát v neděli 11.4. od 13:00 hod.

Starší články