>

Draci a Arrows se utkají ve finále

Evženie Votinská, 06.09. 2020 Extraliga

Obhájci titulu Arrows Ostrava a jednadvacetinásobní mistři Draci Brno se probojovali do letošního ročníku Czech Series.
Draci potřebovali k výhře série nad Eagles Praha pouze dvě utkání, Arrows si postup s Kotlářkou Praha vybojovali až ve třetím duelu.

Kotlářka začala semifinálovou sérii s Arrows díky druhému místu v TOP6 na domácím stadionu. Zápas proti sobě svedl nadhazovačské jedničky a reprezentanty Jana Nováka a Borise Bokaje a přinesl zajímavé homerunové představení. Nejdříve se trefil za plot Filip Smola a posléze ještě za dva body Martin Červenka. Vedení 3:0 vydrželo Mistru republiky z roku 2015 do 6. hry. To se do míčku opřel zadák Arrows Jakub Voják, a i on dokázal, navíc se dvěma obsazenými metami, dostat míček až za homerunové oplocení. Vítězný bod stáhl pro Kotlářku Martin Mužík třetím homerunem domácích a svým 10. v sezóně. Ostravští v závěru zápasu zatlačili, po chybě kotlářské obrany obsadili na začátku poslední směny dvě mety, ale nakonec se mohl z lepšího vstupu do série a výhry 4:3 radovat pražský tým. Jan Novák odházel celé utkání a zaznamenal celkem 14 strike outů. „Do zápasu jsme šli s tím, že do toho dáme všechno, měli jsme dobrou energii. Cítil jsem se na kopci skvěle, chtěl jsem hodit complete game.“ Ostravští pálkaři zvládli na Nováka odpálit pouze 4 dobré odpaly. „Bylo vidět, že je to první zápas série. Vyrovnané jedničky šly proti sobě. Více štěstí měla Kotlářka, o zápase rozhodly její tři homeruny, ale věřím, že se sem ještě vrátíme,“ řekl po utkání jeden z nejzkušenějších ostravských hráčů a zároveň jeden z trenérů Aleš Navrátil.

Duel v Ostravě
měli opět plně pod kontrolou startující nadhazovači Ondřej Satoria a Lukáš Ercoli, kteří pouštěli pálkaře soupeře na mety jen sporadicky. Zlom přišel v 8. směně, kdy Ercoliho vystřídal Marek Červenka vracející se do nejvyšší soutěže po třech letech. Návrat to byl ale hořký - po hitu a dvou metách zdarma bez autu, musel přenechat své místo Scottu Mulhearnovi. Arrows dokázali z této situace vytěžit 3 body a závěr už si pohlídali. Ondřej Satoria odházel celé utkání. 
V neděli se na nadhozu, oproti předchozím dvěma střetnutím, představili mladé naděje obou týmů, Vojtěch Vlach a Matěj Satoria. Diváci tak viděli více odpalů, a také více bodů. Domácí začali dobře, vedli 3:0, ale obhájce titulu postupně zvyšoval svůj tlak, získával body, a nakonec si odvezl vysokou výhru 13:4. Kritická se pro Kotlářku ukázala 8.směna a hned 7 bodů ve prospěch hostujícího týmu. To už byl na kopci páteční hrdina Jan Novák, který vystřídal Vlacha do 5.inningu, ale tlak Arrows byl už pak i nad jeho síly. Kotlářští pálkaři se naopak nedokázali proti ostravským nadhazovačům více prosadit. Jiskřičku naděje vykřesali v dohrávce poslední směny, dostali běžce na všechny mety, ale získali z tohoto tlaku pouze 1 bod. Výborný výkon předvedl na kopci Matěj Satoria přes 7 směn a obdržel pouze 3 body. „První dva zápasy byly velice vyrovnané, roli hrál každý aut a každý hit. Páteční porážka nás ale nepoložila, dokázali jsme se doma stmelit a vyhrát. Začátek dnešního zápasu se mi nepovedl, hlavně Martin Mužík na mě „seděl“ jak na židli. Ale naši pálkaři se postupně dostávali na mety a bylo otázkou času, kdy budeme skórovat,“ hovořil po utkání spokojeně Satoria. Martin Mužík z Kotlářky stáhl svými odpaly tři body, ale výhru a postup do finále to nestačilo: „Nastoupili jsme na ně dobře, poté se hra vyrovnala, a postupně se na nás začali dotahovat. Naše pálka naopak vypnula. Měli jsme tam běžce na metách, ale nebyli jsme schopni to dotáhnout do konce a stáhnout je pro body. To se pak ukázalo v dohrávce poslední směny a bohužel nás to provázelo celou sezónu,“ neskrýval zklamání Mužík. 

Draci Brno vyhráli TOP6 a byli v sérii s Eagles Praha velkými favority. V úvodním duelu se představili nadhazovačské jedničky Radim Chroust a Tomáš Duffek a v jejich režii se také zápas odehrával. Rovněž v Brně měnily v úvodním duelu série skóre a vývoj utkání homeruny. Hned dva trefil Martin Schneider a Draci vedli 4:0. Hosté se ale vzápětí také radovali. Petr Zýma a následně Marek Chlup odpálili back to back homerun, snížili na 3:4 a dostali svůj tým opět do hry. Srovnání skóre přišlo po vystřídání Chrousta Janem Vašourkem, kterému se nástup do utkání nevydařil. Osvědčený closer Martin Schneider dokázal útočné choutky hostů zastavit. Vítězný bod pro Draky přišel v dohrávce 9.směny, kdy Filip Mostěk stáhnul sebeobětovacím odpalem Adama Hajtmara.V odvetním utkání v Eagles Parku měli Draci od začátku navrch. Uklidnění jim přinesl dvoubodový homerun Tomáše Polanského hned ve 2.směně. „Zápas jsme měli plně pod kontrolou Přijeli jsme do Prahy v dobré pohodě, a to se promítlo i do samotného utkání. Od začátku se nám dařilo, a i přes delší konec jsme tam, kde jsme chtěli být- ve finále,“ usmíval se po zápase zkušený Polanský. Na kopci startovali za domácí Martin Grundmann, za hosty Ondřej Furko. Draci se v průběhu střetnutí dostali do vedení 7:1, domácí snížili až v samotném závěru zápasu i díky tříbodovému homerunu Marka Chlupa na 7:5, ale nadějný obrat už nestihli dokončit. V dresu domácích do utkání na nadhozu zasáhli ještě Ondřej Kvapil a osvědčený closer Vojtěch Bužga. Brněnský Jan Vašourek střídal Furka v 7.inningu a tentokrát vydržel na kopci až do konce. V utkání padlo celkem 23 hitů, třikrát se trefili Petr Zýma a Jakub Hajtmar.

Kotlářka končí letošní nestandardní extraligový ročník na 3. místě, Eagles jsou čtvrtí.
Czech Series hraná na 3 vítězné zápasy startuje v pátek 11.9. v 19:00 hod. na MBS a pokračuje v sobotu v Arrows Parku rovněž od 19:00 hod. Třetí utkání se hraje následující pátek 18.9. v Brně, další zápasy pak příp. v sobotu opět v Ostravě a v neděli Brně. 

 

 

Starší články