>

Koho uvidíme letos v Czech Series?

Evženie Votinská, 03.09. 2020 Extraliga

Příští tři hrací víkendy rozhodnou o medailistech letošního ročníku baseballové Extraligy. Do semifinále postoupili Draci Brno, Kotlářka Praha, Arrows Ostrava a Eagles Praha. Ty poslala do zápasů o medaile výhra Draků nad Hrochy v posledním utkání jejich série a samozřejmě také dva vyhrané zápasy v nadstavbové sérii s Arrows.

TOP6 vyhráli Draci Brno a o postup do Czech Series se utkají právě s Eagles. „V současném systému výhra v nadstavbě nic neznamená, protože semifinálová série na dva vítězné zápasy může být zrádná,“ varuje před duely s Eagles trenér Draků Hynek Čapka. Ti letos svého pražského rivala dokázali pokaždé porazit. „Být outsider je vždy lepší, v play-off nemáme co ztratit,“ říká trenér vloni stříbrného týmu Vladimír Chlup. Draci byli v TOP6 suverénní, prohráli pouze 2 utkání, ale např. v loňské Wild Card Series stejnému soupeři podlehli 0:2 na zápasy, a zůstali tak před branami finále. Letos se mohou spolehnout na výborné výkony nadhazovačů Radima Chrousta a Ondřeje Furka a také fungující obranu. Během sezóny zatím obdrželi pouze 86 bodů, což je suverénně nejméně z celé Extraligy. Oba nadhazovači jsou pak v popředí nadhazovačských statistik. Na trénink obrany se zaměřili také na Krči „Trénovali jsme v normálním režimu, jen jsme se snažili přidat trošku obranu. V té bychom se chtěli alespoň trochu Drakům vyrovnat,“ popisuje přípravu na semifinálového soupeře Chlup a dodává: „S kvalitní defenzívou v zádech máme na to, abychom mohli soupeři konkurovat. Na pálce jsme totiž schopní se jim vyrovnat.“ Draci ví, že předchozí výhry nic neznamenají, a že nedostanou nic zadarmo: „Nesmíme povolit v koncentraci a musíme přenést naše výkony z TOP6 i do bojů o finále,“ burcuje své hráče Čapka. V letošních vzájemných zápasech byl nejlepším pálkařem Petr Zýma, který vévodí také všem pálkařům celého týmu, druhým nejúspěšnějším pálkařem je pak Marek Chlup. „Na Draky se těším, můžeme jen překvapit. Nemáme co ztratit. Všichni věříme Duffymu (Tomáš Duffek), že Draky udrží v jednom zápas a v tom další už do toho dáme všechno, co máme,“ říká mladý český reprezentant. Na druhé straně prokázali své kvality a zkušenosti reprezentační stálice Martin Schneider a Petr Čech.

Série začíná v pátek od 19 hod. na MBS v Brně, rozhodovat budou Marek Vičar, Mojmír Jankovič a Jiří Kroupa. Druhé utkání se hraje v sobotu od 18 hod. na Krči a jeho rozhodčími budou Miroslav Kaigl, Zdeněk Židek a Matěj Dědek. Případné třetí utkání se odehraje v neděli od 16 hod. opět v Brně.

 

Ještě větší pozornost se upíná ke druhé sérii mezi Kotlářkou Praha a Arrows Ostrava. Arrows vyhráli základní část, ale v TOP6 se jim tolik nedařilo. Kotlářka si pak v koncovce soutěže vybojovala druhé místo a tím i výhodu domácího zápasu v prvním a příp. třetím utkání. „Série s Arrows bude velmi napínavá. Mají dva vynikající nadhazovače Borise Bokaje a Ondru Satoriu, ale i my máme dva vynikající startéry Jana Nováka a Lukáše Ercoliho,“ říká před sérií s obhájcem titulu trenér Kotlářky Scott Mulhearn a pokračuje: „Myslím, že první dva zápasy budou o nadhazovačích, ale oba týmy mají také velmi dobré pálkaře, takže to bude opravdu velmi vzrušující série. Boris Bokaj vedle nadhazování působí u týmu také jako hlavní trenér a ví, že se hraje o hodně: „Čekají nás nejdůležitější zápasy sezóny.“ V základní části se týmy rozešly smírně v TOP6 vyhráli Arrows sérii 2-1, když dokázali dvakrát otočit nepříznivý vývoj zápasu ve svůj prospěch. Kotlářka byla před začátkem Extraligy černým koněm soutěže, po návratu Martina Červenky z USA její akcie ještě vzrostly.“Arrows mají svou kvalitu, kterou dokazují posledních několik let,“ chválí soupeře catcher, který má za sebou starty v nižších amerických baseballových ligách a byl velkou oporou národního týmu na loňské ME a olympijské kvalifikaci. Arrows získaly poslední dva tituly, mají hodně zkušeností z důležitých zápasů a určitě chtějí zaútočit na hattrick. „Poslední zápasy jsme si na sebe vytvářeli sami tlak, a tak věřím, že nám pauza přišla vhod. Snažili jsme se dostat do psychické pohody a jít do série s tím, že se chceme baseballem bavit,“ říká před zápasy spojka ostravského klubu a nejlepší pálkař týmu Jakub Kubica. Kotlářce bude chybět reprezentační nadhazovač Daniel Padyšák, který naopak v průběhu TOP6 odcestoval na univerzitu do USA. A právě v utkáních s Arrows tým z Markéty trochu doplatil na nevyrovnanost bullpenu. O tom, že bude rozhodovat kvalita a aktuální výkony nadhazovačů hovoří před sérií také Červenka: „Oba týmy mají dva zkušené nadhazovače, takže si myslím, že bude záležet, jak týmům zahází bullpen, a kdo udělá méně chyb v obraně. Určitě se bude jednat o vyrovnanou a zajímavou sérii, kterou věřím, že urveme v náš prospěch.“ Vítěznou mysl má také Boris Bokaj: „Věřím, že mančaft navzdory horším výkonům v nadstavbě podá nejlepší možný výkon a porveme se o finále do posledního outu.“
Individuální útočné statistiky Kotlářky letos ovládl Martin Mužík, v utkáních s Arrows se ale dařilo také Martinu Červenkovi. Na kotlářské nadhazovače pak nejvíce vyzráli Radim Novotný, Michael Vykoukal a Tomáš Juněc, všichni s 9 dobrými odpaly. 

První zápas se hraje v pátek od 16:00 hod. v Praze na Markétě, rozhodují Filip Havlík, Vladimír Richter a Tomáš Špilauer. Na sobotu se série přesouvá do Ostravy, kde zápas začíná večer pod světly v 19:00 hod. a jako rozhodčí budou působit Mojmír Jankovič, Radomír Kachtík a Marek Vičar. Třetí zápas by se hrál opět v Praze na Markétě v neděli od 16:00 hod.

Věříme, že všichni fanoušci budou v ochozech, pro ty, co nemohou dorazit povzbudit své hráče přímo na stadiony, připravily týmy ve spolupráci s ČBA komentované streamy. V pátek se můžete těšit na komentované přenosy z obou zápasů, v sobotu to bude utkání Eagles – Draci. Ohledně nedělního programu bude rozhodnuto podle vývoje obou sérií. Samozřejmostí je iScore přenos a aktuální informace na sociálních sítích @baseballczech

Zlato obhajují Arrows Ostrava, stříbro Eagles Praha a bronz Draci Brno.

 

Starší články