>

TOP6 se zamotává, žádný tým už není bez porážky

Evženie Votinská, 27.07. 2020 Extraliga

Druhé kolo TOP6 přineslo řadu zajímavých a nečekaných výsledků, tabulka se tak hezky zamotává a o tom, kdo postoupí do semifinále není zdaleka rozhodnuto. 

Série mezi Kotlářkou a Eagles začala již ve čtvrtek. Na nadhozu se proti sobě postavili reprezentant Tomáš Duffek a letos v extralize debutující Vojtěch Vlach. A více se hned od začátku dařilo odchovanci Sokola Hluboká: „Měl jsem super přípravu, cítil jsem se skvěle a na kopci to předvedl. Kluci mě navíc podrželi na pálce,“ řekl po utkání teprve dvacetiletý nadhazovač. Kotlářka předvedla zlepšený výkon na pálce a vyhrála jasně 12:5. Druhé utkání se proměnilo v malé homerun derby. Odpaly za plot padly celkem 4 a to po 2 na obou stranách. Kotlářka rozhodla o druhé výhře v sérii 11:3 díky osmi bodům v dohrávce 5.směny. Startující nadhazovač Jan Novák doházel 7 směn, ve kterých rozdal 14 strikeoutů. "Bylo to od začátku celkem slušné utkání," řekl Novák. Třetí duel se odehrál Na Markétě a byl zpočátku jako na houpaččce. Oba celky se totiž v první polovině utkání přetahovaly o vedení v zápase, kdy se nedařilo oběma startujícím nadhazovačům. Po vystřídání Daniela Padyšáka ale dokázal bullpen Kotlářky zastavit útok soupeře a dobrou pálkou zvrátili zápas na svou stranu. Čtyři úspěšné odpaly si připsali Scott Mulhearn a Daniel Vavruša. Druhému jmenovanému dokonce chyběl trojmetový odpal k dosažení málo vídaného Cycle. Dva míče poslal za plot Martin Mužík. „Dnešní zápas byl dobrý,“ řekl po utkání domácí pálkař. „Už první dva zápasy ukázaly, že jsme byli lepší, než Eagles. Měli jsme 47 hitů, takže za mně super.“ Hodnocení víkendu ze strany Eagles samozřejmě není tak pozitivní: "Nečekali jsme, že na nás ve čtvrtek začne Vojtěch Vlach a nějak jsme se s jeho nadhozy nedokázali srovnat. V pátek nám dělal problém Honza Novák, ale měli jsme hodně kvalitních startů. No, a v neděli nám utekl začátek utkání, kdy jsme prohrávali 0:3. Začátky jsou důležité, ale když se nám v nich nedaří, nesmí nás to shazovat. Ale zrovna v sobotu jsme se ještě dokázali do zápasu vrátit," rekapituloval zápasy Mistr Evroyp do 23 let Marek Chlup.

První dvě utkání série mezi Arrows a Hrochy dopadla jasně pro obhájce titulu rozdílovými výhrami 14:3 a 11:1. Ve čtvrtek se zápas lámal v 5.směně, v pátek měli ostravští skvělý nástup, který už se nepodařilo Hrochům korigovat. Osm bodů v prvních dvou směnách, včetně tříbodového homerunu Jakuba Grepla určilo ráz zápasu. Hroši se proti Ondřeji Satoriovi ani Alexandru Šínovi nedokázali výrazněji prosadit. V sobotu v Brně ale už bylo vše jinak. Domácí dokázali najít recept na Borise Bokaje a v prvních čtyřech směnách proti němu zaznamenali deset úspěšných odpalů a pět doběhů. Navíc se sami mohli opřít o velmi dobrý nadhoz v podání trojice John Hussey, Petr Novotný a Jan Kucin. Na pálce si připsal 3 hity a 4 stažené body Martin Dvořák. Hroši tak nakonec porazili Arrows 8:6 a získali druhou výhru v TOP 6. "Průběh prvního utkání nebyl tak jednoznačný jak to vypadá. V pátek jsme začali koncentrovaněji v útoku a nakonec zápas ukončil odpal Jakuba Malíka v 7.směně. Poslední zápas série nezastihl tým v dobrém rozpoložení. Byl poznamenán řadou chyb v obraně a také dešťovou přestávkou po 2.směně.  V útoku  jsme ve druhé půlce zápasu tlačili, ale v kýžený okamžik nám to tam "nespadlo". V TOP6 ale není žádný zápas jednoduchý a bilanci 2:1 v náš prospěch beru jako úspěch," ohodnotil sérii s Hrochy nadhazovač a trenér Arrows Boris Bokaj.

Duely mezi Tempem a Draky byly nejvyrovnanější. V prvním utkání postavilo Tempo na kopec Adama Vrubela, který dokázal minulý týden odolota Arrows, Draci pak spoléhali na Ondřeje Furka. Tempo se tradičně v první směně dokázalo bodově prosadit, po hitu Marka Minaříka doběhl pro první, ale nakonec i poslední bod hostů, Aleš Nepomucký. Draci se dostávali postupně do zápasu. O jejich výhře 3:1 rozhodla dohrávka 6.směny, kdy se jim podařilo zatlačit na Vrubela, a i s pomocí chyby chytače Tempa si nakonec doběhli pro 2 body. V konci utkání už se hostům nepodařilo s výsledkem nic udělat, střídající nadhazovači Mergans i Vašourek bodový zisk nepřipustili. Ve druhém střetnutí v areálu v pražské Libuši se Draci nedokázali výrazněji prosadit proti Jakeu Rabinowitzovi na kopci Tempa a za celé utkání proti němu stáhli pouze dva doběhy. Americký nadhazovač tak dal svému týmu šanci na výhru. A tu nakonec v dohrávce deváté směny zařídil Martin Zelenka, který walk-off homerunem poslal Tempo k výhře 3:2. Nedělní zápas byl ještě dramatičtějí, a o úspěchu Draků rozhodla nastavená směna, ve které se podařilo odpáli tříbodový homerun Martinu Schneiderovi. Byl to jeho jediný hit víkendu... Celý duel byl o nadhazovačích. Jak domácí David Nevěřil, tak také hostující Filip Čapka svým soupeřům povolili pouze dva doběhy. Schneider po svém úspěchu na pálce utkání, stejně jako v sobotu dohazoval, ale tentokrát Tempu povolil pouze jeden doběh. "Jsem na tyto situace zvyklý, jsem na ně připraven a počítám s tím. Ale určitě to nebylo jen o mně. Všichni nadhazovači zaházeli skvěle a odvedli perfektní práci. Výborná byla i obrana, trochu se trápíme na pálce, ale dostáváme málo bodů, a to je důležité," ohodnotil výkony svého týmu Schneider.

Draci jsou stále ve vedení průběžné tabulky, zajímavá je situace na 4.-6.místě, kde mají Tempo, Hroši a Eagles stejný poměr dvou výher a čtyř porážek.

 

Starší články