>

Draci bez porážky, Tempo uchvátilo jednu výhru

Evženie Votinská, 20.07. 2020 Extraliga

Úvodní kolo nadstavbové části Extraligy TOP6 je za námi. Jeho největším překvapením byla výhra Tempa na hřišti Arrows, Draci oplatili Kotlářce dvě porážky ze základní části, Eagles zvládli proti Hrochům oba domácí duely, ale v Brně na soupeře už nestačili.

Tempo nastoupilo v pátek proti Ondřeji Satoriovi bez respektu a po dvou dvoumetových odpalech a homerunu Martina Zelenky se dostalo do vedení 3:0. Domácí dokázali kontrovat hned v dohrávce, kdy se startující nadhazovač Tempa Adam Vrubel chvíli seznamoval s atmosférou zápasu. Po divoké první směně přinesla další body až dohrávka 3. inningu. Radovali se opět domácí, konkrétně Voják a Vykoukal. Opět ve svůj prospěch převrátilo Tempo vývoj utkání na začátku 6.směny, to se za plot a za dva body trefil Michal Zelenka, letos teprve šestnáctiletý odchovanec pražského celku. Ani jeden z týmů se ve třetí třetině utkání už bodově prosadit nedokázal, za hosty zápas doházel Jake Rabinowitz, za domácí vydržel na kopci celou dobu Ondřej Satoria. "Soupeř nás jasně přestřílel a nevyvarovali jsme se i několika chyb, které Tempo potrestalo a zaslouženě vyhrálo," ohodnotil první nadstavbový duel Aleš Navrátil. 
V sobotu obhájci titulu už potvrdili své kvality. Boris Bokaj, startující nadhazovač Arrows dovolil Tempu Praha pouze 2 hity a 1 bod, který páteční překvapivý vítěz získal, jak jinak, hned v první směně sobotního duelu. Poté už utkání zcela ovládli domácí pálkaři. Skóre zápasu otočili ve svůj prospěch ještě v dohrávce první hry a měli celé utkání pevně pod kontrolou. "Soustředěnou hrou jak v obraně tak v útoku tentokrát soupeři moc šancí nedali," byl spokojen Navrátil.
V domácím utkání Tempo opět dobře začalo. Meta zdarma a tři hity za sebou mu přineslo vedení 2:0. Ostravští ale dokázali odpovědět. Startující nadhazovač Jake Rabinowitz neodolal tlaku hostujících pálkařů a ti pěti body ve třech směnách obrátili vývoj utkání ve svůj prospěch. Snahu Tempa o snížení náskoku zmrazil tříbodový homerun Radima Novotného už na střídajícího Martina Zelenku. I ten si připsal další odpal za plot, proti Arrows již druhý a celkově v sezóně pátý, ale jeho týmu to na vítězství nestačilo. "Věděli jsme, že to nebude jednoduchý zápas, což se potvrdilo, a až v polovině zápasu se nám podařilo z tlaku získat větší bodový náskok, který jsme za podpory dvou HR udrželi," okomentoval poslední utkání série Navrátil. 

Draci Brno chtěli proti Kotlářce Praha odčinit dvě porážky ze základní části, což se jim v obou odehraných zápasech podařilo. Sobotní duel musel být kvůli dešti odložen. V obou utkáních hráli prim nadhazovači. V pátek Radim Chroust a Daniel Padyšák, v neděli Jan Novák a Ondřej Furko. V prvním střetnutí na MBS hosté začali sbírat ojedinělé hity od začátku zápasu, Padyšák pustil prvního domácího pálkaře na metu až ve 3.směně, ale úvodní bod zápasu brali nakonec Draci, a to v polovině utkání po doběhu Jakuba Hajtmara. Do závěru zápasu oba týmy prostřídaly nadhazovače, což nakonec přineslo Drakům další dva body a první výhru v TOP6. "Byl to výborný týmový výkon jak v obraně, tak na pálce a zasloužená výhra," hodnotil zápas Chroust, který odházel 6 směn. V dresu Kotlářky se na kopci představil také Jan Komorous, který sbírá prvním rokem extraligové zkušenosti: "Házelo semi dobře, před utkáním jsem byl nervózní, ale na kopci to přešlo a cítil jsem se dobře."
Nedělni duel v Praze rozhodla jediná směna. Hosté od začátku tlačili více na pálce, první pokus o skórování ještě zastavila kotlářská obrana autem na domácí metě, ale ve 3.směně už se Draci dokázali bodově prosadit a dostali se do vedení 3:0. Od této doby se dostávali na mety spíše ojediněle, Jan Novák vydržel na kopci 8 směn a rozdal 8 strike outů. Domácímu útoku se ale tentokrát také nedařilo. Furko, Vašourek a Schneider je nepustili dále, než na 3. metu. Závěrečný tlak v dohrávce poslední směny přinesl na dva auty pouze obsazenou první a druhou metu. Více už Martin Schneider nedovolil a stejně tak jako v pátek, dokázal pro svůj tým udržet důležitou výhru. "Naši nadhazovači dnes předvedli skvělý výkon, podařilo se nám dát tři body a udržet to až do konce. V 9. směně jsme byli trochu pod tlakem, ale zvládli jsme to," pochvaloval si Pavel Budský, který se na TOP6 vrátil do svého mateřského klubu.

Třetí série mezi Eagles Praha a Hrochy Brno začala dvěma zápasy v Praze. V prvním utkání s domácími drželi krok do poloviny 6.směny, kdy srovnali stav zápasu na 5:5. Na střídající nadhazovače Hrochů Večerku a Bílka v dohrávce, ale dokázali domácí pálkaři najít recept a získali hned 6 bodů. Konečný rozdílový výsledek 15:5 v 7. inningu, přinesl tříbodový homerun Michala Zýmy: "Zavřel jsem oči a švihnul a dobře to dopadlo." 
Ve druhém duelu získali domácí vládu nad utkáním až v sedmé směně. Hroši začali proti startujícímu Petru Vojtovi zostra a během tři směn si připsali devět bodů. Domácí se dostávali do tempa o dost pomaleji, ale díky dobrému závěru nakonec vyhráli 15:11. "Naštěstí nás včas nakopl dvoumeťák Marka Chlupa, a my se dostali relativně brzo soupeři na dostřel," hodnotil úvod zápasu Jan Homolka. V zápase padlo celkem 29 hitů, druhý homerun v sérii odpálil Marek Chup, dlouhý odpal, první kariéře se povedl také Marku Slámovi z Hrochů. 
V neděli v Brně v areálu U Hrocha hrál hlavní roli v utkání John Hussey. "Házel skvěle a my se proti němu nedokázali prosadit," uznal Homolka. Dobrý výkon ale předvedl také Martin Grundmann, a tak body přibývali pomalu a na straně Hrochů hlavně po chybách pražské obrany. "Soupeř hrál svou typickou agresivní krátkou hru, věděli jsme, že to umění, ale bohužel. Klíčové auty jsme nezahráli," dodal Homolka. Závěrečný výsledek už pouze zkorigoval homerunem Jonáš Výbora.

Další kolo pokračuje již ve čtvrtek, kdy se na Krči utkají Eagles s Kotlářkou a v Ostravě budou Arrows hostit Hrochy.

Starší články