>

První kolo TOP6 je tady

Evženie Votinská, 16.07. 2020 Extraliga

Baseballová Extraliga pokračuje o víkendu prvními zápasy TOP6, tedy šesti týmy, které budou usilovat o letošní mistrovský titul.
Šestice je stejná jako vloni – Arrows Ostrava, Draci Brno, Eagles Praha, Hroši Brno, Kotlářka Praha a Tempo Praha. Týmy se utkají každý s každým 3x, a hraje se tzv. od nuly, tedy bez započítání výsledků ze základní části.

Potvrdí Arrows první místo po ZČ, vrátí Draci Kotlářce dvě porážky, přeruší Eagles sérii pěti porážek v řadě? To jsou otazníky prvního kola TOP6.

ZČ vyhráli obhájci titulu Arrows Ostrava, kteří v ní podlehli pouze Drakům, Kotlářce a Eagles. V prvním kole TOP6 je čeká Tempo Praha, tedy jejich poslední soupeř ze ZČ. Tempo mělo v obou duelech s ostravskými výborný začátek a v obou zápasech díky homerunům (Minařík, Rabinowitz) vedlo, ale ani v jednom utkání se výhry nedočkalo. Arrows mají zatím po celou soutěž nejlepší útok, Tempo se v této činnosti stále zlepšovalo. Ve vzájemných utkáních padlo celkem 34 hitů, z nichž 22 bylo z ostravských pálek, a nejvíce se dařilo Radimu Novotnému se 6 hity. Nadhazovače využil tým z Ostravy proti týmu z Libuše v ZČ pouze dva, a to Ondřeje Satoriu a Borise Bokaje, kteří sami zajistili hned 19 outů pro svůj tým. Tempo bohužel stále nemůže počítat s Markem Minaříkem, a tak se o tři víkendová utkání budou muset podělit ostatní nadhazovači. Jedním z nich může být i Martin Zelenka, který společně se svým bratrem v konci ZČ utkání tzv. zavíral: „Série začíná v Ostravě, kam se vždy těším, jelikož je tam vždy úžasná divácká atmosféra. Bude to jistě těžký boj, ale pokusíme se urvat každý bod. Přivést výhru by bylo určitě skvělé do dalších bojů v TOP6.“ A možná trochu překvapivě se nejlepším nadhazovačem ZČ podle umožněných bodů na zápas (ERA) David Nevěřil 1.11 právě z Tempa. Arrows po dobrých výkonech samozřejmě myslí na zisk třetího titulu v řadě. „Našim cílem v TOP6 je probojovat se do první čtyřky,“ říká jednoznačně Aleš Navrátil. Tým má dva pálkaře v TOP3 celé soutěže. Vedle Jakuba Kubici, je to teprve šestnáctiletý Michal Kovala. Kubica pak vede celý peleton pálkařů nejen podle klasické statistiky podle pálkařského průměru (BA) .520, ale také podle úspěšnosti postupu na první metu (OBP) .692. Dokázal získat pro svůj sebe a potažmo pro svůj tým 25 met zdarma a byl pouze 1x strike out (více zde).
Hraje se v pátek od 19 hod. v Ostravě, v sobotu od 14 hod. tamtéž a v neděli pak ve stejný čas na Tempu.

Draci Brno skončili po základní části druzí, ale se svým prvním soupeřem v TOP6, Kotlářkou Praha, dvakrát prohráli. O to zajímavější souboj tato série slibuje. „Na sérii se velice těšíme. Budou to kvalitní zápasy a myslím, že diváci se budou mít na co koukat,“ říká před zápasy nadhazovač Daniel Padyšák a pokračuje: „V základní části se nám je povedlo dvakrát orazit, ale rozhodně nám to nedává nějakou obrovskou výhodu. Budeme do toho muset jít naplno a ani na moment nepolevit.“ Padyšák je jedním z reprezentantů, kterých jsou oba týmy plné. Draci pak pro TOP6 rozšířili svůj kádr o hráče, kteří v ZČ hostovali v jiných extraligových klubech. V letošních vzájemných zápasech padlo celkem 21 hitů, dvěma homeruny v jednom utkání se blýskl Daniel Vavruša, výhry zapsali Josef Cihlář a Lukáš Ercoli. 
Hraje se v pátek od 19 hod. na MBS, v sobotu od 14 hod. tamtéž, v neděli ve stejný čas v Praze na Markétě.

Třetí série startuje v Praze na Krči a utkají se v ní Eagles s Hrochy Brno. Ti si účast v této fázi soutěže vybojovali až v úplně posledním utkání základní části. Jejich soupeři naopak závěr první fáze soutěže úplně nevyšel, a prohrál pětkrát v řadě. „Po hřišti jsme chodili jako postřelené srnky, musíme hrát s větším nasazením,“ řekl po nevydařeném posledním víkendu zkušený Matěj Hejma. V ZČ se oba týmy rozešly smírně, když se o výhry zasloužily dvě nadhazovačské hvězdy Tomáš Duffek a John Hussey. Oba manažeři zatím vyzkoušeli po 12 nadhazovačích, protože následný systém tří utkání za víkendu klade právě na tuto baseballovou činnost největší tlak. „Máme šikovné mladíky, mají dobré fyzické dispozice, jen je potřeba pracovat na psychice,“ věří svým spoluhráčům Hejma. Rovněž útočné síly byly ve vzájemných zápasech vzácně vyrovnané – po 4 hitech odpálili Chlup, Jacques a Pospíšil. Eagles mají v TOP10 pálkařů podle BA na 4.místě Petra Zýmu a na 8. Marka Chlupa. Hroši pak své nejlepší hráče až ve třetí desítce. Lodivod vloni stříbrných Eagles Vladimír Chlup by si přál dobrý vstup do TOP6: "Chceme dobře začít, nejlépe třemi výhrami, aby se nám pak lépe dýchalo. Divákům můžu slíbit, že budeme bojovat s velkou chutí a letos poprvé asi uvidí v akci naší plnou sestavu."
Hraje se v pátek od 19 hod. v Eagles Parku, v sobotu od 14 hod. tamtéž, v neděli ve stejný čas v Brně v areálu U Hrocha.

Sledujte také naše sociální sítě @baseballczech, kde se vždy v den utkání dozvíte startující nadhazovače, a kde najdete také prolinky na streamy z jednotlivých zápasů.

Starší články