>

Postupuje Tempo a Hroši, černý Petr pro Techniku

Jan Beneš, 13.07. 2020 Extraliga

Dramatičtější koncovku základní části česká extraliga nepamatuje. O posledním postupujícím do TOP 6 se rozhodovalo až posledním zápasem základní části. Hroši Brno zvládli zápas s Blanskem bez zaváhání, naopak Technika Brno v brněnském derby s Draky zaváhala a po prohře padá do spodní čtyřky.

Tempo Praha vylepšilo své vyhlídky na TOP6 páteční výhrou nad Eagles. Do zápasu o udržení naděje nasadilo své nadhazovací eso Jakea Rabinowitze, proti němuž se v dresu Eagles představil reprezentační nadhazovač Tomáš Duffek. Zkušení nadhazovači vydrželi ve hře až do osmé směny, kdy na tabuli svítilo skóre 4:4. Koncovku napínavého střetnutí zvládli lépe hosté z Libuše, kteří třemi body převážili skóre na svoji stranu. Druhá výhra nad stejným soupeřem v sobotu odpoledne pak rozhodla o tom, že Tempo opět nebude chybět v TOP6. V klíčovém zápase proti Eagles se hlavní postavou úspěchu týmu stal David Nevěřil. Odchovanec klubu odházel sedm směn a rivalovi z Eagles dovolil pouze dva dobré odpaly a žádný bod. V útoku se Tempo mohlo spolehnout na dvojici opor Davida Vohánku a Marka Minaříka, autory šesti hitů.  Čtvrtý celek tabulky Eagles nenašel na soustředěný výkon městského soka protizbraň a zaslouženě utrpěl pátou prohru v řadě. 

Brněnské derby, které rovněž rozhodovalo o složení TOP6 bylo k vidění v pátek na MBS a v neděli na Kraví hoře. Technika pro udržení naděje musela minimálně v pátek vyhrát, úvod duelu však patřil domácím, kteří udeřili hned v první směně dvěma body. Odpověď Techniky však na sebe nenechala dlouho čekat a druhý útok proměnila Technika ve vedení 3:2. Srovnání se proti dobře házejícímu Sobotkovi dočkali Draci v páté směně, kdy pro třetí bod doslidoval na domácí metu Přemek Chroust. Zlomový okamžik nastal v osmé hře. Technika obsadila první a třetí metu a po sebeobětovacím odpalu Gottschalla doběhl pro rozhodující bod Matěj Menšík. Draci se nezmohli na odpověď a tak se z důležité výhry radovali hráči z Kraví hory. Do nedělní odvety vstupovala Technika s tím, žev ýhra rovná se postup, prohra pád do spodní čtyřky. Duel o všechno odstartoval na kopci v dresu Techniky nejzkušenější nadhazovač Michal Kočí v dresů Draků se pak představil mladý český reprezentant Ondřej Furko. Byli to právě oba nadhazovači, kteří drželi otěže zápasu pevně v rukou. Změny skóre se diváci na Kraví hoře dočkali až v šesté směně, kdy se do nadhozu Kočího opřel Martin Schneider a míč zmizel za plotem. Společně se Schneiderem doběhli i dva jeho spoluhráči a Draci získali vedení 3:0. Pálkaři Techniky naopak nevytvořili souvislejší tlak na startéra Draků Furka, který vydržel na kopci až do osmé směny. Draci pak navýšili skóre v deváté směně dvěma doběhy. Poslední naděje na postup Techniky utnul v dohrávce „devítky“ closer Draků Jan Vašourek a ukončil šance Techniky na účast v TOP 6.   

Třetí ze zájemců o místo v elitní šestce české nejvyšší soutěže, Hroši Brno vyrazili v pátek na Strawberry field, kde se utkali s místní Olympií. Diváci viděli bodově nejhojnější zápas pátečního programu, ve kterém se skóre přelévalo z jedné strany na druhou, a našlo rozuzlení až v tiebreaku. Hrdinou okamžiku se stala dlouhodobá blanenská opora Jaroslav Němec, který tvrdým odpalem přes střed hřiště stáhl vítězný bod a Blansko začalo slavit. Hroši Brno si naopak zkomplikovali cestu do TOP 6 a v odvetě museli, vzhledem ke špatné vzájemné bilanci s Technikou, bezpodmínečně vyhrát. Na domácí půdě zpočátku hledali cestu k úspěchu přes blanenského nadhazovače Jelínka a poprvé se prosadil ve třetí směně. Útok to byl veskrze úspěšný, čtyři body vytvořili náskok, na který blanenští baseballisté nedokázali odpovědět. Hlavní překážkou byl pro hostující tým australský nadhazovač John Hussey. Zkušený import, který dlouho laboroval se zraněním se dal na konec základní části do pořádku a dopomohl nemalou měrou Hrochům k postupu do TOP 6. Další produktivní směnu Hroši zaznamenali na konci šestého inningu, kdy skórovali šestkrát a stanovili konečný výsledek na 10:0.

V pátek v Arrows Parku hostili domácí obhájci titulu hostili pražskou Kotlářku. Kotlářka na nadhazovací kopec nasadila Daniela Padyšáka. Arrows naopak mladíčka Matěje Satoriu. Souboj začala lépe Ostrava, která bodovala ve druhé směně. Kotlářka kontrovala homerunem Ivana  Aubrechta. Solidně zaplněná tribuna se dočkala domácího útoku v polovině utkání, kdy v rozmezí tří směn odskočili Arrows pražskému týmu na rozdíl šesti bodů. Pražské pálky se nedokázaly prosadit proti mladým ostravským nadhazovačům a pouze homerun Martina Mužíka zkorigoval výsledek do celkové podoby 7:2. Úvod sobotního zápasu patřil jasně domácímu týmu, který se v dlouhé první směně ujal proti mladému nadhazovači Arrows Alexandru Šínovi vedení 4:1 i díky back-to-back homerunům Scotty Mulhearna a Filipa Smoly. Pražský tým nadále tlačil a v polovině utkání svítilo na výsledkové tabuli skóre 10:2. Druhé poloviny zápasu však adeptovi na titul dlouhodobě nevychází a sobotní odpoledne nebylo výjimkou. Ostravské „Šípy“ chytly druhý dech a postupně ukrajovali ze skóre bod po bodu. Na nejmenší možný rozdíl se Arrows přiblížili v deváté směně, kdy vnější polař Jakub Malík odpálil solo homerun do pravého pole a snížil na 9:10. Na více se již lídr tabulky nezmohl i díky závěrečné double play Kotlářky, která ukončila zápas.

Duely ze spodku tabulky byl k vidění v Troji a v Třebíči. Sobotní zápas byl dlouho ve znamení nadhazovačů obou týmů. Jak domácí Martin Lukačka tak hostující David Mergans dovolili soupeři pouze jeden bod. Rozuzlení zápasu tak nastalo až v tiebreaku. V nastavené směně byl šťastnější host z Vysočiny. Odpal Milana Prokopa obrana SaBaTu nezpracovala a Třebíč doběhla pro dva body. Domácí tým pouze snížil skóre do konečné podoby 3:2 pro Nuclears. V neděli na Vysočině byli opět úspěšnější Nuclears a obsadili tak v konečné tabulce 8. místo. „Jednoznačně poselství obou zápasů - musíme se probudit na pálce. V sobotu i v neděli odházeli naši nadhazovači velmi slušné zápasy, bohužel na palce jsme jejich výkony nepodpořili. Solidní fielding kazí fakt, že jediná sobotní chyba nás stala možnou výhru,” hodnotil poslední víkend v ZČ Štěpán Hasal.

Dohrávané utkání mezi Tempem a Arrows už nemohlo na postavení obou týmů nic změnit. Pražský tým začal lépe a ujal se vedení 2:0 po homerunu Rabinowitze. To ale byly pohříchu jediné dva body domácích, naopak ostravští hráči získali hned v následující hře pět doběhů a zápas nakonec vyhráli rozdílovým výsledkem. 

 

Starší články