>

Nejen přímý souboj o TOP6 mezi Tempem a Technikou

Evženie Votinská, 03.07. 2020 Extraliga

Ani o prvním prázdninovém víkendu nebudou samozřejmě chybět lité extraligové boje nejen o postup do TOP6.

Utkání, která se hrála v týdnu přinesla zajímavé výsledky, které se hned promítly do průběžné tabulky. Asi největším překvapením je výhra Hrochů nad Draky na jejich půdě jasně 16:5. Hroši se tak posunuli na 5.místo. Na čele tabulky se osamostatnili Arrows s 10 výhrami, kteří vyhráli nad Technikou 12:6.

Víkendové série začnou tradičně v pátek večer pod světly. Tentokrát se hraje na třech stadionech - v Blansku, Brně a Praze. Tam přijedou na Krč Hroši posíleni výhrou nad Draky. Eagles pak mají v zádech otočený středeční duel s Kotlářkou. Oba týmy jsou tak na v dobrém rozpoložení a věřme, že se můžeme těšit na pěkný baseball. „Chtěli bychom navázat na dobré výkony z posledních zápasů a udržet se na vítězné vlně. Základní část se chýlí ke konci a každý zápas je pro nás teď tím nejdůležitějším v celé sezóně,“ říká Hroch Adam Jacques. Krčský tým se může opřít o kvalitní pálku – týmový pálkařský průměr má .312. Na nadhozu oba disponují různými typy nadhazovačů, nebojí se zkoušet ani mladé hráče. Hrochům se po zranění zapojil do zápasů Johny Hussey, Eagles spoléhají na reprezentanta Tomáše Duffka. Hraje se v pátek na Krči, v sobotu na Hroších. Pátečními startujícími nadhazovači jsou právě Tomáš Duffek a mladý Raymond Whitehead.

Draci přivítají na MBS nováčka ze SaBaTu. Poslední domácí zápas jim vůbec nevyšel: „Naši nadhazovači začali tragicky, nebyli jsme schopni tlačit na pálce,“ neskrýval rozladění trenér Draků Hynek Čapka. SaBaT platí nováčkovskou daň zejména v obraně, kdy jeho hráči vyprodukovali už téměř třicet chyb. Draci jich mají naopak z celé soutěže nejméně, pouze osm. SaBaT ale určitě může překvapit, což ví i jeho trenér Štěpán Hasal: „Na sérii s Draky se moc těším.  S motivací nebude problém a kluci se určitě budou chtít proti nejúspěšnějšímu týmu v ČR předvést. Věřím, že nás na kopci Jirka Vavruša dokáže podržet. V zápasech můžeme jen překvapit, a tak do nich můžeme jít s čistou hlavou, a třeba to vyjde.“ V pátek se hraje na MBS, v sobotu v Tróji, na kopci se v prvním utkání představí Jan Nebenführ a Matěj Hejtmánek.

Arrows Ostrava tentokrát v pátek večer nehrají doma, ale zajíždí do Blanska na utkání s Olympií. Bude tak proti sobě stát nejlépe útočící týmy s druhým nejhorším. Ostravští pálkaři mají na svém kontě o celých 50 dobrých odpalů více než blanenští. Ale nadhazovači Olympie dokážou své soupeře potrápit, o čemž ví i nadhazovač Arrows Ondřej Satoria, který už získal pro svůj tým 4 výhry a odházel kompletní 3 utkání: „Blansko umí překvapit. S Technikou jsme urvali vítězství, a ani s Blanskem nic nepodceníme a budeme hrát naši hru. Spoléháme se na kvalitní útok a fungující obranu.“ Páteční duel v Blansku budou startovat Tomáš Jelínek a Ondřej Satoria.

Nejzajímavější a nejdůležitější série víkendu se odehraje mezi Tempem Praha a Technikou Brno, tedy týmy, které se perou o jedno z postupových míst do TOP6. Momentálně je Tempo šesté s bilancí W-L 6-7 a Technika sedmá s W-L 6-8. „Čeká nás nejdůležitější víkend, který rozhodne o postupu do TOP6,“ ví nadhazovač Tempa David Nevěřil a pokračuje: „Na zápasy s Technikou se těším, určitě rozhodne útok obou týmů. Všechny nadhazovače známe, bude to o kvalitních startech na pálce. Máme za sebou zápas se SaBatem, který byl našim velkým pálkařským představením a toho se musíme držet i tentokrát.“ Tempo přišlo o reprezentačního nadhazovače Marka Minaříka, který je zraněný, ale pomáhá svému týmu alespoň na pálce a patří do TOP10 pálkařů celé soutěže. „Startující rotaci Nevěřil, Rabinowitz neměníme a spoléháme na bratry Zelenky, kterým se na kopci poslední 3 víkendy dařilo jako střídajícím nadhazovačům. Týmově to teď šlape a věřím že proti Technice na hřišti necháme úplně všechno,“ odtajnil trochu sestavu Nevěřil. V týmových statistikách mezi Tempem a Technikou pražský tým vzhledem ke špatnému začátku trochu ztrácí právě v útoku - BA .242 vs. .265, ale mělo by být silnější nadhozu ERA .3.86 vs. 7.17 a v obraně. Baseballový míček je ale kulatý, ale i zkušenosti z posledních extraligových zápasů ukazují, že konec je, až když je konec a stát se může všechno.

Kotlářku Praha čekají zápasy s Nuclears Třebíč. Pražskému týmu se od začátku soutěže daří, až do neděle držel sedmizápasovou výherní šňůru, až do středy domácí neporazitelnost. Nuclears střídají dobré a špatné okamžiky. V úterý podlehli a ž v koncovce Technice, ale o den později přehráli jasně Olympii. Se třemi výhrami jsou na 9. místě, Kotlářka je druhá. Všechny týmy bojují nejen s nepřítomností cizinců, ale také s napěchovanou termínovou listinou, a tak dávají hodně příležitostí mladým talentům. Ty by měly být opět k vidění i v dresu Kotlářky: „Řada našich starších hráčů je zraněná nebo má tento víkend jiné povinnosti, víkend tak budou pro některé z našich mladých skvělou příležitostí, jak získat nějaké další extraligové zkušenosti. Proto si myslím, že série s Třebíčí bude zajímavá,“ říká hrající trenér Scott Mulhearn. Nuclears spoléhají zejména na výkony Lukáše Hloucha, který patří k nejvytíženějším nadhazovačům celé Extraligy. Hraje se v sobotu v Praze Na Markétě a v neděli v Třebíči v areálu Na Hvězdě.

Neděle přinese druhé utkání série mezi Draky a Eagles. První zápas na Krči skončil těsnou výhrou Draků 2:1. o kterou se zasloužil dohazující Martin Schneider a bodující Tomáš Polanský. Zápas byl hodně o nadhazovačích, nechme se tedy překvapit, kteří muži na tomto postu nastoupí tentokrát, a zda budou opět tím rozhodujícím faktorem. Hraj se na MBS už od 13 hod.

Starší články