>

V bojích o TOP6 přituhuje

Evženie Votinská, 26.06. 2020 Extraliga

Celkem 11 utkání je na programu extraligového víkendu. Nepříznivé počasí uplynulých dnů ještě více zhušťuje už tak nabitý program extraligových klubů.

Páteční večer bude tradičně patřit zápasům v Blansku a v Ostravě. Olympia přivítá SaBaT Praha. Blanenští slavili ve středu jednobodovou výhru nad Nuclears, pražský tým naopak podlehl Tempu. Týmy se dobře znají, což potvrzuje i Kryštof Dupal, odchovanec a nadhazovač SaBaTu: „Na zápasy s Blanskem se těšíme. Poslední roky jsme se vždy potkali v zápasech o postup do Extraligy, a tak je to jeden z mála týmu z nejvyšší soutěže, se kterým se utkáváme každý rok a protihráče tím pádem dobře známe.“ V loňské nadstavbě se týmy rozešly smírně. „Zápasy byly vždy vyrovnané, a tak věříme, že pro nás urveme další extraligovou výhru,“ uzavírá Dupal. V týmových statistikách má nováček soutěže lepší útok i obranu, nadhazovačské výkony jsou podobné. Páteční duel budou na kopci startovat Jakub Kostka a Martin Lukačka.

Arrows Ostrava si dokázali poradit s Technikou Brno a získali tak svou sedmou výhru v sezóně. Nyní je čekají třebíčtí Nuclears, kteří naopak těsně podlehli Olympii a zůstali tak na dvou vítězstvích. „Zápas si jedeme užít a pokusíme se předvést co nejlepší baseball. I silný tým je možné porazit,“ říká před zápasy s obhájcem titulu trenér Nuclears Jiří Urbánek. Rychlý sled utkání je náročný zejména pro nadhazovače, které se týmy snaží různě šetřit a prostřídávat. Arrows jich proti Technice představili celkem pět, Nuclears ale nemají tak širokou soupisku. „Uvidíme, jak se se zápasy poperou naši nadhazovači, to bude klíčové.“ Potvrzuje Urbánek a odtajňuje Michala Prušu jako svého pátečního startujícího nadhazovače. V dresu Arrows by jím měl být Ondřej Satoria.

Těžký soupeř, Draci Brno, čeká Tempo Praha, tým, který měl velké ambice, nevyšel mu začátek, ale pomalu se vrací na postupové příčky do TOP6. Draci rovněž neodstartovali sezónu na výbornou, ale vypadá to, že se dostávají do formy. Porazili Eagles i Hrochy a mají už 7 výher. Tempo slaví tři vítězství v řadě, o víkendu si poradilo s Hrochy, ve středu pak se SaBaTem. Historicky mají navrch jasně Draci (W-L 86-11), ale v sezóně bez zahraničních posil a s množstvím mladých hráčů se může stát všechno. Je si toho vědom i Filip Mostěk, zadní polař Draků: „Tempo disponuje kvalitními startéry, bude důležité dostat jejich obranu pod tlak a dát nějaké body.“ Pražský tým nemůže na kopci využít Marka Minaříka, ale Davidu Nevěřilovi i Jakeu Rabinowitzovi se začalo dařit. V posledních zápasech se zlepšil také útok Tempa, čeho důkazem jsou homeruny Zelenky, Minaříka a Rabinowitze a celkem 35 hitů ve 3 utkáních. „Naši nadhazovači si budou muset dát pozor na pár silových pálkařů v lineupu soupeře, ale pokud je podpoříme kvalitní obranou, tak by neměl být problém dojít si pro dvě výhry,“ věří svému týmu Moštěk. Sobotní utkání v Brně budou startovat Filip Čapka a David Nevěřil, to nedělní v Praze pak Ondřej Furko a Jake Rabinowitz.

Kotlářka Praha odehraje v sobotu a v neděli sérii s Hrochy Brno. Kotlářka porazila ve čtvrtečním zápase pražské Eagles jasně 10:0 a drží se na čele tabulky. Hroši začali sezónu výborně, ale vypadá to, jako by jim došel dech. „Poslední týdny pro nás byly divoké a mentálně velice těžké,“ říká trenér a nadhazovač Hrochů John Hussey a pokračuje: „Máme před sebou spoustu výzev, první z nich jsou zápasy s Kotlářkou. Jako skupina i jednotlivci musíme začít od znova, zapomenout na poslední zápasy a hrát naši hru. Myšlenky na poslední nezdary, stejně tak na TOP6 jsou jen ztrátou času. Musíme jít den po dní a soustředit se nato, co je před námi.“ To Kotlářce se od začátku netradiční sezóny daří, prohrála pouze jednou, s Technikou, s Draky i Eagles si poradila rozdílovými výhrami. „Doufám, že se zápasy s Hrochy budou vyvíjet stejně jako dnes, jsme na vlně a věřím, že v tom budeme pokračovat“ věří svému týmu hrdina duelu s Eagles Daniel Padyšák, který ve čtvrtečním utkání pálkaře soupeře k ničemu nepustil a byl jen krůček od no-hitteru.

Souboj čtvrtého s pátým, to budou duely mezi Technikou Brno a Eagles Praha. Technika prohrála 3 utkání v řadě, ale určitě je příjemným překvapením tohoto ročníku Extraligy. Eagles mají za sebou těsnou porážku s Draky a jasnou prohru s Kotlářkou. „Nebyl to dobrý zápas, neměli jsme v něm od začátku žádnou energii. Zato pálkařům Kotlářky se na našeho startéra dařilo. My jsme naopak měli s Danem Padyšákem velké problémy,“ komentoval čtvrteční večerní duel Marek Chlup. Brněnský tým se vyznačuje silným útokem – Matěj Menšík má na svém kontě letos už 8 homerunů, Richard Sázavský je společně s krčským Petrem Zýmou na pálkařském průměru .500. Oba týmy disponují kvalitními nadhazovači, bude tedy záležet, jak se kterému bude dařit v právě v určený čas. Eagles chtějí odčinit poslední dva neúspěchy: „Do série s Technikou půjdeme naplno, určitě nic nepodceníme. Věřím, že od začátku zápasů budeme mít tu správnou energii, které nám pomůže,“ říká Chlup. Hraje se v sobotu na Kraví hoře, v neděli pak v Eagles Parku.

Na nedělní odpoledne byl přesunut zápas mezi SaBaTem Praha a Arrows Ostrava, tedy souboj nováčka s úřadujícím mistrem, který musel být odložen kvůli dešti. Týmy se spolu dosud v nejvyšší soutěži nepotkaly a jsou ve velmi odlišném postavení, ale jak známo míček je kulatý. Důležité bude určitě nasazení nadhazovačů a příp. úspěchy či neúspěchy v předchozích víkendových duelech. Hraje se v Praze v Tróji.

Starší články