>

Potvrdí zatím úspěšné týmy svou formu?

Evženie Votinská, 18.06. 2020 Extraliga

Základní část letošního extraligového ročníku je ve své polovině. Průběžnou tabulku vedou týmy Kotlářky a Eagles, týmy ale mají kvůli dešti odehraný odlišný počet utkání.

Kotlářka sehrála odložené utkání se SaBaTem již v úterý, zvítězila v něm 7:2 a má tak zápasovou bilanci W-L 7-1. Nyní ji čeká Olympia Blansko, jež je na tom s bilancí přesně naopak. Historický poměr vítězství a porážek 12-2 i aktuální forma favorizuje tým z Prahy. Olympie ale třeba na Krči ukázala, že je třeba být v utkáních s ní stále obezřetný. „Kvůli zranění bohužel opět nemůžeme počítat s několika klíčovými hráči, ale očekáváme, že už bude moc házet Jan Novák, který se zotavil ze zranění. Blíží se nabitý program, takže počítáme se zapojením mladých nadhazovačů,“ nastínil své plány hrající trenér Kotlářky Scott Mulhearn. Novák zatím odházel v soutěži 13 směn, zapsal si 1 winner a rozdal 13 SO. Podobně se daří také dalším kotlářským nadhazovačům – Danielu Padyšákovi a Lukáši Ercolimu. Olympia se spoléhá zejména na Štěpána Havlíčka a Jakuba Kostku, kteří jsou pro soupeře vždy nebezpeční. Tým ale musí zabrat zejména v obraně, která je nejhorší v celé Extralize, když udělala již 21 chyb. Série začíná tradičně v pátek večer v Blansku, odveta se hraje v sobotu od 14 hod. na Markétě.

Tahákem víkendu je určitě repríza loňské Wild Card Series mezi Eagles Praha a Draky Brno. Vloni byl úspěšnější pražský tým, který zatím i lépe odstartoval letošní ročník. Oba týmy zkouší nové mladé hráče. „Klidně je možné, že sestavy, které nastoupí teď se později v TOP6 vůbec nepotkají,“ říká před zápasem trenér Eagles Vladimír Chlup. Pražský zástupce se může spolehnout na svůj útok, který je zatím třetí nejlepší v celé lize a Petr Zýma s pálkařským průměrem .600 pak nejlepším pálkařem. To Draci se v útoku tak neprosazují, ale drží je obrana, která obdržela nejméně doběhů ze všech účastníků Extraligy. „Přestože se Drakům tolik nedaří nemění to nic na tom, že jde o zkušený mančaft. Podle mě se teprve rozjedou. Zvlášť, až se jim po zranění naplno rozehraje Martin Červinka,“ předpokládá Chlup. V utkáních se představí reprezentační nadhazovači Duffek, Chroust a Furko. Duffek i Chroust získali pro svůj tým každý po 3 výhrách. "Na sérii s Eagles se opravdu těším. Patří mezi špičku Extraligy, takže se můžeme těšit na vyrovaný souboj. Pevně věřím, že jsme se dostali na vítěznou vlnu, a že se nám na ní podaří nekompromisně udržet," burcuje svůj tým Martin Kalábek, v současnosti nejlepší dračí pálkař s BA .467. První utkání se hraje v pátek na Krči pod světly, odveta pak v sobotu na MBS.

V pátek večer hraje tradičně svá utkání také obhájce Arrows Ostrava. Tentokrát vyzve nováčka SaBaT Praha. Arrows jsou nejlépe útočícím týmem soutěže, jejich batting je .347, ale ví, že podcenit nemohou žádného soupeře. „SaBaT může být velmi nevyzpytatelný soupeř,“ myslí si Jakub Grepl, který letos stihl odpálit už 3 homeruny, a pokračuje: „V týmu znám pouze Jirku Vavrušu, od zbytku týmu moc nevíme, co čekat.“ Ostravským se podařilo otočit nepříznivý vývoj televizního zápasu s Tempem a získali svou pátou výhru. SaBaT se naopak radoval zatím pouze jednou. Uspět se mu nepodařilo ani v úterý s Kotlářkou. „Naši pálkaři dlouho hledali recept na dobře házejícího Ercoliho. Pokud se nám už podařilo obsadit mety, nekoncentrace, nebo naopak přemotivovanost, pramenící ze společné historie hned několika hráčů obou týmů, měla za důsledek zbytečné běžecké chyby a následné outy. I když obrana v čele s Jiřím Vavrušou na kopci, pracovala spolehlivě, bezzubý útok nedokázal Ercoliho dostat pod tlak,“ řekl po zápase trenér Matěj Šišolák. SaBaT má jedno z nejhorších skóre soutěže 27:80, a o útočných problémech ví i trenér Šišolák: „Rezervy vidíme v útoku, i proto tým nezopakoval proti Kotlářce tlak jako v sobotním zápase a dokázal skórovat pouze 2x.“ Arrows vyhráli 3 utkání v řadě, a chtěli by v nastavené cestě pokračovat. „Cíl pro nadcházející víkend je stále stejný. Odehrát kvalitní baseball, který bude bavit nás i diváky, s pokorou se porvat o první místo v tabulce a udržet co nejdelší vítěznou šňůru,“ doplnil k víkendu Grepl. Utkání začíná v 19 hod., sobotní odveta v Praze Tróji pak startuje v 16 hod.

Tempo Praha odehrálo dobré utkání v Ostravě, na odvetu ale už nedošlo. Nyní ho čekají Hroši Brno, kteří odešli z minulého víkendu s bilancí 1-1 ze zápasů z Technikou. Oba souboje byly ve znamení útoku, když týmy daly dohromady celkem 46 bodů. Tempo spoléhalo zejména na výkony Marka Minaříka, který odházel 6 směn a přidal k tomu dva hity včetně dvoubodového homerunu. Jinak se pálkaři Tempa moc neprosadili. To je ostatně letošní velký nedostatek ambiciózního týmu, který chtěl před sezónou zaútočit na medailové pozice. Jejich nejlepším pálkařem je právě Minařík, jenž je ale až ve čtvrté desítce všech pálkařů Extraligy, týmový pálkařský průměr pak mají nejhorší v soutěži (.180). Hroši jsou naopak celkem produktivní, což se projevilo i ve druhém zápase s Technikou, kdy dokázali v poslední směně otočit skóre zápasu ve svůj prospěch. Trenér Matěj Samek, ale nebyl po minulém víkendu moc spokojen a tentokrát by chtěl, aby byl jeho tým stoprocentní: "Po víkendu plném zklamání v podobě série 1-1 proti Technice se těšíme na sérii se Tempem, po které se chceme vrátit na nejvyšší příčky v tabulce. Tempo disponuje dvěma velice kvalitními statery, které už ale naši hráči dobře znají. Cokoliv kromě dvou výher bereme jako neúspěch." První zápas se hraje v Brně v sobotu od 14 hod., nedělní odveta ve stejném čase v Praze.

Překvapení tohoto ročníku, Techniku Brno, čekají Nuclears Třebíč. "Technika má v týmu zkušené ikony českého baseballu a předvádí letos výborné výkony. Takže to rozhodně nebude jednoduchý soupeř. Pro nás zase může být výhodou dravost mládí. Diváci se rozhodně nudit nebudou," říká před zápasem trenér Třebíče Jan Urbánek. A má pravdu, Technika opravdu diváky baví – její pálkaři odpálili zatím největší počet hitů (89) a homerunů (10) v Extralize. Těží samozřejmě z kratšího hřiště na Kraví hoře, ale chuť pálit jim nechybí ani na ostatních stadionech. "Víkendová série s hrochy nabídla z obou stran kvalitní baseball, kdy se vždy v závěru utkání lámal chleba. V obou zápasech jsme předvedli solidní výkon, ale stále je co zlepšovat," zní z Techniky. Nuclears naopak v útočné činnosti spíše zaostávají a mají na svém kontě méně než polovinu dobrých odpalů (40) než jejich soupeř. Ale třeba i jim pomůže Kraví hora. Vyrovnané jsou týmy v obraně, kde jim ale patří až spodní příčky tabulky. Nejvytěžovanějším nadhazovačem série je jednoznačně Lukáš Hlouch, který odházel už 26,7 inningů. Technika oproti tomu může zápasové zatížení rozložit mezi více nadhazovačů – po 16 odehraných směnách mají Burian, Kočí a Sobotka. "K týmu se po návratu ze zámoří připojil Matěj Brabec a měl by se stát platným článkem týmu až do konce sezóny. V Extralize není slabých soupeřů, a proto půjdeme do zápasů s maximální koncentrací a nasazením. Našim cílem je opět přidat další výhry a udržet si tak šance na TOP6," plánuje realizační tým brněnského klubu. V sobotu se hraje v Třebíči od 16 hod., v neděli v Brně rovněž od 16 hod.

Baseballoví diváci a fanoušci se mají opět na co těšit. Věřme, že k nim bude milostivé i počasí. Sleduje průběh zápasů přes iScore a web kamery jednotlivých týmů.

Starší články