>

Televizní zápas byl reklamou na baseball

Evženie Votinská, 15.06. 2020 Extraliga

Obhájci titulu Arrows Ostrava hostili v televizním utkání Tempo Praha. Celý zápas byl symbolickým poděkováním baseballistů všem, kteří se svou prací podíleli na tom, že česká baseballová Extraliga byla první v Evropě, která zahájila soutěž. Tempu vyšel skvěle začátek utkání. Lead off Matěj Bužga dostal metu zdarma a Marek Minařík pak odpálil homerun do středního pole, kterým zajistil pro svůj tým dva body. „Znám se s Ondřejem z reprezentace, vím, co hází, to mi určitě pomohlo,“ okomentoval vydařený úvod zápasu Minařík, který se pak postavil jako startující nadhazovač proti nejlépe pálícímu týmu soutěže. Arrows se podařilo dostat na mety, ale dva strike outy pomohly obraně Tempa vyváznout bez obdrženého bodu. Ostravskému týmu se podařilo otočit skóre v dohrávce 4. směny. Po odpalech a několika pochybeních obrany Tempa získal celkem 4 body. V další části hry už kralovali nadhazovači. Marek Minařík vydržel na kopci 6 směn a sám zajistil 8 outů. Do koncovky utkání ho vystřídal David Nevěřil, který do té doby hrál na 2. metě a svou roli zvládl dobře, nepřipustil žádný doběh. Zápas tedy skončil výhrou Arrows 4:2, tým si připsal páté vítězství v sezóně. „Utkání pro nás neodstartovalo nejlépe, od první směny jsme prohrávali a proti dobře házejícímu Minaříkovi jsme se dlouho nemohli prosadit. V dohrávce 4. hry se nám povedlo poskládat více úspěšných odpalů za sebou a vedení už jsme díky dobrému nadhozu a pevné obraně udrželi až do konce. Myslím, že tento televizní zápas byl skvělou vizitkou pro český baseball,“ okomentoval duel Radim Novotný, autor 3 dobrých odpalů.
Za Arrows odházel celé utkání Ondřej Satoria, zapsal si 9 SO, z toho tři na začátku posledního inningu. „V první směně na mě pálkaři Tempa skočili a bylo jasné, že to bude těžký zápas. Ale postupem doby jsem si více věřil a jsem rád, že jsem vydržel celé utkání,“ řekl po zápase ostravský hrdina. Hrdinou Tempa byl Marek Minařík, který dobrému výkonu na kopci přidal také dva dobré odpaly, včetně homerunu a zahrál si i v zadním poli. „Homerun byl super. Na kopci se mi dařilo, ale pak jsme to pustili v jednom inningu, a pak už jsem měl hodně nadhozů a musel střídat. Ale výměna se povedla, David to dohrál výborně,“ komentoval zápas Minařík. Ostravský Jakub Kubica se dostal v každém svém startu na první metu, a navíc přidal i výborné zákroky v poli. Odveta v Praze se kvůli dešti neuskutečnila.

Draci Brno prohrávali v pátečním zápase s Olympií Blansko až do 5. směny 0:2, ale pak se jim podařilo srovnat a díky silnému závěru nakonec zvítězit 9:3. Olympia se držela, ale po vystřídání Štěpána Havlíčka Tomášem Hrbkem se Draci dokázali přeci jen více prosadit. Stoprocentní navíc nebyla ani blanenská obrana, která zaznamenala 3 chyby. Vítězný complete game zahrál Radim Chroust, svůj dobrý výkon potvrdil třemi SO v řadě v dohrávce poslední směny, kdy se Olympii podařilo naplnit všechny mety. Draci tak získali svou čtvrtou výhru v sezóně, tři dobré odpaly si připsal Jakub Hajtmar. „Trochu jsme se trápili na pálce, neměli jsme dobré starty, pak se to zlomilo, dali jsme pár hitů a nakonec vyhráli. Dobře nás držel celé utkání Radim na kopci,“ zhodnotil zápas Martin Červinka, který se vrátil do hry po zranění. Druhý zápas byl jasně v režii Draků. Nadhazovači Filip Čapka a Ondřej Furko obdrželi dohromady pouze 1 hit. Utkání skončilo po 7 směnách rozdílovou výhrou 11:0. „No-hitter nám pokazil až Tomáš Chadim v 7. směně,“ mrzelo trochu Čapku po utkání, „Ale házelo se mi dobře a jsem rád, že jsme vyhráli,“ uzavřel hodnocení zápasu. Po třech dobrých odpalech zaznamenali Dubový a Moštěk.

Kotlářka Praha vedla nad SaBaTem už 12:0, ale v závěru utkání nováček soutěže náskok mocně stahoval a do tabulky je tak nakonec zapsáno skóre 12:9. Kotlářka využila v úvodu utkání nepřesných nadhozů Matěje Hejtmánka, obsadila první a druhou metu a Jakub Sládek následně odpálil daleký homerun do pravého pole. Další příděl bodů pro Kotlářku přišel v 5.směně, do které Hejtmánka střídal Kavan, který ale musel být následně střídán Kryštofem Dupalem. Naopak Daniel Padyšák na druhé straně útok domácích k ničemu nepustil. Po jeho vystřídání se pálkaři SaBaTu začali více prosazovat a postupně směnu po směně stahovat dvanáctibodový náskok soupeře. „Začali jsme si na pálce víc věřit,“ řekl po utkání Michal Müller, autor jednoho z dvoumetrových odpalů. Další přidal Jiří Vavruša a druhý homerun v kariéře Daniel Riegger. Závěrečný nápor SaBaTu zastavil výborný zákrok Joe Truesdala v levém poli, kdy při plných metách a pouze 1 autu zachytil přes hlavu dlouhý odpal Müllera. „Zdánlivě jasný zápas se proměnil v drama,“ okomentoval krátce duel Müller. Kotlářka tak má na svém kontě 6 výher ze 7 zápasů a je stále společně s Eagles v čele tabulky. Nedělní utkání nebylo kvůli dešti odehráno a hrát se bude v úterý od 17:30.

Největší víkendový souboj se rozhořel v zápasech mezi Hrochy Brno a Technikou Brno. V prvním utkání na hřišti Hrochů se jeho vývoj přeléval z jedné strany na druhou. Jako první bodovala Technika, ale domácí srovnali a po 6. směně naopak oni vedli 7:4. Hosté ale měli drtivý závěr a na začátku posledního inningu stáhli 6 bodů, na které už Hroši nedokázali odpovědět. „Zápas byl celou dobu napínavý, prohrávali jsme, ale v konci to dokázali otočit. Měli jsme neskutečný drajv,“ řekl po utkání autor čtyři hitů Michal Klimeš, kterého pak doplnil spokojený Pavel Budský: „Na konci zápasu jsme ukázali svou sílu.“ Smutek naopak neskrýval Ondřej Kalandra: „Měli jsme v konci pár nešťastných momentů, a to rozhodlo.“
Nedělní duel možná svou dramatičností možná ještě předčil ten sobotní. Startujícím nadhazovačům Burianovi a Whiteheadovi se tolik nedařilo, a tak hned první směna skončila 4:4. A poté už si přišli na své především fanoušci útočného baseballu, protože v každé směně alespoň jeden z týmů bodoval. Skóre se opět přelévalo ze strany na stranu. Před posledním inningem byl stav utkání nerozhodný 12:12. Hroši se ale v 9.směně dokázali na Martina Stříteckého prosadit přeci jen více než Technika na Tomáše Zachovala. Chyba pole, trefení pálkaře a 2 dvoumetové odpaly a zisk 3 bodů, oproti metě zdarma a hitu a zisku pouze 1 bodu. „Oba týmy neskutečně pálily, byl to boj, ale naštěstí nám to vyšlo a my bereme výhru,“ radoval se po utkání Tomáš Říčný, proto kterého to byla letošní extraligová premiéra. Domácím nepomohly ani 3 homeruny Matěje Menšíka, který se tak dostal na metu 40 homerunů v ZČ Extraligy.

Ze série Eagles Praha vs. Nuclears Třebíč se odehrálo pouze jedno utkání. Sobotní přeháňka zápasu zabránila, v neděli v Třebíči už se ale hrálo. Startujícími nadhazovači byli Lukáš Hlouch a Ondřej Hegr a oba si až do 5.směny vedli výborně. „Přijeli jsme do Třebíče až těsně před zápasem, takže první směny byly čistě o nadhazovačích,“ řekl po utkání Petr Zýma, který v duelu zaznamenal 3 dobré dopaly a v sezóně si zatím drží výborný pálkařský průměr .600. První bodovali hosté a to hned 4 body po sérii hitů, ale domácí dokázali reagovat a po 6 směnách byl stav utkání nerozhodný 4:4 „Trochu nás rozulejvkovali, mají mlady sympatický tým, ale těžké odpaly na nás nešly,“ okomentoval tuto část zápasu Zýma. Eagles se ale následně na pálce přeci jen výrazněji prosadili, a nakonec si odváží výhru 10:4. Loňskému finalistovi se daří, má na svém kontě 6 vítězství, Nuclears naopak zapsali 6 porážku.

O termínu odložených zápasů vás budeme informovat. Další oficiální kolo začíná v pátek 19.6. a těšit se můžete na opakování loňské Wild Card Series tedy souboje mezi Eagles a Draky.

 

Starší články