1. Home >
  2. Baseball v přímém přenosu, pražské derby a další duely tohoto víkendu

Baseball v přímém přenosu, pražské derby a další duely tohoto víkendu

Evženie Votinská, 11.06. 2020 Extraliga

Televizním utkáním mezi Arrows Ostrava a Tempem Praha začne v pátek v 19 hod. již čtvrtý extraligový víkend. Týmy jsou v odlišném postavení. Obhájce titulu podlehl jednou Drakům a Eagles, může se spolehnout na oba startující reprezentační nadhazovače Borise Bokaje a Ondřeje Satoriu, a také útočnou sílu, kterou deklaruje nejlepší týmový pálkařský průměr z celé soutěže (.360). Tempo naopak letošní ročník začalo dvěma porážkami s Kotlářkou, a podlehlo jednou také Olympii a Nuclears. „Ze zápasů s Třebíčí jsme chtěli dvě výhry, ale bohužel jsem se rozešli smírně 1:1,“ neskrýval zklamání David Nevěřil. Tým zaostává zejména v útoku, když je v tomto hledisku nejhorší ze všech extraligových týmů (BA .179). „Na pálce se nám zatím nedaří, proto máte tréninky zaměřené převážně na útok. Pevně věříme, že proti Arrows se naše pálky probudí a urveme další vítězství do tabulky,“ doufá Nevěřil. Arrows rozhodně nečekají, že odehrají lehká utkání. „Připravovali jsme se standardně třemi tréninky, včetně kondiční části. Tempo má kvalitní startující nadhazovače, a proto nelze nic podcenit. Chceme podat soustředěný výkon a nechat na hřišti vše, jako každý hrací víkend,“ říká ostravský Radim Novotný, jeden z Mistrů Evropy U23 z roku 2019. Zápas před televizními kamery nehraje Tempo často, a tak jeho hráči mají o motivaci více, což dokazují i slova Davida Vohánky: „Na tento hrací víkend se obzvláště těším a mám velkou motivaci. Nejenže se jeden ze zápasů vysílá živě na ČT Sport, ale nastoupíme proti úřadujícímu mistrovi. Chceme odčinit naše zaváhání ze začátku sezóny a ukázat, že patří do bojů o nejvyšší příčky. Teď na to máme skvělou příležitost.“

Tradiční páteční zápas se odehraje také v Blansku. Tam Olympie hostí Draky Brno. Olympie zatím předvádí celkem sympatické výkony, které ale, bohužel pro ni, nejsou proměněny ve vítězství. Draci zvládli zápasy s Arrows i Nuclears, ale minulý víkend proti Kotlářce se jim už tolik nedařilo. „Po posledním víkendu si určitě potřebujeme spravit náladu. Půjdeme do toho na 100%,“ říká nadhazovač Filip Čapka. Vzájemný duel je pak okořeněn tím, že za Olympii hostují dračí prospekti a na postu zadáka působí David Winkler. Jedním z mladíků, jenž v Olympii dostává svou šanci je nadhazovač Tomáš Hrbek, který má na svém kontě jeden extraligový start: „Doufám, že v zápase předvedu, co umím. Nervozita se nejspíš dostaví. Pro mě hraje fakt, že dračí pálkař mě ještě tolik neznají, protože jsem v extralize nováček.“ Nejlepším pálkařem Olympie je Tomáš Chadim, hostující právě z brněnského týmu (BA. 500), z Draků pak Martin Kalábek (BA .400). Jedinou výhru Blanska vyházel Štěpán Havlíček, dva winnery si připsal Drak Radim Chroust.

Jeden z vedoucích týmů tabulky, pražští Eagles, se utkají s Nuclears Třebíč. Nuclears získali v minulém kole svou první výhru na hřišti Tempa, a určitě čekali od startu sezóny lepší bilanci. Eagles zvládli sérii s Arrows a poradili si, byť asi méně jasněji, než by chtěli, také se SaBaTem a Olympií. „Blanenští mě hodně překvapili, hlavně na pálce,“ pochválil posledního soupeře hlavní trenér Eagles Vladimír Chlup. V sérii s Třebíčí se nebrání roli favorita. „Dvě výhry jsou povinností. V sobotu i v neděli nastoupíme v kompletní sestavě,“ říká, ale varuje před podceněním soupeře: „Vnitřní uspokojení bohužel patří k českému baseballu. Slabší týmy nedokážeme zadupat do země.“ Nuclears musí vylepšit zejména útočnou část hry. Na svém kontě mají o polovinu méně hitů, než jejich víkendový soupeř - 32 vs. 61. Jejich nejlepším pálkařem je Kamil Pejchal (BA.450), na straně Eagles jsou to Petr Zýma a Marek Chlup, který zářil ve druhém utkání s Blanskem, ve kterém trefil 3 odpaly ze 3 startů, z toho 1 dvoumetový odpal a přidal k tomu ještě 4 ukradené mety. „Tým Eagles je dle mého názoru i letos jedním z aspirantů na postup do závěrečných bojů o titul. My nemáme co ztratit, a pokusíme se i bez zahraničních posil překvapit, a sebrat favoritovi alespoň jedno vítězství,“ říká před víkendovou sérií trenér Nuclears Jan Urbánek.

Na zajímavé pražské derby se mohou těšit fanoušci Kotlářky a SaBaTu. Kotlářce se zatím daří, porazila dvakrát Draky a Tempo. Už před sezónou ji hodně fanoušků pasovalo do role favorita. „Kotlářka je jedním z kandidátů na letošní titul. Má silný bullpen, skvělé pálkaře a zkušenosti,“ hodnotí víkendového soupeře trenér SaBaTu Štěpán Hasal. Jeho tým trochu doplácí na méně zkušeností, ale bojovnosti má dost. Tu předvedl zejména v nedělím utkání s Technikou, které dotáhl k premiérové výhře v ročníku v nastavené směně. Oba týmy se na vzájemné souboje těší, dlouhodobě spolupracují v rámci hostování hráčů. „Připravujeme se na zápas, který je pro nás jedním z vrcholů základní části. Dobře se známe a víme, komu budeme čelit. Nečekají nás jednoduché zápasy, ale věříme, že je odehrajeme sebevědomě,“ říká Hasal. Hrající trenér Kotlářky Scott Mulhearn, který dohazoval dvě vítězná utkání svého týmu, je s prozatímními výsledky spokojen a chystá se dát větší šanci mladým. „O víkendu budou naše zahajovací sestavy trochu odlišné od minulých zápasů: „Bude to příležitost pro mladé hráče získat více zkušeností.“ Mulhearn stále nemůže počítat s nadhazovačem Janem Novákem, ale do sestavy by se měl po zranění hamstringu vrátit Ivan Aubrecht. Zajímavý bude určitě také start nadhazovače Jiřího Vavruši, který strávil poslední tři sezóny právě v Kotlářce.

Hroši Brno nestačili v minulém kole na Arrows Ostrava a museli opustit první místo v tabulce. Mají tak stejnou bilanci W-L jako jejich soupeř, Technika Brno. Technika je zatím překvapením soutěže, začala sebevědomě výhrami nad Blanskem, dokázala jednou porazit Kotlářku a v prvním zápase jasně přehrála také SaBaT. Její hráči drží týmový pálkařský průměr nad .300, na kontě mají 6 homerunů a zejména v domácím prostředí jsou těžko k poražení. Daří se zejména Richardu Sázavskému s průměrem .563. Hroši nesehráli s Arrows špatné zápasy, ale na výhru nedosáhli. „Minulý víkend nám sice nevyšel podle představ, ale všichni se těšíme na další zápas. Budou to proti Technice těžké zápasy, ale věříme, že přidáme další výhry,“ říká mladý catcher Hrochů Ondřej Kalandra. Brněnský tým je v pomyslné pálkařské extraligové tabulce na 4. místě, a i jeho hráči prokázali, že pálit umí. Jedním z nich je Michal Ondráček s BA .440 a celkem 11 hity. Oproti soupeři pak mají na svém kontě méně chyb v obraně – pouze 3 vs. 10. Historie vzájemných utkání hovoří pro brněnský celek v poměru W-L 27-17. "Příprava na sérii s Hrochy probíhá klasicky a navíc pracujeme na věcech, ve kterých jsme si nebyli v dosavadních zápasech stoprocentně jistí. Jsme si vědomi kvalit soupeře. Bude důležité nedělat chyby v obraně a ofenzivně šlapat konzistentně od začátku do konce," zní ze šatny Techniky. Její pálkař Matěj Menšík má na svém kontě zatím 4 homeruny, které přidal k těm 33, které zatím stihl nasbírat. Pokud se mu bude takto dařit i dále, mohli bychom časem přivítat nového člena Klubu českých homerunářů: "Nálada v týmu je skvělá. Od začátku sezóny se nám daří podávat kvalitní výkony. Soustředíme se nato, dostat ze sebe maximum nehledě na soupeře. Budeme se rvát o vítězství tak, jako každý zápas."

Do areálů může až 500 lidí, proto věříme, že přijdete podpořit svůj tým a podívat se na pěkný baseball. Letos je k vidění hodně mladých hráčů, sbírají první hity, strike outy a starty v Extralize. Daří se ale i zkušeným hráčům, kteří chtějí ukázat, že ještě nepatří na lavičku.

Starší články